بیوهکینگ؛ شتاب بیشتر برای رسیدن به سلامت و طول عمر

سلامت

ایجاد تغییر در سازوکار بدن برای بهبودبخشیدنِ کارکرد تن و ذهن که به بیوهکینگ یا بادی‌هکینگ معروف شده در دُبی هم هوادارانی دارد.

ایجاد تغییر در سازوکار بدن برای بهبودبخشیدنِ کارکرد تن و ذهن که به بیوهکینگ یا بادی‌هکینگ معروف شده در دُبی هم هوادارانی دارد. افراد با رویکرد «خودت انجامش بده» سبک زندگی‌شان را عوض می‌کنند تا سلامت‌شان را بهبود بخشند، و گاه تا مرز دستکاری ژنتیکی و نیز کارگذاشتن تراشه در بدن نیز پیش می‌روند که ممکن است خطراتی هم داشته باشد.

نصر الجعفری، مدیر بخش پزشکی و عضو مرکز بهداشت دی‌ان‌ای در دُبی می‌گوید: «بیوهکینگ اصطلاحی است که اخیرا برای بهبود عملکرد شناختی، حال ذهنی یا کارکرد بدنی به‌کار می‌رود یا درمورد افرادی استفاده می‌شود که می‌خواهند با به‌کار بستن شیوه‌هایی سالمتر و طولانی‌تر زندگی کنند.»

این برای بسیاری شیوه‌ای ساده و آسان است تا تغییرات مؤثری در زندگی روزانه ایجاد کنند.

آیا واقعا می‌شود بدن را هک کرد؟

دکتر نصر الجعفری می‌گوید: «بسیاری از کارهایی که به این شیوه روی بدن انجام می‌شود توضیح فیزیکی و مکانیکی روشنی دارد. اما اینجا هم مثل هر زمینهٔ دیگری، خیلی‌ها چون شنیده‌اند کسی مطلبی را گفته، ناگهان دست‌به‌کار می‌شوند، بدون این که آن مطلب هیچگونه اساس علمی داشته باشد. اما اینها به این معنا هم نیست که این شیوه‌ها را نمی‌شود برای بهبود سلامت و شاخصهای عملکردی و افزایش عمر به کار گرفت.»

حرف بیوهکینگ در اساس چیز تازه‌ای نیست؛ خوب و سالم غذا بخورید، و به‌اندازهٔ کافی ورزش و استراحت کنید. برای بسیاری تفاوت در این بوده که بیوهکرها با تغییرات ساده در همین کارها تفاوت اساسی ایجاد کرده‌اند.

عاصم جانجوا، بنیانگزار شرکت «مامو اند بیوهکر» می‌گوید: «بیوهکینگ برای بسیاری اساسا به معنای عملکرد بهتر و کارآمدی بیشتر است. منِ نوعی، به‌خصوص در سالهای سلامت و فعالیت اینها را می‌خواهم. نمی‌دانم بعد چه می‌شود اما دست‌کم الان سالم و فعالم، و توان کار و دویدن و ورزش دارم.»

اصل اساسی؛ شناخت کارکرد تن و ذهن

خیلی‌ها می‌گویند اگر از بیوهکینگ نتیجه گرفته‌اند به‌خاطر آگاهی‌هایی بوده که درباره کارکرد تن‌شان پیدا کرده‌اند.

عاصم جانجوا در این زمینه می‌افزاید: «انجمن‌های زیادی برای آشنایی با بیوهکینگ و مکمل‌های درمانی و غذایی هست و این خوب است. اما اینها برای من حکم مرحله سوم و آخر بیوهکینگ را دارد. مرحله اول واقعا داشتن رژیم غذایی درست و خوردن غذای خوب است. مرحله دوم فعالیت بدنی خوب است. خودم تا جایی که در توانم باشد می‌دوم. اینها تمرکز کار را روی خود شما می‌گذارد، و این فکر را دور می‌کند که خوردن فلان قرص و مکمل جادویی برایتان خوب است و پیشرفت می‌کنید.»

از شیوه‌های مختلفی در بیوهکینگ استفاده می‌شود از روزه‌ گرفتن موقتی تا زیرنظر گرفتن علائم بدن و همچنین خوردن قارچ به جای قهوه.

بنی پاریهار، بنیانگزار و مدیر شرکت کریو هلت در این باره می‌گوید: «ما از سرما برای خواص درمانی‌اش استفاده می‌کنیم، چون فواید بسیاری دارد، به‌خصوص در کاستن از التهاب‌ها و همچنین در زمینه‌های دیگری نظیر افزایش توان حرکتی، تولید پروتئین مفید کُلاژن و همچنین بهبود کلی سلامت.»

بسیاری از ما، با سنجش خواب و تغذیه و فعالیت بدنی‌مان خواسته و ناخواسته وارد بیوهکینگ شده‌ایم. اما دانشمندان می‌گویند برای کسانی که می‌خواهند از این هم جلوتر بروند پاداش و ریسک بیشتری در کار است.

 

 

منبع :  یورونیوز فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه