بیماریهایی که سلامت دانش آموزان را تهدید می کند

بیماری

بیماری‌های واگیردار در جاهایی که تجمع بیشتر است، بیشتر شایع می‌شود. بیماری‌های قارچی ـ ویروسی مثل زگیل و آبله مرغان و بیماری‌های باکتریایی مثل زرد زخم یا حشراتی مانند شپش بشدت می‌تواند مسری باشد.

به گزارش اول دنت ، دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و مو و عضو هیأت علمی دانشگاه بقیه‌الله در گفتگو با برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه در دختران در سنین مدرسه ریزش موی کششی شیوع دارد که مربوط به دخترانی است که موی بلند دارند و محکم آن را می‌بندند، گفت: ریزش مو در ناحیه شقیقه و پیشانی است که اگر توجه شود و موها محکم بسته نشود، از آن پیشگیری می‌شود. پیشگیری از شپش سر نیز نیاز به آگاهی دادن دارد.
وی در خصوص راهکارهای پیشگیری از شپش در دانش آموزان افزود: تراشیدن سر که از قدیم مرسوم بوده کار اشتباهی است و اصلا توصیه نمی‌شود. شپش باید درمان شود. آن هم با شامپوی مخصوص و نه شامپوی معمولی. شپش یک حشره است که راه می‌رود، پرواز نمی‌کند و خارش شدیدی ایجاد می‌کند.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه شپش از خون سر فرد تغذیه می‌کند و در حاشیه سر و پشت گوش بیشتر زنده می‌ماند. با تغذیه از خون، بالغ می‌شود و تخم‌ریزی می‌کند، ادامه داد: یک هفته بعد حشره از تخم بیرون می‌آید و خیلی راحت از دختر مبتلا به دختر دیگر انتقال می‌یابد. اگر فرزند شما به شپش مبتلاست باید موضوع را به مدرسه اطلاع دهید. مدرسه باید پروتکل درمانی داشته باشد و همه همکلاسی‌ها درمان شوند.
امیری با اشاره به تفاوت های تشخیص شپش و شوره بیان کرد: تخم شپش، سفید رنگ است که به آن رشک می‌گوییم. وقتی رشک را از مو جدا می‌کنید، براحتی جدا نمی‌شود و حالت چسبنده به مو دارد، اما شوره براحتی از مو جدا می‌شود.
وی در خصوص استفاده از سرکه سفید گفت: وقتی تخم شپش را می‌بینید یعنی فرد مبتلاست و تمام اعضای خانواده فرد مبتلا هم باید همزمان با وی تحت درمان قرار بگیرند. حتما به مسئولان مدرسه خبر بدهید تا همه دانش‌آموزان هم درمان شوند. شامپوی ضدشپش لیندان باید نیم ساعت روی سر بماند بعد شسته شود. ولی شامپوی پرمترین، یک ربع بماند کافی است.
عضو هیأت علمی دانشگاه بقیه‌الله در ادامه تاکید کرد: مهم تکرار آن است که یک هفته بعد باید باشد. البته شامپو نباید به موی خیس آغشته شود و باید موخشک باشد. چون در صورت خیس بودن مو، شپش قادر است به مدت نیم ساعت نفس خود را حبس کند و زنده بماند. یک عدد شامپوی پرمترین باید روی سر بریزد و با موها آغشته شود و یک عدد هم هفته بعد باید استفاده شود.
وی در پایان با اشاره به نقش مدیران و مسئولان مدارس در این خصوص اظهارداشت: مربی بهداشت باید سر دانش‌آموزان را با دقت ببیند. اگر رشک دیده شد یعنی کودک مبتلاست. در چنین شرایطی نباید به بچه استرس داد و فقط باید به والدین دانش‌آموز گفته شود از شامپو مخصوص استفاده کنند و یک هفته بعد هم تکرار کنند. اگر تماس فیزیکی نباشد، بیماری منتقل نمی‌شود. بعلاوه نیازی نیست کودک نزد پزشک برده شود.

 

منبع : بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه