تقویت بیمه دندانپزشکی

تقویت بیمه دندانپزشکی

خبر گزاری مهر در مورد تقویت بیمه دندانپزشکی :

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد؛

تقویت بیمه دندانپزشکی بهترین گزینه کمک به مردم

نایب رئیس انجمن پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه هزینه درمان های دندانپزشکی در کشور با درآمد مردم انطباق ندارد، گفت: امروزه درمان های دندانپزشکی شاید اولویت اصلی هزینه‌های مردم نباشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن سمیاری افزود: اگر چه دردهای شدید دندانی که یک فوریت محسوب می‌شود نیازمند مداخلات درمانی سریع و پرهزینه است ولی مردم برای درمان مشکلات دندانی خود اولویت قائل نمی‌شوند و شاید در اغلب موارد نسبت به درمان بی تفاوتی می‌کنند.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه حتی تعرفه‌های دندانپزشکی مراکز دولتی افزایش یافته و در مواردی مانند جرمگیری که نقش پیشگیری در برخی بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌ها دارد بیشتر شده است، افزود: همین مبالغ که بخش قابل توجهی از درآمد خانواده است، باعث اجتناب مردم از جرمگیری های ضروری دندان در صورت لزوم خواهد شد.

سمیاری گفت: باید درمان‌های ترمیمی و پر کردن پوسیدگی‌ها اولویت بیشتری نسبت به عصب کشی داشته باشد، به گونه‌ای که مردم بتوانند در اولین فرصت به رفع آن بپردازند و نگذارند که کار دندان به درمان‌های پیچیده و گران‌تر از جمله عصب کشی و ایمپلنت برسد.

وی افزود: اگرچه هزینه زندگی در همه ابعاد بالا رفته است و با درآمدها تطابق ندارد ولی خوشبختانه هزینه‌های درمان مطابق تورم و گرانی‌ها افزایش نیافته است، چون در غیر این صورت هزینه‌های دندانپزشکی برای مردم سرسام آور و غیر قابل تصور بود.

بیمه دندانپزشکی

نایب رئیس انجمن علمی پریودونتولوژی ایران با بیان اینکه جامعه رو به سالمندی می‌رود و طبق آمار، شیوع بی دندانی در کشور حدود ۶۰ درصد است، افزود: یکی از علل مهم این آمار نگران کننده آن است که مردم در سنین جوانی به دلیل ناتوانی در تأمین هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی مانند ترمیم پوسیدگی‌ها و انجام ایمپلنت دندان، متأسفانه به علت تأخیر در مراجعه به دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان‌های خود (یعنی ارزان‌ترین و شاید ساده‌ترین یا سریع‌ترین راهکار) می‌شوند.

عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد با بیان اینکه مهمترین و نخستین توصیه به مردم، پیشگیری از ابتلاء به پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه با مراقبت‌های بهداشتی، ویزیت مکرر و منظم دندانپزشکی، استفاده از مسواک و نخ دندان به عنوان نخستین گام پیشگیری و راهکاری ارزان محسوب می‌شود که باید در جامعه و بین خانواده‌ها نهادینه شود، تاکید کرد: همین نکات پیشگیرانه نیز در مبانی و اصول آموزش دانشجویان دندانپزشکی سراسر کشور مطرح و مورد توجه است.

دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، گفت: از همین الان باید برنامه ریزی کرد تا حداقل برای چشم اندازی ده ساله بتوان شرایطی ایجاد نمود که مردم کشور در سنین سالمندی از فقدان دندان رنج نبرند.

وی افزود: اگر چه گروه‌های هدف مانند کودکان و دانش آموزان در برنامه‌های کشوری نظام سلامت به صورت رایگان مورد توجه قرار دارند، اما این کافی نیست و باید دامنه خدمات به همه گروه‌های سنی افزایش یابد.

نایب رئیس انجمن پریودونتولوژی ایران با اشاره به بالا بودن قیمت درمان‌های دندانپزشکی در کشور که انطباقی با درآمد مردم ندارد و می‌تواند موجب از دست رفتن فرصت طلایی درمان شود، گفت: هزینه‌های درمان‌های دندانپزشکی در تمام نقاط دنیا و حتی ایران بالاست؛ در این شرایط است که باید حاکمیت مداخله حمایتی کند تا مردم بتوانند از بهترین درمان‌ها بهره مند شوند.

سمیاری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین دغدغه مردم درمان است و در سبد هزینه‌ای زندگی بخش عمده‌ای به خود اختصاص می‌دهد، تصریح کرد: تقویت بیمه خدمات دندانپزشکی موجب آرامش خاطر و کاهش آلام هموطنان می‌گردد و شاید بتوان گفت که تقویت خدمات بیمه‌ای در دندانپزشکی بهترین گزینه کمک به عموم مردم است.

رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: درمان در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر خواهد بود ولی گاهی اوقات نگرانی از هزینه‌های بالای دندانپزشکی مردم را در شرایطی قرار می‌دهد که به دنبال درمان نروند تا اینکه زمانی به فکر درمان بیفتند که دیگر خیلی دیر یا پیچیده و پرهزینه تر شده است.

سمیاری با اشاره به اینکه انتظار داریم دولت، مجلس و تمامی برنامه ریزان و دست اندرکاران با تقویت خدمات بیمه‌ای به فکر مردم باشند و برنامه ریزی لازم را انجام دهند، افزود: بر اساس آمارهای موجود حدود ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی توسط بخش خصوصی و تنها ۱۰ درصد خدمات توسط بخش دولتی ارائه می‌گردد، لذا مدیریت بخش خصوصی را باید به بخش خصوصی واگذار کرد تا مردم بتوانند با انتخاب خود به مناسب‌ترین مرکز مراجعه و از بهترین خدمات توافقی بهره ببرند؛ محدود کردن بخش خصوصی می‌تواند صدمات جبران نا پذیری به کیفیت خدمات درمانی وارد نماید.

وی با بیان اینکه بیست و یکمین کنگره انجمن پریودونتولوژی ایران امسال ۲۶ تا ۲۹ مهرماه ۱۴۰۱ در تهران برگزار خواهد شد، افزود: نزدیک به ۳۰ ماه برای برگزاری این کنگره که به دلیل اپیدمی کرونا متوقف شده بود، انتظار و تلاش صرف شده است.

سمیاری گفت: بیش از ۱۰۰ سخنران برای کنگره امسال اعلام آمادگی کردند که از این تعداد هفت نفر سخنران از کشورهای مختلف دنیا میهمان انجمن پریودونتولوژی ایران خواهند بود.

طرح درمان‌های مختلف و نوین

دبیر با بیان اینکه تعداد پانزده میزگرد پرسش و پاسخ با موضوعات مهم و طرح درمان‌های مختلف و نوین توسط بزرگان و خبرگان این رشته در این کنگره در نظر گرفته شده است، افزود: پیش کنگره با موضوع بیماری‌های بافت نرم دهان و دندان، توسط سخنرانان داخلی و خارجی برپا خواهد شد؛ روزهای بعد با موضوع پریو و پریوایمپلنت مطالب علمی ارائه خواهد شد و محور اصلی سخنرانی‌ها در روزهای پایانی کنگره پیرامون باز سازی استخوان و بافت نرم، همچنین بازسازی ترمیمی و زیبایی خواهد بود.

سمیاری با اشاره به اینکه طی پنج دوره کارگاه عملی و آموزشی به همت انجمن و حدود سی مورد کارگاه علمی تخصصی به همت شرکت‌های تجهیزات دندانپزشکی، بخش دیگری از مباحث ارائه خواهد شد، گفت: در کنگره امسال اطلاعات علمی در سطح بالایی همگام با دانش روز دنیا تبادل می‌شود و امید است که پیرو به کار گیری این تحولات علمی و عملی، شاهد موفقیت‌های ارزشمندی در مسیر درمان بیماران و ارائه خدمات دندانپزشکی باشیم.
دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن پریودونتولوژی ایران که هفته آتی در محل هتل المپیک تهران برگزار می‌شود در پایان گفت: بی شک یکی از نتایج مهم برپایی اینگونه کنگره‌های علمی، درمان هرچه بهتر و بهره مندی بیماران و هموطنان از آنچه در کشورهای پیشرفته دنیا ارائه می‌شود، خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه