تأثیر منفی کلر آب استخر روی دندان‌ها

تأثیر منفی کلر آب استخر روی دندان‌ها

به گزارش دندانه : اگرچه شنای منظم مزایای زیادی برای سلامت عمومی و قلب و عروق فرد دارد، به تازگی پژوهشگران برای آن عارضه‌ای یافته‌اند که بر دندان‌ها تاثیر می‌گذارد.

به گزارش دنتال تریبون، گروهی از دانشجویان پزشکی دانشگاه استرالیای غربی در شهر پرت، در پژوهش‌های خود مشاهده کرده‌اند کودکانی که در رقابت‌های شنا شرکت می‌کنند به احتمال زیاد به تغییر رنگ دندان دچار می‌شوند یا بر روی دندان آنان لکه‌هایی ایجاد می‌شود.

آنان در این مطالعه، ۱۰۰ شناگر حرفه‌ای که بین ۵ تا ۱۷ سال سن داشتند را در استرالیای غربی انتخاب کرده و از آنان خواستند پرسشنامه‌ای را درباره عادات بهداشت دهان، میزان شنا کردن و سایر عوامل مانند رژیم غذایی پر کنند.

سپس از دندان‌های اینسایزور وکانین این گروه تصاویر داخل دهانی تهیه و تحلیل شد و در نهایت ۳ شخص مستقل با توجه به یک «شاخص جهانی لکه‌ی دندان» نمراتی به تصاویر دادند.

در نهایت مشاهده شد ۴۴ درصد از اعضاء گروه کنترل که شامل افرادی در همان محدوده‌ی سنی و غیرشناگر بودند، بر روی دندان خود لکه داشتند و این در حالی است که این میزان برای شناگران ۸۲.۲ درصد بود.

دکتر جیلن پاتل، پزشک ناظر این مطالعه می‌گوید: «تحقیقات ما نشان داد صرف نظر از عواملی مانند رژیم غذایی یا بهداشت دهان، مدت زمانی که کودک شنا کرده، با شدت بیشتر لکه در ارتباط بود.»

او ادامه می‌دهد: «پژوهشگران دریافتند این موضوع بر کیفیت زندگی شناگران جوان تأثیر منفی داشته چرا که سبب شده طرح لبخند آنان ناخوشایند شود.»

دلایل ایجاد لکه بر روی دندان شناگران

تعدادی از پژوهشگران می‌گویند افزایش بروز لکه‌ بر روی دندان شناگران، می‌تواند با میزان کلر موجود در آب در ارتباط باشد. علاوه بر این، پیش از این دنتال تریبون یک مطالعه‌ی لهستانی را منتشر کرده بود که می‌گفت: «آب استخر با pH پایین می‌تواند سبب تخریب سریع و گسترده دندان شود.» با این حال دکتر پاتل می‌گوید پژوهش‌های بیشتری برای تعیین دلایل ایجاد لکه بر روی شناگران حرفه‌ای مورد نیاز است و خاطرنشان کرد: «دلیل این اتفاق می‌تواند میزان کلر، pH آب استخر یا ترکیب بزاق دهان باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه