تأثیر تفاوت روشنایی تک‌دندان قدامی بر جذابیت لبخند

تأثیر تفاوت روشنایی تک‌دندان قدامی بر جذابیت لبخند

به نقل از دندانه : تأثیر تفاوت روشنایی تک‌دندان قدامی بر جذابیت لبخند

ژورنال دندان‌پزشکی زیبایی و ترمیمی (JERD) به تازگی نتایج پژوهشی را منتشر کرده که تفاوت روشنایی رنگ دندان‌های قدامی بر جذابیت لبخند را مورد بررسی قرار داده است.

در این تحقیق، پژوهشگران یکی از دندان‌های قدامی (دندان‌های سنترال، لترال و کانین) فک بالای یک مرد را در تصویر تمام نمای او با دندان‌هایی با درجات روشنی متفاوت جایگزین کردند و ۱۶۰ نفر که ۸۰ نفر از آن‌ها دندان‌پزشک و ۸۰ نفر افراد معمولی بودند این تصویر را از نمای روبرو تماشا کردند. سپس از شرکت‌کنندگان درخواست شد پرسش‌نامه‌ای را درباره جذابیت لبخند این شخص تکمیل کنند.تأثیر تفاوت روشنایی تک‌دندان قدامی بر جذابیت لبخند

بر این اساس مشاهده شد روشنایی بیشتر (ΔL≥۱) دندان‌های سنترال اینسایزور، بر جذابیت لبخند تأثیر منفی دارد؛ در صورتی که دندان اینسایزور لترال روشن‌تر باشد، تحمل عدم تطابق روشنایی آن با سایر دندان‌ها در بیننده بیشتر است و همین موضوع در صورتی که دندان کانین تیره‌تر باشد هم صادق است.

گذشته از این در این تحقیق مشخص شد تفاوت روشنایی دندان هم از نظر دندان‌پزشکان و هم از نظر افراد عادی در جذابیت لبخند تأثیر می‌گذارد. دندان‌پزشکان از این نظر بین زنان و مردان تفاوتی احساس نمی‌کردند؛ اما مردم عادی عقیده داشتند تفاوت روشنایی دندان‌ها در زنان بیش از مردان به لبخند غیر جذاب منجر می‌شود. موضوع قابل توجه دیگر این است که تفاوتی در نظر دندان‌پزشکان از گروه‌های سنی مختلف نسبت به جذابیت لبخند مشاهده نشد؛ اما در بین غیر دندان‌پزشکان، افرادی که جوان‌تر بودند لبخند با دندان‌های تیره‌تر را کمتر جذاب می‌دانستند.تأثیر تفاوت روشنایی تک‌دندان قدامی بر جذابیت لبخند

به طور کلی می‌توان از این تحقیق نتیجه گرفت که روشنایی رنگ یک تک‌دندان کانین تأثیر متفاوتی از روشنایی تک‌دندان لترال بر جذابیت لبخند دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه