بیماری پریودنتال که ناشی از عفونت و التهاب لثه و استخوانی

بیماری پریودنتال که ناشی از عفونت و التهاب لثه و استخوانی

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، علائم بیش از ۱۰۰ بیماری می‌توانند در دهان آشکار شوند. به عنوان مثال، بیماری پریودنتال که ناشی از عفونت و التهاب لثه و استخوانی است که دندان‌ها را نگه می‌دارد، شایع‌تر است و ممکن است در افراد دیابتی شدیدتر باشد.

در موارد دیگر، داروهای تجویزی ممکن است بر دهان تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شوند، می‌توانند باعث تورم و التهاب لثه‌ها شوند.

دکتر «جنیفر پرکینز»، مدیر اجرایی آموزش بالینی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا، گفت: «ما بسیاری از بیماری‌های سیستمیک را با علائم و نشانه‌های دهانی می‌بینیم.»

دندانپزشکان ممکن است بتوانند با معاینه دهان بیمار، سلامت کلی بیمار را تشخیص دهند. در ادامه به چند نمونه از این موارد شده است.

فشارخون بالا

برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده شده اند، برخی از داروهای فشار خون می‌توانند باعث خشکی دهان شوند. هنگامی که غدد بزاقی، بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان تولید نمی‌کنند، پوسیدگی دندان تسریع می‌شود، زیرا بزاق از پوسیدگی محافظت می‌کند.

دیابت

دیابت درمان نشده می‌تواند منجر به مشکلات پزشکی جدی از جمله بیماری قلبی عروقی شود. پرکینز گفت: «در برخی از بیماران، میانگین قند خون بالا می‌تواند منجر به اختلال در میکروبیوم دهان شود. این شرایط می‌تواند به معنای بیماری لثه، از دست دادن استخوان و از دست دادن دندان باشد.»

پرکینز گفت: «ما شاهد این پدیده هستیم که در افرادی که خود را سالم می‌دانند ممکن است دیابت و فشار خون بالا (تشخیص داده نشده) ابتدا توسط دندانپزشکان تشخیص داده شود.»

HIV

وجود ضایعاتی در دهان در افراد مبتلا به ایدز که دارای سیستم ایمنی فعال نیستند، می‌تواند نشانه HIV باشد. بر اساس بیانیه علمی انجمن قلب آمریکا در مورد بیماری‌های قلبی عروقی و HIV، خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی در افراد مبتلا به HIV حدود ۱.۵ تا دو برابر بیشتر از افراد بدون این ویروس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه