از سراسر وب

دستگاه O-pH برای شناسایی میزان اسید دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان

نمونه اولیه ابزار دندانپزشکی جدید دستگاه O-pH می تواند شرایط اسیدی را که منجر به پوسیدگی دندان شود را شناسایی کند

 

شما و دندانپزشکتان ابزارها و تکنیک های زیادی برای متوقف کردن حفره ها و پوسیدگی های دندانی دارید، اما تشخیص شرایط شیمیایی خاصی که می تواند منجر به پوسیدگی شود و سپس جلوگیری از شروع آن ها بسیار سخت تر است.

اکنون، در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده‌اند که یک ابزار دندانپزشکی جدید ایجاد شده است که می‌تواند اسیدیته ایجاد شده توسط باکتری‌ها در پلاک‌هایی را که منجر به پوسیدگی ها می‌شود را، اندازه‌گیری کند.

 

دستگاه O-pH یک دستگاه نوری است که یک نور LED ساطع می کند و واکنش های آن نور، فلورسانس را با رنگ شیمیایی مورد تایید FDA که روی دندان ها اعمال می شود، اندازه گیری می کند. سپس O-pH یک عددی از pH یا اسیدیته پلاک پوشاننده دندان را نشان می‌دهد. دانستن میزان اسیدی بودن با پلاک به وسیله‌ی دستگاه O-pH می تواند به دندانپزشکان و بیماران بگوید که کدام ناحیه از دندان بیشتر در معرض خطر ایجاد پوسیدگی است.

مانوجا شارما، نویسنده اصلی و دانشجوی دکترا در دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر UW، می‌گوید: پلاک دارای باکتری‌های زیادی است که در اثر تعامل با قند موجود در غذا، اسید تولید می‌کنند. این اسید همان چیزی است که باعث خوردگی سطح دندان و در نهایت پوسیدگی دندان می‌شود. بنابراین، اگر بتوانیم اطلاعاتی در مورد فعالیت اسیدی داشته باشیم، می‌توانیم ایده‌ای از نحوه رشد باکتری‌ها در بیوفیلم یا پلاک دندان به دست آوریم.

شارما توضیح داد که همه باکتری‌های موجود در آن بیوفیلم بد نیستند یا منجر به ایجاد  حفره و پوسیدگی نمی‌شوند، بنابراین اندازه‌گیری اسیدیته محیط می‌تواند به دندانپزشک شما در این باره کمک کند

محققان برای آزمایش دستگاه خود، 30 بیمار بین 10 تا 18 سال با میانگین سنی را در مرکز دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی UW انتخاب کردند. محققان تا حد زیادی کودکان را برای مطالعه خود انتخاب کردند زیرا مینای دندان کودکان بسیار نازک تر از بزرگسالان است، بنابراین دریافت هشدار اولیه در مورد فرسایش اسیدی حتی مهم تر است.

برای انجام اندازه‌گیری‌ها با دستگاه O-pH، محققان همچنین دانش‌آموزان سال دوم و سوم دانشکده دندانپزشکی را که تحت نظارت یکی از اعضای هیئت علمی بودند، انتخاب کردند.

آزمایش غیر تهاجمی است. در حالی که رنگ روی دندان ها اعمال می شود، در انتهای طول طناب پروبی قرار دارد که نور را در حین شناور شدن بر روی سطح دندان منتقل و جمع آوری می کند .نور جمع‌آوری‌شده به یک جعبه مرکزی برمی‌گردد که PH را نشان می‌دهد. شرایط روی دندان بیماران چندین بار قبل و بعد از شستشوی قند و سایر تغییرات شرایط، مانند تمیز کردن دندان قبل و بعد از آن، خوانده شد.

اول دنت

پست های اخیر

بهترین متخصص ایمپلنت در شهرک غرب

در کلان شهر شلوغ تهران ، تقاضا برای متخصصان ایمپلنت دندان در حال افزایش است.… مشاهده

2 ساعت قبل

دلایل درد دندان بعد از پرکردن چیست؟ (حساسیت دندان بعد از پرکردن)

وقتی صحبت از روش های دندانپزشکی به میان می آید، پرکردن دندان برای بسیاری از… مشاهده

2 ساعت قبل

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل