مقالات

داروی گیاهی برای ترمیم لثه

عقب رفتن لثه اصطلاح پزشکی است که برای مواردی که لثه از دندان جدا می شود، استفاده می شود. این بیماری می تواند مناطقی از دندان ها را در معرض دید قرار دهد و منجر به حساسیت و افزایش خطر پوسیدگی دندان شود. این مقاله داروی گیاهی برای ترمیم لثه را برای شما فهرست می‌کند که ممکن است به درمان عقب‌رفتگی لثه کمک کند. همچنین اطلاعاتی در مورد زمان مراجعه به دندانپزشک ارائه می دهد.

علل عقب نشینی لثه ها

  • بیماری لثه یا پریودنتیت
  • مسواک زدن بیش از حد سخت یا استفاده از مسواک با موهای سخت
  • آسیب به لثه
  • استفاده از پروتزهای جزئی که به درستی مناسب نیستند.
  • داشتن ریشه دندان یا ماهیچه های چسبنده برجسته
  • سیگار کشیدن یا استفاده از هر محصول تنباکو
  • ژنتیک

راه حل های طبیعی برای برای ترمیم لثه

یک فرد می تواند داروهای طبیعی را در برنامه بهداشت دهان خود بگنجاند تا به بهبود سلامت لثه کمک کند. در زیر چند درمان طبیعی وجود دارد که افراد می توانند در کنار درمان های استاندارد برای ترمیم لثه از آنها استفاده کنند.

روغن کشی

روغن کشی تکنیکی است که شامل چرخاندن روغن در اطراف دهان برای از بین بردن باکتری هایی است که می توانند باعث بیماری لثه شوند. روغن را به مدت 5 تا 20 دقیقه دور دهان بچرخانید و سپس روغن را بیرون بریزید. دهان را با آب گرم کاملاً بشویید و دندان ها را طبق معمول مسواک بزنید. یک فرد می تواند روغن کشی را بین وعده های غذایی با استفاده از یکی از روغن های منبع معتبر زیر انجام دهد.

  • روغن نارگیل
  • روغن کنجد
  • روغن آفتابگردان

هنگام استفاده از تکنیک روغن کشی، مراقب باشید هیچ یک از روغن مصرف شده را قورت ندهید زیرا ممکن است حاوی باکتری و سم باشد. یک بررسی در سال 2017 به این نتیجه رسید که روغن کشی منظم همراه با یک روال بهداشت خوب دهان به کاهش سطح باکتری ها در دهان کمک می کند.

عصاره های گیاهی

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که دهانشویه حاوی عصاره میخک، ریحان و روغن درخت چای دارای خواص ضد پلاک و ضد التهاب لثه است. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که مطالعات بیشتری برای تعیین اثربخشی طولانی مدت آماده سازی ضروری است.

در مطالعه‌ای در سال 2013، اسانس‌های نعناع فلفلی، آویشن و درخت چای خواص ضد عفونی کنندگی را در برابر باکتری‌های دهان در پتری دیش نشان دادند. تحقیقات بیشتر برای تعیین اینکه آیا این اثرات روی باکتری های دهانی که در داخل دهان انسان زندگی می کنند نیز اعمال می شود، ضروری است. یک فرد باید قبل از استفاده از روغن های ضروری برای درمان ترمیم لثه با دندانپزشک خود مشورت کند. این به این دلیل است که در صورت مصرف برخی از روغن های ضروری می تواند سمی باشد.

داروی گیاهی برای ترمیم لثه: آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به مهار آسیب به سلول های بدن کمک می کنند. یک متاآنالیز در سال 2019 نشان داد که مصرف آنتی اکسیدان ها ممکن است به کاهش التهاب و ترمیم لثه مرتبط با بیماری لثه کمک کند. به طور خاص، ممکن است منجر به بهبود سلامت دهان و دندان زیر شود. یک مطالعه در سال 2019 بررسی کرد که آیا یک مکمل آنتی اکسیدانی حاوی لیکوپن و عصاره چای سبز می تواند سلامت دهان را در صورت ترکیب با یک روال بهداشت دهان و دندان بهبود بخشد.

پس از 45 روز، شرکت کنندگانی که مکمل آنتی اکسیدانی مصرف کردند نسبت به افرادی که مکمل را مصرف نکردند، بهبود چشمگیری در سلامت و ترمیم لثه نشان دادند. بیماری های پریودنتال شرایطی هستند که لثه ها، استخوان فک، بافت های همبند و رباط های دهان را تحت تاثیر قرار می دهند. این شرایط افراد زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع، تجمع پلاک باعث التهاب لثه  در حدود 90 درصد از جمعیت می شود

ژنژیویت می تواند به پریودنتیت تبدیل شود که یک بیماری التهابی مزمن است که ممکن است منجر به تخریب دندان ها و بافت های حمایت کننده آنها شود. بهداشت نامناسب دهان، سیگار کشیدن، شرایط خاص سلامت، سن شما و ژنتیک ممکن است خطر ابتلا به بیماری لثه  را افزایش دهد.

متخصصان بهداشت دندان از چندین روش برای درمان بیماری لثه استفاده می کنند. اینها شامل جرم گیری و صاف کردن ریشه است که شامل تمیز کردن عمیق لثه ها، دندان ها و ریشه ها می شود. آنها همچنین عوامل خطر را درمان می کنند و در برخی موارد از داروهای خاص و حتی جراحی استفاده می کنند علاوه بر این، برخی مطالعات نشان داده‌اند که برخی از مکمل‌ها باعث ارتقای سلامت دهان و کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه یا درمان آن در افراد مبتلا به این بیماری می‌شوند.

داروی گیاهی برای ترمیم لثه: پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن، یک ضد عفونی کننده ملایم، اغلب در پیشگیری از عفونت های پوستی ناشی از بریدگی ها و خراش های جزئی مفید است. استفاده از پراکسید هیدروژن ممکن است به تسکین تحریکات جزئی دهان و از بین بردن باکتری هایی که می توانند منجر به بیماری لثه شوند کمک کند. پراکسید هیدروژن را می توان در محلول 3٪ در داروخانه خریداری کرد و با 50٪ آب رقیق کرد.

داروی گیاهی برای ترمیم لثه: آلوئه ورا

آلوئه ورا سابقه طولانی در درمان خراش ها و سوختگی های روی پوست دارد، اما ثابت شده است که در ترمیم لثه نیز مفید است. محققان نشان دادند که آلوئه ورا به اندازه دو خمیر دندان تجاری در کاهش باکتری های بیماری زا موثر است..

همچنین نشان داده شده است که آلوئه ورا به بهبودی پس از جراحی لثه کمک می کند. استفاده با ژل ممکن است منجر به بهبود اولیه بهتر و کاهش ناراحتی شود. اگر لثه های شما زخم یا متورم است، ممکن است با آلوئه ورا تسکین پیدا کنید.

داروی گیاهی برای ترمیم لثه: خمیر زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که معمولا بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد، اما تحقیقات نشان داده است که می تواند التهاب را در سراسر بدن کاهش دهد. علاوه بر این، به نظر می رسد که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی باشد.همچنین برای ترمیم و تقویت لثه بسیار مفید میباشد.

داروی گیاهی برای ترمیم لثه: دهانشویه مریم گلی

برخی از انواع دهانشویه حاوی مقادیر زیادی الکل هستند و حتی ممکن است دهان را خشک کرده و باعث تشکیل پلاک باکتریایی بیشتری شوند. اما شستشوی حاوی مریم گلی می تواند لثه های ملتهب را آرام کند. شستشوی روزانه با دهانشویه مریم گلی می تواند باکتری های ایجاد کننده پلاک دندان را کاهش دهد.

می توانید آبکشی مریم گلی خود را در خانه درست کنید. دو قاشق غذاخوری مریم گلی تازه یا یک قاشق چایخوری مریم گلی خشک را به یک یا دو فنجان آب جوش اضافه کنید. قبل از صاف کردن، اجازه دهید حدود 10 دقیقه با حرارت کم بجوشد. می توانید آن را در یک بطری نگهداری کنید و با مقدار کمی دو بار در روز به مدت 30 ثانیه بشویید.این دهانشویه طبیعی باعث تقویت و ترمیم لثه میشود.

این مقاله تعدادی مکمل را فهرست می کند که می توانید برای بهبود ترمیم لثه و درمان بیماری لثه مصرف کنید:

ویتامین C

ویتامین C برای تولید پروتئین ساختاری به نام کلاژن، که بخش مهمی از لثه های شما است، ضروری است. به همین دلیل است که کمبود ویتامین C می تواند منجر به التهاب، خونریزی و درد لثه شود

کمبود ویتامین C در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه رایج است. افراد با مصرف مکمل های ویتامین C این وضعیت را درمان و از آن پیشگیری می کنند.

افرادی که سطوح خونی کمتری از ویتامین سی و دریافت رژیم غذایی ویتامین سی کمتری دارند، نسبت به افرادی که سطوح خونی بهینه و مصرف رژیم غذایی بالاتری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند.

بررسی 6 مطالعه در سال 2021 نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین c باعث کاهش خونریزی لثه در افراد مبتلا به التهاب لثه و افراد مبتلا به دیابت می شود.

بنابراین، مصرف مکمل ویتامین c ممکن است خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهد و سلامت لثه را ارتقا دهد. اگر رژیم غذایی شما در حال حاضر غذاهای غنی از ویتامین c مانند میوه ها و سبزیجات کم باشد، می تواند مفید باشد. به علاوه، اگر بیماری لثه دارید، مصرف مکمل های ویتامین c ممکن است برخی از علائم شما را بهبود بخشد.

امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 دوکوزاهگزانوئیک اسید و ایکوزاپنتانوئیک اسید دارای اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی قوی هستند. این خواص ممکن است آنها را به یک درمان موثر برای بیماری لثه تبدیل کند.

یک بررسی در سال 2020 از شش مطالعه نشان داد که افرادی که مکمل‌های امگا 3 مصرف می‌کردند، پیشرفت‌های قابل‌توجهی در اندازه‌گیری بیماری لثه داشتند. این اقدامات شامل سطوح پلاک و عمق پاکت ها یا فضای بین دندان ها و چسبندگی لثه آنها بود که به آن عمق پروب می گویند.

پروبیوتیک ها

مکمل های پروبیوتیک برای ارتقای سلامت روده به خوبی شناخته شده اند. جالب توجه است، برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از گونه های پروبیوتیک ممکن است برای سلامت و ترمیم لثه مفید باشد.

بیماری پریودنتال با رشد بیش از حد باکتری های مضر همراه است که باعث آسیب به لثه می شود. معرفی باکتری های مفیدی که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی هستند برای درمان بیماری پریودنتال موثر است.

ویتامین D

ویتامین  D یک ماده مغذی است که بدن شما برای تعدادی از فرآیندهای حیاتی از جمله عملکرد سیستم ایمنی و اسکلتی عضلانی به آن نیاز دارد. ویتامین  D نقش مهمی در سلامت دهان و دندان از جمله سلامت و ترمیم لثه دارد. ممکن است با افزایش سیستم دفاعی ضد باکتریایی بدن، حفظ بافت لثه سالم و کاهش التهاب در لثه ها به تقویت سلامت لثه کمک کند. کمبود ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد. متأسفانه کمبود و نارسایی ویتامین دی در سراسر جهان بسیار رایج است.

ویتامین B

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی از ویتامین‌های B از جمله فولات، در افراد مبتلا به بیماری لثه کمتر است.مطالعه دیگری نشان داد که بزرگسالانی که در رژیم غذایی خود فولات کمتری مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که سطوح بالاتری از فولات داشتند، در طول معاینات دندانپزشکی میزان بیشتری از خونریزی لثه داشتند.

روی

روی یک ماده معدنی است که برای سلامت دهان و دندان ضروری است. بدن شما برای حفظ لثه های سالم به آن نیاز دارد و عدم مصرف کافی روی ممکن است خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف روی از طریق دهان باعث کاهش پلاک و بهبود سلامت لثه در کودکان می شود.

 

اول دنت

پست های اخیر

بهترین متخصص ایمپلنت در شهرک غرب

در کلان شهر شلوغ تهران ، تقاضا برای متخصصان ایمپلنت دندان در حال افزایش است.… مشاهده

56 دقیقه قبل

دلایل درد دندان بعد از پرکردن چیست؟ (حساسیت دندان بعد از پرکردن)

وقتی صحبت از روش های دندانپزشکی به میان می آید، پرکردن دندان برای بسیاری از… مشاهده

2 ساعت قبل

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل