داروخانه‌ها خطر قاچاق معکوس

به نقل از دندانه : رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت گفت: توزیع کارپول دندانپزشکی در داروخانه‌ها خطر قاچاق معکوس را به دنبال دارد.

دکتر قاسم صادقی افزود: بر اساس گزارش‌های مسئولان سازمان غذا و دارو و معاونت درمان، تولید و واردات کارپول بی‌حسی دندانپزشکی به اندازه نیاز کشور است اما سیستم توزیع کارپول اشکال دارد.

وی ادامه داد: اگر توزیع کارپول در اختیار جامعه دندانپزشکی قرار گیرد بسیاری از چالش‌ها برطرف خواهد شد اما مسئولان سازمان غذا و دارو به دلیل برخی فشار‌ها در فضای مجازی و جلوگیری از انحصار، از توزیع کارپول به وسیله تعاونی دندانپزشکان جلوگیری می‌کنند.

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت ادامه داد: مسئولان سازمان غذا و دارو نبود زیرساخت در تعاونی دندانپزشکان را یکی از دلایل تخصیص ندادن سهمیه برای توزیع کارپول بیان می‌کنند اما در بازدید‌ها مشاهده کردیم که یک مرکز پیام و سامانه الکترونیکی ایجاد شده است تا همه دندانپزشکان بتوانند در سراسر کشور از طریق تعاونی نیاز کارپول خود را برطرف کنند.

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۰ هزار نفر عضو تعاونی دندانپزشکان ایران هستند، گفت: در صورتی که سهمیه کارپول در اختیار تعاونی دندانپزشکان قرار گیرد با حذف این تعداد دندانپزشک از بازار آزاد با کاهش قیمت کارپول مواجه خواهیم بود، همچنین کارپول به دست مصرف کنندگان واقعی خواهد رسید اما متأسفانه از دو ماه گذشته تاکنون سازمان غذا و دارو سهمیه‌ای به تعاونی دندانپزشکان نداده است.

صادقی با بیان اینکه اکنون توزیع کارپول در اختیار یک شرکت پخش است، گفت: متأسفانه این شرکت پخش آمار دقیقی از میزان کارپول توزیع شده به اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت ارائه نمی‌کند تا بتوانیم بررسی کنیم که چه میزان از کارپول توزیع شده به دست دندانپزشکان رسیده است.

صادقی با تأکید بر اینکه توزیع کارپول در داروخانه‌ها نادرست است، گفت: توزیع کارپول دندانپزشکی در داروخانه‌ها خطر قاچاق معکوس و نشت داروی بی‌حسی دندانپزشکی به بازار آزاد را به دنبال دارد.

صادقی با اشاره به اینکه معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیاز کارپول دانشکده‌ها و مراکز درمانی دولتی را تأمین می‌کند، یادآوری کرد: بیش از ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی کشور در بخش خصوصی صورت می‌گیرد و به همین دلیل عمده تقاضا و مصرف کارپول در بخش خصوصی است و امیدواریم سازمان غذا و دارو هرچه زودتر تدبیری در این زمینه بیندیشد.

وی در پایان گفت: پیشنهاد ما این است که از سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی برای توزیع کارپول کمک گرفته شود چراکه در این سامانه دندانپزشکان می‌توانند ثبت نام کنند و میزان مصرف و ورودی کارپول در این سامانه به طور شفاف مشخص خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه