اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

بیماری التهابی لثه سایر بیماری های التهابی را تشدید می کند

بیماری التهابی لثه

چگونه بیماری التهابی لثه یک اختلال التهابی  دیگری را تشدید می کند

افراد مبتلا به بیماری التهابی لثه در معرض خطر بیشتری برای سایر بیماری های التهابی مانند بیماری قلبی و آرتریت قرار دارند و عکس آن نیز صادق است.

تحقیقات جدید مکانیسم زیربنایی این ارتباط را آشکار می‌کند و در موش‌ها نشان می‌دهد که اگر اهداکننده دارای  بیماری التهابی لثه باشد، استعداد ابتلا به آرتریت را می‌توان با پیوند مغز استخوان منتقل کرد.

در مقاله جدیدی در Cell، محققان دانشکده پزشکی دندانپزشکی، همراه با یک تیم بین المللی از جمله همکاران در دانشگاه فنی درسدن، مکانیسمی را ارائه کردند که حافظه ذاتی ایمنی می تواند باعث ایجاد یک نوع بیماری التهابی لثه شود.

در یک مدل موش، تیم نشان داد که گیرندگان پیوند مغز استخوان در صورت ابتلا به بیماری التهابی لثه، مستعد ابتلا به آرتریت شدیدتر هستند.

جورج حاجی‌شنگالیس، پروفسور پزشکی دندانپزشکی پن و نویسنده مرتبط با این کار، می‌گوید: «اگرچه ما از پریودنتیت و آرتریت به عنوان الگوی خود استفاده می‌کنیم، یافته‌های ما فراتر از این نمونه‌ها است. “این در واقع یک مکانیسم مرکزی است، یک اصل متحد کننده که اساس ارتباط بین انواع بیماری های همراه است.”

محققان خاطرنشان می کنند که این مکانیسم همچنین ممکن است باعث تجدید نظر در نحوه انتخاب اهداکنندگان مغز استخوان شود، زیرا اهداکنندگان دارای انواع خاصی از حافظه ایمنی ناشی از شرایط التهابی زمینه ای ممکن است گیرندگان پیوند مغز استخوان را در معرض خطر بالاتر اختلالات التهابی قرار دهند.

گالر ی تصاویر