درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی

دندان

بسیاری از افراد بنا به دلایلی مثل رنگ و شکل نامناسب یا مدل خرگوشی دندان از لبخند خود رضایت ندارند. امروزه جهت اصلاح لبخند تکنیک ها و روش های مختلفی نظیر بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، ارتودنسی و … وجود دارد.

در اصلاح لبخند، دندان های جلو به دلیل در معرض دید بودن، از اهمیت بسیاری برخوردار می شوند. در ادامه روش های مختلف درمان دندان خرگوشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

آیا امکان اصلاح دندان های خرگوشی وجود دارد؟

دندان های خرگوشی معمولا به دلیل سوزش زبان، عادت مکیدن، مشکلات فک و … ایجاد می شوند. دقت داشته باشید که برطرف کردن این مشکل با دلیل آن ارتباط مستقیم دارد. ونیرها در موارد خاص می توانند گزینه مناسبی برای برطرف کردن دندان های خرگوشی باشند.

البته برای این کار در ابتدا باید دندان ها کمی اصلاح شوند. امروزه همه افراد به دنبال راه حل های سریع برای برطرف کردن این مشکل میباشند. ونیرها در مقایسه با سایر درمان های دندانپزشکی کم هزینه تر و سریع تر است. ولی توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی با یک متخصص دندانپزشک مشورت کنید.

اصلاح دندان های خرگوشی

دندان های خرگوشی به شرایطی گفته می شود که مجموعه فوقانی و تحتانی دندان ها با یکدیگر همسو نباشند. معمولا در چنین حالتی دندان های فوقانی بیرون زده هستند. در موارد خفیف تر، دندان ها ممکن است چند میلی متر از لبه های پایین جلوتر باشد.

در موارد شدید، دندان ها روی لب پایین کشیده می شوند. متاسفانه این شرایط روی لبخند و اعتماد به نفس افراد تاثیر زیادی می گذارد. علاوه بر آن امکان بروز مشکلات بهداشتی دهان و دندان نیز وجود دارد.

امروزه راه حل های مختلفی جهت برطرف کردن این مشکل وجود دارد. استفاده از روکش دندان یا ونیرها از جمله مهم ترین راه حل های زیبایی برای برطرف کردن مشکل دندان خرگوشی است. به این صورت که روکش های سرامیکی سفارشی روی دندان های شما قرار می گیرند. ونیرها نیز نقایص موجود در ظاهر دندان را به صورت کامل می پوشاند و باعث زیبایی لبخند شما می شود.

اصلاح دندان های خرگوشی از اهمیت فراوانی برخوردار است، چرا که از مشکلات بزرگتر و پر هزینه تر جلوگیری می کند.

 

نحوه اصلاح دندان های خرگوشی با ونیرهای دندان

گاهی متخصص دندانپزشک برای برطرف کردن مشکل دندان های خرگوشی لمینت را توصیه می کند. در ادامه مراحل این پروسه را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم:

  •  در ابتدا دندانپزشک ساختار فک شما را مورد بررسی قرار داده و ایده هایی جهت جلو بردن درمان پیشنهاد می دهد.
  •  ونیرها پوسته های نازک و سفارشی مشابه با اندازه و رنگ دندان های شما می باشند.
  •  سپس دندانپزشک شکل و فرم دندان های شما را می گیرد تا بتواند از روکش های سفارشی ساخته شده برای شما استفاده کند.
  •  بعد از معاینه فک، دندانپزشک دندان ها را برای ایجاد فضا تراش می دهد. در غیر این صورت امکان گذاشتن روکش ها وجود نخواهد داشت.
  •  دندانپزشک تا زمانی که روکش هایی دائمی ساخته نشوند، پوسته موقت روی دندان شما قرار می دهد. به این صورت می تواند از مناسب بودن روکش برای دندان شما اطمینان حاصل کند.

در طی این پروسه سطح دندان ها تمیز و صیقل داده می شوند. به این صورت دندان و روکش یا پوسته می توانند به هم متصل شوند.

پس از قرار گرفتن لمینت دائمی دندان، از یک پرتوی لیزر جهت تنظیم اتصال استفاده می شود.

در نهایت دندانپزشک الگوی نیش را ارزیابی کرده و در صورت نیاز تعدیل جزئی انجام می دهد.

نکته: دقت داشته باشید که مشکلات دندانپزشکی در صورت عدم درمان می تواند باعث بروز مشکلات جدی تر و بزرگتری شود. در صورتی که روکش لمینت نتواند مشکل دندان های خرگوشی شما را برطرف کند، دندانپزشک گزینه های دیگری همچون ارتودنسی را توصیه می کند.

 

پیوند کامپوزیت

دقت داشته باشید که بیرون زدگی جزئی نیازی به درمان ارتودنسی ندارد. یعنی در موارد خفیف تر می توان این مشکل را با پیوند دندان برطرف کرد. در طی این پروسه، دندانپزشک مواد رزین کامپوزیت همرنگ دندان را روی دندان ها قرار می دهد. بعد از شکل دادن به مواد، با نور سفت کننده، مواد روی دندان سخت می شوند.

در نهایت برای اینکه سطح دندان درخشش طبیعی پیدا کند، مواد صیقل داده می شوند. پیوند دندان می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای پوشاندن نقایص زیبایی و اصلاح دندان ها باشد.

 

لمینت یا ونیر پرسلن!

لمینت دندان عملکردی مشابه پیوند کامپوزیت، یعنی پوشاندن نقایص دندان دارد. دقت داشته باشید که ونیرهای پرسلن برخلاف پیوند کامپوزیت در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند. در واقع ونیر پرسلن به گونه ای طراحی شده که روی دندان های طبیعی شما قرار بگیرند.

ونیر پرسلن ظاهری نازک و شفاف دارد و مانند مینای طبیعی دندان به نظر می رسد.

 

جراحی اصلاح فک

گاهی برای اصلاح دندان های خرگوشی شدید به خصوص در افراد بزرگسال، جراحی اصلاح فک نیاز است. در صورتی که این مشکل به دلیل ماهیت اسکلتی به وجود آمده باشد، جراح دندان پزشک می تواند فک را مجددا ترمیم و جابجا کند. به این صورت فک به تراز صحیح می رسد. البته معمولا برای این کار از درمان سنتی، یعنی ارتودنسی استفاده می شود.

 

کاربردهای تکنیک های دندانپزشکی در اصلاح لبخند

ساییدگی لبه دندان ها از جمله مواردی است که زیبایی لبخند را تحت تاثیر قرار می دهد. البته برای برطرف کردن این مشکل و اصلاح طرح لبخند راه حل های مختلفی مانند کامپوزیت، روکش و یا لمینت دندان وجود دارد. اغلب دندان های میانی جلو در فک بالا کمی بلندتر از سایر دندان ها و هم اندازه دندان های نیش می باشد.

اگر انحنای لبخند فرد به سمت پایین باشد، طرح لبخند زیباتر و جذاب تر می شود. در صورتی که دو دندان میانی شما در فک بالا بلندتر از حد نرمال باشد، طرح لبخند شما ظاهر خرگوشی پیدا می کند. بسیاری از افراد در این مسئله راضی نیستند و برای اصلاح لبخند خود از کامپوزیت دندان و یا لمینت دندان استفاده می کنند.

دندانپزشک گاهی لبه دندان های میانی را کوتاه تر و یا ارتفاع دندان های کناری را بلندتر می کند. در ادامه به تکنیک های دندانپزشکی در اصلاح لبخند اشاره خواهیم داشت:

 

دندان های جلویی پهن

دندان های پهن جلویی در زمان لبخند باعث چاق تر به نظر رسیدن صورت شما می شود. این مسئله برای برخی از افراد بسیار آزاردهنده است. در چنین شرایطی دندانپزشک درمانهای ترمیمی و ارتودنسی را پیشنهاد می دهد. به این صورت ارتفاع و عرض دندان ها تنظیم و طرح لبخند شما اصلاح می شود.

 

فاصله میان دندان ها

برای از بین بردن فاصله میان دندان ها معمولا دندانپزشک از سه روش لمینت، کامپوزیت دندان یا ارتودنسی استفاده می کند.

 

دندان های بیرون زده

دندان های بیرون زده گاهی ظاهر و طرح لبخند را تحت تاثیر خود قرار داده و زیبایی چهره را کاهش می دهد. در چنین شرایطی معمولا پزشک برای اصلاح دندان ها و طرح لبخند از روش ارتودنسی استفاده می کند. بعد از تکمیل شدن دوره درمان، در صورت نیاز روی دندان ها روکش و یا لمینت قرار می گیرد.

 

دندان های نامرتب و شلوغ

دندان های نامرتب معمولا به صورت کامل تمیز نمی شوند. به همین دلیل مستعد پوسیدگی و بیماری های لثه می باشد. بهترین راه حل برای درمان دندان های نامرتب، ارتودنسی است. البته در صورت کم بودن میزان نامرتب بودن دندان ها بر اساس تشخیص دندانپزشک، می توان از درمان های کامپوزیت دندان و لمینت برای برطرف کردن این مشکل استفاده کرد.

 

رنگ نامناسب و یا غیر همسان دندان ها

گاهی به دلایل مختلفی همچون مصرف آنتی بیوتیک ها، جرم گرفتگی و … دندان ها دچار تغییر رنگ می شوند. در چنین شرایطی رنگ دندان ها نامناسب و غیر همسان می شود. پزشک می تواند برای درمان این مشکل دندان ها را کمی سایش دهد و یا از لمینت و کامپوزیت استفاده کند.

 

لکه های سفید یا قهوه ای در سطح دندان

گاهی به دلیل کمبود کلسیم لکه های سفیدی روی مینای دندان ایجاد می شود. البته این مشکل جای نگرانی ندارد، زیرا با میزان کمی ساییدگی، کامپوزیت و یا لمینت دندان به صورت کامل برطرف می شود.

همچنین در بعضی مواقع میزان بالای فلوراید آب آشامیدنی باعث بروز لکه های قهوهای روی دندان می شود. در چنین شرایطی نیز میتوانید مشکل را با سایش مینای دندان، کامپوزیت، لمینت و یا بلیچینگ برطرف کنید.

 

همخوانی رنگ دندان های جلویی با دیگر دندان ها

اگر دندان های خود را با مواد سفید پر کرده باشید، در طی زمان امکان تغییر رنگ آن وجود دارد. در چنین شرایطی مشکل با یک پولیش به صورت کامل برطرف می شود. دقت داشته باشید که برخی از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند: قهوه، چای و … باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.

همچنین استعمال دخانیات نیز از جمله مواردی است که روی تغییر رنگ دندان ها تاثیر بسزایی دارد. گاهی به دلیل تغییر رنگ شدید، دندانپزشک پرکردگی را به صورت کامل تعویض می کند.

 

مراحل کامپوزیت دندان های جلو

در کامپوزیت دندان های جلو ابتدا دندان پزشک دهان و دندان بیمار را مورد بررسی قرار می دهد. اگر فرد دچار بیماری های دهان و دندان باشد، آن را برطرف کرده و سپس اقدام به کامپوزیت دندان می کند. در کامپوزیت دندان بعد از تمیز و خشک کردن سطح دندان ها، دندانپزشک ماده کامپوزیت را روی دندان ها قرار می دهد.

سپس به وسیله نور مخصوص، این ماده به دندان ها می چسبد. اگر بیمار دچار عفونت دندان یا بیماری های لثه نباشد، تعداد جلسات مورد نیاز جهت کامپوزیت دندان می تواند به یک جلسه محدود شود. امکان آسیب دیدگی دندان در این روش به دلیل عدم نیاز به تراش دندان کم است.

 

عوارض کامپوزیت دندان های جلو

کامپوزیت دندان های جلو گاهی با عوارضی همچون حساس شدن دندان نسبت به گرما و سرما همراه می باشد. البته این مشکل در طی زمان به صورت کامل برطرف می شود. دقت داشته باشید که امکان شکستگی یا لب پر شدن کامپوزیت دندان وجود دارد. در صورت برخورد با چنین مشکلی باید برای ترمیم دندان خود اقدام فرمایید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که روکش های دندانی مانند دندان های طبیعی مقاومت بالایی ندارند و امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد. به همین دلیل باید از آنها به خوبی مراقبت کنید. برای تضمین سلامت دندان های طبیعی توصیه می کنیم به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله به درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی پرداختیم. دکتر بالوی پور یکی از دندانپزشک های باتجربه و حرفه ای تهران در زمینه ایمپلنت دندان، لمینت دندان و لمینت دندان خرگوشی است.

 

سوالات متداول

آیا حساس شدن دندان ها بعد از کامپوزیت دائمی می باشد؟

خیر؛ این حساسیت ها در طی زمان به صورت کامل برطرف می شوند.

آیا امکان درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی وجود دارد؟

بله؛ استفاده از روکش دندان یا ونیرها از جمله مهمترین راه حل های برطرف کردن مشکل دندان خرگوشی است.

در صورت شکستگی و یا لب پر شدن کامپوزیت دندان امکان ترمیم وجود دارد؟

بله؛ در صورت شکستگی و یا لپ پر شدن کامپوزیت امکان ترمیم وجود دارد.

کامپوزیت دندان در چه زمانی صورت می گیرد؟

کامپوزیت دندان زمانی صورت می گیرد که فرد دچار عفونت لثه و دندان نباشد.

برای از بین بردن فاصله میان دندان ها چه راه هایی وجود دارد؟

برای از بین بردن فاصله میان دندان ها معمولا دندانپزشک از سه روش لمینت، کامپوزیت دندان یا ارتودنسی استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه