تشکیل قرارگاه “تولید سلامت محور”/ رشد ۵۸ درصدی مأموریت‌های اورژانس

سلامت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای تحقق هر چه بیشتر و بهتر شعار سال، قرارگاه مرکزی تولید سلامت محور را ایجاد کرده ایم که همه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظفند چنین قرارگاهی را در منطقه خود ایجاد کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت، دکتر بهرام عین‌اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از چند مرکز درمانی و داروخانه در شهر ری از جمله بازدید از بیمارستان فیروزآبادی در جمع خبرنگاران ضمن تبریک سال نو اظهار کرد: حدود 8 ماه پیش فاز جدید بیمارستان فیروزآبادی شهر ری راه‌اندازی شد و باعث افتخار است که توانستیم یک بیمارستان بسیار پیشرفته و مجهز را در این منطقه و برای مردم شریف شهر ری ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه بیمارستان فیروزآبادی دارای 281 تخت فعال بوده و 75 تخت آن نیز به‌زودی اضافه می‌شود، افزود: 375 پرستار و کمک بهیار و نزدیک به 100 پزشک که عمدتا پزشکان متخصصند، به خدمت‌رسانی به مردم شریف شهر ری مشغولند.

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: بیمارستان فیروزآبادی شهر ری از لحاظ درمان بیماری‌های داخلی و جراحی دارای امکانات بالقوه بوده و بنده در این بازدید کیفیت رسیدگی به بیماران را مورد بررسی قرار دادم که مطلوب بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در طرح سلامت نوروزی هزار و 66 بیمارستان ما در سراسر کشور در حالت آماده‌باش قرار دارند، تصریح کرد: 144 هزار و 700 تخت بیمارستانی آماده خدمت‌رسانی به مردم شریف ایران در اقصی نقاط کشورند.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال نو تاکنون ماموریت‌های اورژانس 58 درصد رشد داشته است، گفت: 128 هزار ماموریت از آغاز سال نو صورت گرفته و 18 درصد افزایش مصدومان در ترافیک و 27 درصد هم افزایش بیماران غیر ترافیکی را شاهد بودیم و میزان مراجعه مردم به مراکز درمانی یک میلیون و 767 هزار بوده است که افزایش حدود 59 درصدی را در مراجعه مردم به مراکز درمانی نشان می‌دهد.

عین‌اللهی افزود: در پایانه‌های مرزی کشور در ایام عید 78 هزار مورد غربالگری صورت گرفته و با توجه به شیوع کرونا و بیماری‌های واگیر همکاران ما در مرزها در حال کنترلند تا آنجا که ممکن است، این بیماری‌ها وارد کشور نشود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از پلمب هزار و 410 مراکز اقامتی و تجاری به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی خبر داد و گفت: باید از مسمومیت‌ها و برخی آلودگی‌ها در ایام نوروز پیشگیری شود؛ بنابراین ماموران ما در حال رصد هستند و از دارندگان مراکز تجاری و اقامتی خواهشمندیم که دستورالعمل‌های بهداشتی را به صورت حداکثری سرلوحه کار خود قرار دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شعار سال مبنی “مهار تورم و رشد تولید” از سوی مقام معظم رهبری گفت: حدود 99 درصد از داروها در حوزه سلامت در داخل تولید می‌شود اما مواد اولیه برخی داروها وارداتی است که تلاش داریم مواد اولیه دارو نیز در داخل کشور تهیه و تولید شود.

وی با بیان اینکه حدود 40 درصد از تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات دارای فناوری پیشرفته در داخل کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: برای تحقق هر چه بیشتر و بهتر شعار امسال قرارگاه مرکزی تولید سلامت محور را راه‌اندازی کرده‌ایم و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظفند چنین قرارگاهی را در منطقه خود ایجاد کنند.

عین‌اللهی توضیح داد: قرارگاه مرکزی تولید سلامت محور به صورت قطب بندی شده در 12 قطب کشور راه‌اندازی خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم «پایتخت تولید سلامت محور» را انتخاب و معرفی کنیم که کدام دانشگاه و شهر در این زمینه برتری داشته است.

وی از واگذاری اختیار صدور مجوز تولید محصولات سلامت محور به مراکز دانشگاهی استان‌ها خبر داد و گفت به دنبال تفویض این اختیار به دانشگاه‌ها هستیم تا تولید ما تسهیل و تسریع شود و چابک سازی صورت گیرد. البته دانشگاه‌ها هم در ازای این تفویض اختیار باید آزمایشگاه‌های تخصصی خود را دائر و یا فعال‌تر کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه در سال جدید توجه ویژه تری به حوزه بهداشت از حیث جذب و استخدام نیروهای بهداشتی و به‌کارگیری آنها در مراکز بهداشتی خواهد شد، گفت: نظام ارجاع و پزشک خانواده را با اولویت مناطق محروم تکمیل‌ کرده و گسترش خواهیم داد که با این کار قطعا وقتی بیماری از طریق نظام ارجاع به سطوح 2 تا 3 معرفی می‌شود هزینه کمتری را پرداخت می‌کند و در جهت درمان کمک شایانی خواهد بود. قطعا وقتی بیماری از طریق نظام ارجاع به سطوح 2 تا 3 معرفی می‌شود هزینه کمتری را پرداخت می‌کند و در جهت درمان کمک شایانی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه