داروی استاتین

 داروی استاتین

داروی خوراکی جدید ممکن است جایگزینی برای  داروی استاتین برای کاهش کلسترول شود.

دانشمندان در حال کار بر روی درمان های جدیدی هستند که می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. محققان یک داروی آزمایشی کلسترول را روی رده های سلولی و موش بررسی کردند. این دارو کلسترول LDL را 70 درصد در مدل های موش با کلسترول بالا کاهش داد.

محققان خاطرنشان کردند که داروی جدید آنها روزی می تواند یک استراتژی جایگزین برای کاهش کلسترول ارائه کند. تقریباً 40٪ بزرگسالان در ایالات متحده دارای کلسترول بالا هستند که خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

 داروی استاتین رایج ترین درمان برای کلسترول بالا هستند و پس از آن مهارکننده های PCSK-9 منبع مطمئن قرار دارند. PCSK-9 آنزیمی است که گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL را برای تخریب مشخص می کند.

گیرنده های LDL در سطح سلول های کبد قرار می گیرند تا کلسترول را از خون حذف کنند. بنابراین، مهارکننده‌های PCSK-9 با حفظ سطوح بالاتر گیرنده‌های LDL که کلسترول را از خون حذف می‌کنند، سطح کلسترول را کاهش می‌دهند.

در حال حاضر، استفاده از مهارکننده‌های PCSK-9 محدود است زیرا باید به صورت تزریقی تجویز شوند. تحقیقات بیشتر در مورد آنها می تواند استفاده از آنها را به عنوان جایگزینی برای استاتین ها گسترش دهد.

اخیراً، محققان تحقیقات مقدماتی را بر روی توانایی یک مولکول مشتق شده از اکسید نیتریک در کاهش کلسترول با مهار آنزیم‌های PCSK-9 در مدل‌های سلولی و موش انجام دادند.

درمان تجربی آنها سطح PCSK9 را کاهش داد و کلسترول LDL را در موش تا 70 درصد کاهش داد.

دکتر ریگود تدوالکار، متخصص قلب و عروق در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، گفت: «این مورد توجه استثنایی است، زیرا تا کنون، ما فقط مزایای درمان‌های مبتنی بر اکسید نیتریک را برای سلامت عروق خونی دیده‌ایم.

از آنجایی که برخی از افراد یا عوارض جانبی داروهای استاتین را دارند یا تصور می‌کنند، این می‌تواند یک جایگزین باشد، اگرچه ما ابتدا باید ببینیم که این دارو در مقابل سایر درمان‌های شناخته‌شده در مورد نتایج بالینی طولانی‌مدت چگونه عمل می‌کند.»

چگونه اکسید نیتریک ممکن است به کلسترول کمک کند

چگونه اکسید نیتریک ممکن است به کلسترول کمک کند

اکسید نیتریک با بهبود عملکرد عروق خونی،  فشار خون و دیابت، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. با این حال، مطالعات نشان می دهد که NO تاثیر کمی بر کلسترول دارد.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که یک مولکول مشتق از NO بیوسنتز لیپیدهای سلولی در مخمر را تنظیم می کند.

بنابراین محققان به دنبال این بودند که ببینند آیا یک مولکول مشابه می تواند سطح چربی خون را در رده های سلولی انسان و موش تنظیم کند یا خیر.

برای شروع، آنها اثرات یک ترکیب مشتق شده از NO را بر روی رده های سلولی انسان بررسی کردند. آنها دریافتند که این مولکول می تواند سطح PCSK9 را تعدیل کند.

محققان سپس اثرات یک مولکول مشتق از NO-AL-1576- را بر روی مدل‌های موش بررسی کردند. پس از چهار هفته درمان خوراکی، کلسترول LDL و HDL آنها به میزان 50 و 20 درصد کاهش یافت.

آنها سپس این ترکیب را روی مدل‌های موش با کلسترول بالا آزمایش کردند. پس از هشت هفته درمان، کلسترول LDL و HDL آنها به ترتیب 70 و 25 درصد کاهش یافت.

در یافته های محققان نشان داده می شود که مولکول‌های مهارکننده PCSK-9 خوراکی می‌توانند به طور بالقوه کلسترول بالا را درمان کنند.

دکتر هاف خاطرنشان می کند که داروی مشاهده شده  با هدف قرار دادن آنزیمی در کبد عمل می کند که منجر به مجموعه ای از رویدادهای سلولی می شود که از ترشح PCSK9 جلوگیری می کند.

او گفت که این باعث کاهش سطح PCSK9 در گردش می شود، که به نوبه خود باعث کاهش تعداد گیرنده های LDL می شود که “خاموش” می شوند، و گیرنده های LDL بیشتری باقی می ماند که سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد.

داروی ما با افزایش مولکولی به نام اکسید نیتریک کار می‌کند که با گشاد کردن رگ‌های خونی از حملات قلبی جلوگیری می‌کند. دکتر جاناتان استاملر، استاد نوآوری قلبی عروقی و پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو، نویسنده اصلی این مطالعه، به MNT گفت: ما نشان می‌دهیم که اکسید نیتریک PCSK9 را غیرفعال می‌کند و در نتیجه حذف کلسترول بد را افزایش می‌دهد.

هنگامی که از دکتر رابرت سالازار، متخصص قلب با Memorial Hermann ، پرسیدند که چگونه مهارکننده‌های PCSK9 متفاوت از استاتین‌ها کار می‌کنند، به MNT گفت:

مهارکننده‌های PCSK9 با افزایش حذف کلسترول بد (LDL-C که قبلاً در خون توسط کبد در گردش است، سطح کلسترول را کاهش می‌دهند. این یک مکانیسم متفاوت از داروهای استاتین است که با کاهش تولید کلسترول کبد از چربی های غذایی، سطح کلسترول را کاهش می دهد.

دکتر تدوالکار افزود که در حالی که مهارکننده‌های PCSK9 و استاتین‌ها به روش‌های متفاوتی کار می‌کنند، «نتیجه یکسان است، یعنی تعداد افزایش گیرنده‌های LDL».

آیا این روش در انسان ها کار خواهد کرد؟

وقتی از دکتر راب هگل، استاد پزشکی و بیوشیمی  در مورد محدودیت‌های این مطالعه سؤال شد، به MNT گفت:

نویسندگان عمدتاً یک مسیر جدید در کبد را توصیف می کنند که سطح کلسترول را تنظیم می کند. عمل داروی جدید آنها تقریباً یک فکر بعدی است. کار کلی بسیار اساسی است و هنوز در مراحل اولیه است.»

«این مطالعات عمدتاً روی موش‌هایی انجام شد که هیچ مطالعه انسانی نداشتند، بنابراین حتی مشخص نیست که آیا این مسیرها در افراد مرتبط هستند یا خیر. ده‌ها نمونه در زمینه مکانیسم‌ها و داروها در زمینه کلسترول وجود دارد که در حیوانات امیدوارکننده به نظر می‌رسند، اما بعداً به نتیجه نرسیدند و در ترجمه برای انسان گم شدند.»

“بزرگترین سوال  در مورد این رویکرد اختصاصی بودن PCSK9 است، زیرا تصور می شود پروتئین های دیگر تحت تاثیر SCoR2 و در نتیجه مهار آن هستند. این سؤالاتی را در مورد ایمنی این رویکرد ایجاد می کند، که به وضوح نیاز به آزمایش پیش بالینی دارد.

دیولوژیست گفت که تحقیقات بیشتری قبل از تبدیل شدن این دارو به درمان بالقوه کلسترول مورد نیاز است.

سرطان و بیماری قلبی دارای بسیاری از عوامل خطر مشابه هستند.در اینجا کاملاً یک فرضیه است و در حال حاضر هیچ علت و معلولی ثابت نشده است.»

نکته پایانی این است که این علم آزمایشگاهی هنوز از تبدیل شدن به یک درمان بالقوه در عمل پزشکی روزانه برای بیماری قلبی یا هر چیز دیگری فاصله دارد. علم همیشه بر آنچه قبلاً آموخته‌ایم و اینکه چگونه می‌توانیم آن را بهتر بفهمیم و استفاده کنیم، بنا می‌شود.»

کلسترول HDL پایین با خطر بیشتر قلبی عروقی و خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان مرتبط است.

آیا این دارو می تواند درمان کلسترول را تغییر دهد؟

محققان میگویند که یافته های آنها ممکن است فراتر از  درمان کلسترول باشد و همچنین بر درمان سرطان تأثیر بگذارد.

PCSK9 نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد. همچنین باعث تخریب MHC 1 بر روی لنفوسیت ها می شود که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود. PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت های شما جلوگیری می کند. بنابراین، اگر PCSK9 را مهار کنید، می توانید نظارت بر سرطان بدن را تقویت کنید.

دکتر Chattergee گفت در حالی که PCSK-9 ممکن است MHC-1 را روی لنفوسیت ها تجزیه کند، کاهش PCSK-9 ممکن است تشخیص سلول های سرطانی را نیز کاهش دهد. او ادامه داد، با این حال، مطالعات نشان می دهد که PCSK-9 کارایی برخی درمان های سرطان کولورکتال را بهبود می بخشد.

کلسترول در رشد تومور و متاستاز مورد نیاز است. بنابراین کاهش سطح کلسترول در بافت سرطانی ممکن است مفید باشد. اما درمان با استاتین در سرطان مفید نبوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه