تامین منابع مالی پایدار با حمایت از شرکت های دانش بنیان/ ظرفیت دانشکده داروسازی در تولید علم و انتشار مقاله

دارو

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به ظرفیت دانشکده داروسازی در تولید علم و انتشار مقاله، گفت: پیاده سازی رویکرد های جدید خلق ثروت و حمایت از شرکت های دانش بنیان موجب تامین منابع مالی پایدار برای دانشگاه می شود.

به گزارش اول دنت، دکتر عبدالرضا پازوکی یکشنبه سی و یکم اردیبهشت 1402 در بازدید از دانشکده داروسازی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران بر اساس جدید ترین رتبه بندی تایمز جایگاه 600 تا 800 جهانی را دارد و دانشکده داروسازی با توجه به ظرفیتی که حوزه پژوهش، تولید دانش و انتشار مقاله دارد، می تواند به ارتقا این جایگاه کمک کند.

وی با اشاره به سیاستهای هفت گانه دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: بین المللی سازی دانشگاه فقط به جذب دانشجوی خارجی محدود نمی شود، بلکه باید اعضای هیات علمی در مجامع، کنگره ها و دوره های کوتاه مدت بین المللی حضور فعالی داشته باشند.

پازوکی گفت: پیاده سازی رویکرد های جدید خلق ثروت در دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان یک سیاست کلان دنبال شده و از شرکت های دانش بنیان حمایت می شود.

وی ادامه داد: این سیاست کمک می کند تا علاوه بر تامین منابع مالی پایدار برای دانشگاه، زمینه کسب درآمد بیشتر برای اعضای هیات علمی نیز فراهم شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه بی توجهی به فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی موجب عقب افتادگی از فضای علمی دنیا می شود، افزود: بر اساس پژوهش های انجام شده، هوش مصنوعی در آینده ای نه چندان دور  87 میلیون شغل را از بین خواهد برد اما 90 میلیون شغل جدید را ایجاد می کند.

وی همچنین تاکید کرد: چابک سازی سازمانی از دیگر اهداف راهبردی دانشگاه علوم پزشکی ایران است و انتظار داریم با بهره مندی از ظرفیت بخش های غیردولتی منافع بیشتری برای دانشگاه تامین شود.

26 استاد به ازای 11 دانشجو در دانشکده داروسازی

دکتر سید علیرضا مرتضوی؛ رییس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز گفت: پیش از این دانشکده داروسازی با چهارده عضو هیات علمی به ازای هر بیست دانشجو یک استاد داشت اما در حال حاضر با افزایش تعداد هیات علمی به بیست و شش عضو به استاندارد قابل قبل یک استاد به ازای هر یازده دانشجو رسیده ایم.

وی با بیان اینکه پنج عضو هیات علمی دانشکده داروسازی به تازگی به مرتبه دانشیاری رسیده اند، افزود: در سال گذشته بیست و هشت دانشجوی دکترای حرفه ای داروسازی از طریق کنکور سراسری جذب شدند.

 مرتضوی یادآور شد: جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری ضمن اینکه زمینه برای رقابت علمی با سایر دانشگاه ها را بیشتر فراهم می کند، موجب ارتقا سطح یک دانشکده می شود.

وی با اشاره به جمعیت حدود سیصد نفری دانشجویان دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران،  گفت: هشتاد نفر از این دانشجویان خارجی هستند.

رییس دانشکده داروسازی خاطرنشان کرد: دانشکده های داروسازی در تولید علم به دلیل پژوهش محور بودن و همچنین خلق ثروت می توانند به دانشگاه ها کمک فراوانی بکنند.

راه اندازی رشته های جدید در دانشکده داروسازی به زودی

وی گفت: سال گذشته مجوز جذب دانشجو در رشته نانو فناوری دارویی در مقطع کارشناسی ارشد برای اتباع خارجی گرفته شده، برای رشته سم شناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز مدارک لازم برای اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی به وزارت بهداشت ارسال شده است.

مرتضوی  با بیان اینکه رشته بیوتکنولوژی دارویی نیز به زودی با همکاری دانشکده فناوری های نوین راه اندازی می شود، افزود: در حال حاضر پنج گروه آموزشی «فارماسیوتیکس و نانوتکنولوژی دارویی»، «داروسازی بالینی و اقتصاد دارو»، «شیمی دارویی»، «فارماکوگنوزی – بیوتکنولوژی دارویی» و «فارماکولوژی _ سم شناسی» در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران فعالیت دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت و توانمندی که در گروه شیمی دارویی وجود دارد، بنا داریم سایت تولید مواد اولیه دارویی در دانشکده راه اندازی شود که در صورت تحقق موجب خلق ثروت خواهد شد.

بنا بر این گزارش دکتر خلیل قاسمی فلاورجانی؛ معاون آموزشی، دکتر رضا فلک؛ سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری، دکتر حسین کیوانی؛ مشاور امور اقتصادی و دکتر فاطمه سرو؛ مشاور اجرایی دانشگاه علوم پزشکی ایران در دیدار دکتر عبدالرضا پازوکی با اعضای هیات علمی دانشکده داروسازی حضور داشتند.

منبع : روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه