تکذیب شایعه منع دریافت بی‌حسی دندان‌پزشکی بعد از تزریق واکسن کرونا

تکذیب شایعه منع دریافت بی‌حسی دندان‌پزشکی بعد از تزریق واکسن کرونا

به نقل از دندانه : تکذیب شایعه منع دریافت بی‌حسی دندان‌پزشکی بعد از تزریق واکسن کرونا

در دوران پاندمی کرونا، هر روز اخبار و شایعات نگران‌کننده‌ای درباره این بیماری، واکسن و داروهای آن در فضای مجازی منتشر می‌شود. یکی از این شایعات که این روزها در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است، شایعه‌ی منع دریافت بی‌هوشی یا بی‌حسی دندان‌پزشکی بعد از تزریق واکسن است که ادعا می‌کند این کار سبب مرگ فرد می‌شود.
در متن این شایعه آمده است: «اشخاصی که واکسن کرونا زده‌اند باید قبل از دریافت بی‌حسی، ۴ هفته صبر کنند؛ چرا که در غیر این صورت جان خود را از دست می‌دهند. یکی از اقوام یک داروساز که دو روز قبل واکسن زده، دیروز به دندان‌پزشکی رفت و بلافاصله بعد از دریافت بی‌حسی موضعی جانش را از دست داد. این داروساز بعد از خواندن هشدارهایی که داخل جعبه‌ی واکسن بود، متوجه شد نباید بعد از تزریق واکسن بی‌حسی دریافت کنید.»

به گزارش پایگاه خبری ایندیا، پس از انتشار این خبر، گروه حقیقت‌یاب پایگاه اطلاعات رسانه هند (PIB)، این ادعا را کذب خواند و گفت: «تا امروز هیچ مشاهده‌ علمی مبنی بر این ادعا وجود ندارد و بدون توجه به آن واکسن کرونا را تزریق کنید.»

به گفته‌ی پایگاه‌های خبری خارجی، اگرچه پزشکان توصیه می‌کنند بیماران بعد از تزریق واکسن، جراحی‌های غیرضروری را به تعویق بیندازند؛ اما هیچ مشاهده علمی مبنی بر اینکه بی‌حسی برای افراد واکسینه شده خطرناک است وجود ندارد. در حقیقت انجمن متخصصین بی‌هوشی آمریکا نیز معتقد است این ادعا پایه‌ی علمی ندارد و می‌گوید توصیه به تأخیر انداختن بی‌حسی و بی‌هوشی بعد از تزریق واکسن، به دلیل استرس‌زا بودن جراحی و تحت‌فشار قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن است. به همین دلیل به فرد توصیه می‌شود بعد از تزریق واکسن مدتی از جراحی و درمان‌های دندان‌پزشکی پرهیز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه