خوردن شیر مادر مانع از پوسیدگی دندان کودکان می‌شود

خوردن شیر مادر مانع از پوسیدگی دندان کودکان می‌شود

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، از زمانی که کودک به دنیا می‌آید، این بحث وجود دارد که فقط شیر مادر بخورد و شیر خشک اصلاً استفاده نشود. اظهاراتی وجود دارد که ثابت می‌کند علاوه بر اینکه شیر مادر مقوی است، از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند و مانع از به وجود آمدن بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، اما این اظهارات تا چه اندازه درست هستند؟

نقش شیر مادر در جلوگیری پوسیدگی دندان کودکان

خوردن شیر مادر مانع از پوسیدگی دندان کودکان می‌شود. به گفته دکتر کوشکی، متخصص دندانپزشک کودکان، نوزادانی که از ابتدای تولد خود شیر مادر می‌خورند کمتر دچار پوسیدگی دندان شده و دیرتر به دندانپزشکی کودکان مراجعه می‌کنند. البته درست است که شیر مادر و شیر خشک هر دو مواد قندی دارند و شیرین هستند و در هر دو پوسیدگی دندان محتمل است، اما شیر خشک به علت داشتن عسل و یا قند مصنوعی خطری بیشتری برای دندان دارد.

همچنین طریقه مختلف استفاده از این شیرها نیز عامل دیگری بر تفاوت شده است. کودکانی که شیر خشک می‌خورند از شیشه شیر استفاده کرده و در بیشتر مواقع به علت عادت حتماً قبل از خواب هم شیر می‌خورند و ممکن است تا چند ساعت که خوابشان ببرد شیشه شیر در دهانشان بماند و شیر روی دندان‌ها باقی مانده و موجب حل شدن مینای دندان و پوسیدگی می‌شود.

توجه کنید پس از زمانی که کودک شما شیر خورد (چه شیر مادر و چه شیر خشک)، برای سلامت دندان‌هایش به او آب بدهید و یا دندان‌ها را با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید.

نکته مهم این است که همیشه شیر مادر مانع از پوسیدگی دندان نمی‌شود، اگر خوردن شیر مادر تا ۲ سالگی ادامه پیدا کند باعث پوسیدگی دندان می‌شود اما تا ۱۲ ماهگی با رعایت موارد گفته شده خطری نوزاد را تهدید نمی‌کند.

شیر مادر حافظ سلامت و تأمین کننده استحکام دندان کودک

درست است که وجود شیر خشک در کنار شیر مادر در بسیاری از مواقع ضروری است. اما هیچ شیر خشکی را نمی‌توان پیدا کرد که به اندازه شیر مادر مغذی و حاوی ویتامین باشد. کودکی که از ابتدا شیر مادر خورده است، دندان‌های شیری و دائمی محکم و مقاومی خواهد داشت.

طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر کوشکی، کودکانی که تا ۶ ماهگی فقط شیر مادر را خورده‌اند کمتر دچار مال اکلوژن‌های دندان شده‌اند. بنابراین مبتلا شدن به انواع مال اکلوژن‌ها به شیر مصرفی کودکان بستگی دارد و بسیار مهم است. همچنین علاوه بر مال اکلوژن، شیر مادر باعث جلوگیری از بسیاری بیماری‌های دیگر دهان و دندان نیز می‌شود.

کودکانی که از شیشه شیر استفاده می‌کنند دندان‌هایشان بهم ریخته در می‌آید و نظم خود را از دست می‌دهد. این بهم ریختگی هم برای دندان‌های شیری است و هم دندان‌های دائمی. چراکه دندان‌های دائمی نیز از همان ابتدا در حال شکل گرفتن هستند، اما کودکانی که شیر مادر می‌خورند دندان‌های منظم‌تری خواهند داشت.

علت اصلی این است که خوردن شیر توسط نوزادان به وسیله مکیدن اتفاق می‌افتد. این عمل به این صورت است که شیر توسط یک حرکت ناودان و به کمک لب و زبان وارد دهان می‌شود. اما در هنگام خوردن شیر توسط شیشه شیر، زبان با یک حرکت پیستون مانند شیر را داخل دهان هدایت می‌کند که خود باعث آسیب رساندن به دندان‌ها می‌شود.

در زمان به خطر افتادن سلامت دندان کودک چه کنیم؟

در خیلی مواقع به علت عادت‌های بد غذایی و خوردن شیر، همانطور که گفته شد ممکن است کودکان زیر ۲ سال احساس درد شدیدی در دندان‌ها و لثه خود کنند که نیاز به مراجعه به دندانپزشک باشد. معمولاً کودکان از رفتن به دندانپزشکی واهمه دارند و اگر تجربه خوبی از اولین باری که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند نداشته باشند، این ترس و واهمه از دندانپزشکی تا بزرگسالی نیز همراه آنها خواهد بود.

دندانپزشکی کودکان دکتر کوشکی با داشتن فضایی جذاب و متناسب با روحیات کودکان همراه با خدمات ویژه منتظر شماست. کودک شما در این دندانپزشکی لحظات خوبی را سپری می‌کند و ترس آنها از دندانپزشکی برطرف می‌شود و سلامت دندان‌هایشان نیز باز می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه