تفاوت دیدگاه دندان‌پزشکان عمومی و متخصص در درمان دندان‌های ترک خورده

تفاوت دیدگاه دندان‌پزشکان عمومی و متخصص در درمان دندان‌های ترک خورده

به گزارش دندانه : به تازگی مقاله‌ای در شماره اکتبر ۲۰۲۱ ژورنال دنتیستری به چاپ رسیده که تفاوت دیدگاه دندان‌پزشکان عمومی و متخصص را در درمان دندان‌های ترک خورده بررسی کرده است.

این تحقیق با هدف مقایسه‌ی تشخیص، پیش‌آگهی و درمان دندان‌های ترک خورده بین دندان‌پزشکان عمومی، اندودنتیست‌ها و پرستودنتیست‌ها انجام شده و هدف بعدی آن، تعیین کردن عوامل تأثیرگذار بر دندان‌پزشکان عمومی برای ارجاع دادن درمان دندان‌های ترک خورده به متخصصان است.

شیوه‌ی انجام این مطالعه، ارائه‌ی پرسش‌نامه به این سه گروه بوده و برای جمع‌بندی داده‌های کمی از آمار توصیفی استفاده شده است.

در نتیجه مشاهده شد اندودنتیست‌ها در مقایسه با دندان‌پزشکان عمومی و پرستودنتیست‌ها در این درمان از ابزارهای تشخیصی بیشتری استفاده می‌کنند و بیشتر احتمال دارد برای دندان‌های ترک‌خورده‌ با درگیری پالپ، روت کانال تراپی و پوشش کاسپ را نسبت به کشیدن دندان پیشنهاد دهند؛ در حالی‌که پرستودنتیست‌ها و دندان‌پزشکان عمومی از این نظر به ترتیب در رتبه‌ی دوم و سوم جای دارند.

دلالی اصلی ارجاع بیماران دارای دندان ترک خورده به متخصص، شامل عدم قطعیت در تشخیص، مشکل در تجسم ترک بعد از دسترسی به ریشه دندان و تعیین دندان ترک خورده برای روت کانال تراپی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه