درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی

درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی

به نقل از دندانه : درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی
مصوبه‌ای که ۲۵۰میلیارد تومان به جیب موسسات آموزشی دندان‌پزشکی واریز می‌کند

درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی –  اسفندماه سال ۹۹ بود که نامه‌ای با امضا رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها که اداره درمان دندان‌پزشکی نیز از زیرمجموعه‌های آن در ساختار وزارت بهداشت است، منتشر شد. در این نامه با هدف بهبود کیفیت ارایه خدمات و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت ضوابط و استانداردها، کلیه مطب‌ها و مراکز ارائه خدمات دندان‌پزشکی نسبت به اخذ گواهی مهارتی «دستیار دندان‌پزشک» جهت دستیاران کنار دندان‌پزشک مرکز خود اقدام کنند. مهلت اخذ این گواهی‌نامه پایان سال ۱۴۰۰ ذکر شده و مرجع گذران دوره‌ها و اخذ گواهی‌نامه کلیه مراکز دارای مجوز از مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه‌ای علوم‌پزشکی وزارت بهداشت درمان ذکر شده بود.
این نامه در زمان انتشار با واکنش‌های منفی بسیاری مواجه شد. بسیاری از منتقدان عقیده داشتند دغدغه مدیران متبوع از صدور چنین دستورالعملی بیشتر تامین منافع مراکز مهارت‌آموزی دندان‌پزشکی باشد تا نگرانی از بهبود کیفیت در ارائه خدمات و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت ضوابط و استانداردها.

دستورالعمل اخذ گواهی دوره مهارتی جهت دستیاران کنار دندان‌پزشک از نظر بسیاری از صاحب‌نظران صنفی یک دستور شتاب‌زده و نسنجیده و فاقد ضمانت اجرایی قلمداد شده و چندان جدی گرفته نشد؛ چراکه:
– عمر دولت دوم روحانی رو به پایان بود و طبق یک روال مرسوم (و شاید تاسف‌انگیز) بسیاری از دستورالعمل‌ها و دستورات با روی کار آمدن دولت جدید و انتصاب مدیران تازه از درجه اعتبار ساقط شده و دیگر تضمینی بر اجرای آنها نیست. و احتمال دارد که این دستورالعمل نیز سرنوشتی اینچنین پیدا کند.
– با توجه به تعداد مراکز آموزش مهارتی دارای مجوز و گستره جغرافیایی آنها عملا امکان برگزاری دوره‌ و صدور گواهی‌نامه برای انبوه دستیاران کنار دندان‌پزشک در این بازه محدود در کل کشور وجود ندارد.درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی

اما مراکز مهارتی و حرفه‌ای دندان‌پزشکی از زمان ابلاغ این دستورالعمل بی‌کار ننشستند و تلاش برای برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی دستیاران دندان‌پزشکی ادامه داشت.
نکته قابل توجه در مورد این دوره‌ها شهریه بالای آنهاست که در برخی موارد به بیش از پنج میلیون تومان هم می‌رسد. این در حالی است که شهریه مصوب دوره در آیین‌نامه وزارت بهداشت برای دوره دستیار کنار دندان‌پزشک تنها ۸۰۰ هزار تومان است.
با این اوصاف در صورتی که تعداد دندان‌پزشکان فعال در حوزه درمان را تنها ۲۵هزار نفر در نظر بگیریم و به ازاء هر دندان‌پزشک دو نفر دستیار محاسبه کنیم، سودی که بابت برگزاری این دوره‌ها به جیب موسسات مهارت‌اموزی وزارت بهداشت می‌رود بالغ بر ۲۵۰میلیارد تومان است.درباره الزام دستیاران دندان‌پزشکی به اخذ گواهی نامه مهارت‌آموزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه