بلیچینگ دندان: روشها و مراحل سفید کردن دندان + مزایا و معایب

بلیچینگ

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • آیا این مطلب برایتان موثر است؟
 • بلیچینگ دندان چیست؟
 • آیا شما هم می‌توانید دندانهای خود را بلیچینگ کنید؟
 • چه زمانی به بلیچینگ دندان نیاز دارید؟
 • چرا از بین روشهای سفید کردن دندان، بلیچینگ را انتخاب کنم؟
 • قیمت بلیچینگ دندان‌ چقدر است؟
 • نحوه دریافت تخفیف بلیچینگ دندان
 • مزایای بلیچینگ دندان
 • بلیچینگ چقدر دندانها را سفید می‌کند؟
 • آشنایی با روشهای بلیچینگ دندان
 • بلیچینگ دندان چقدر ماندگاری دارد؟
 • مراحل بلیچینگ دندان
 • بلیچینگ فوری در دندانپزشکی
 • کدام روش بلیچینگ را انتخاب کنم؟
 • بلیچینگ و جرم گیری دندان چه تفاوتی با هم دارند؟
 • آیا سفید کردن دندان با بلیچینگ عوارضی دارد؟
 • بهترین برندهای بلیچینگ دندان کدام اند؟
 • چه عواملی باعث زردی دندانها می شوند؟
 • مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان
 • سوالات متداول

آیا این مطلب برایتان موثر است؟

آیا برای سفید کردن دندانهای خود به دنبال روشی مطمئن و مقرون به صرفه هستید؟ به نظر شما آیا بلیچینگ از بین تمام روشهای سفید کردن دندان، می‌تواند برایتان مناسب باشد؟
آیا بلیچینگ دندان نتیجه مورد نظر شما را با هزینه ای مناسب برایتان به ارمغان خواهد آورد؟
این روش تا چه میزانی برای سفید کردن دندان موثر است و ماندگاری آن چقدر است؟
در این مقاله جذاب از دکتر فاطمه لبافی علاوه بر بررسی دقیق‌تر این درمان بی نظیر، به تمام سوالات بالا به طور دقیق پاسخ داده شده است.
همچنین در انتها بهترین راهکار برای بهره مندی از این درمان را برایتان بیان خواهیم کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

 

بلیچینگ دندان (tooth bleaching) یکی از درمان‌های حرفه‌ای در زمینه سفید کردن دندان‌هاست که به افراد کمک می‌کند تا بد رنگی دندان‌هایشان را رفع کرده و دندان‌هایی سفید و درخشان داشته باشند. اغلب متخصصین بر این عقیده هستند که این شیوه، کم عارضه ترین و بی خطرترین روش برای سفید کردن دندانهاست.
در این تکنیک درمانی، رنگ دندان‌های شما بسته به جنس و میزان زردی دو تا سه درجه تغییر رنگ خواهد داد.

آیا شما هم می‌توانید دندانهای خود را بلیچینگ کنید؟

 

همه افراد می‌توانند برای سفید کردن دندان‌های خود از روش بلیچینگ استفاده نمایند. البته گاهی احتمال دارد که در موارد خاصی، این تکنیک موثر واقع نشود. دندانپزشک با معاینه دقیق، مشخص می‌کند که بلیچینگ دندان برای فرد قابل انجام است یا خیر. در واقع این روش بیشتر برای افرادی که دندان‌های سالم دارند و قصد سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندان‌های خود را دارند، کاملا مناسب است.

در نظر داشته باشید که اگر دندانهایی کج و یا به شدت بدرنگ دارید، باید از دیگر روشهای اصلاح طرح لبخند استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر، از یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر فاطمه لبافی بهره مند شوید.

چه زمانی به بلیچینگ دندان نیاز دارید؟

به بلیچینگ دندان نیاز دارید در شرایطی که:

 • به دنبال بر طرف کردن زردی دندان‌های خود هستید.
 • می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید.
 • بعد از برداشتن براکت‌های ارتودنسی خود، قصد دارید رنگدانه‌های باقی مانده روی دندان‌هایتان که ناشی از دستگاه‌های ارتودنسی است را بردارید.
 • قصد دارید تا فقط یکی از دندان‌های جلوی خود را کامپوزیت کنید. در این شرایط لازم است رنگ دندان‌های مجاور را با کامپوزیت تطبیق دهید.

 

چرا از بین روشهای سفید کردن دندان، بلیچینگ را انتخاب کنم؟

در این روش، نیازی به آماده سازی دندانها و تراش زدن روی آنها نخواهد بود. در نتیجه بدون اینکه کوچکترین آسیبی به دندانهای خود وارد کنید، می‌توانید زیبایی لبخند را به خود هدیه دهید.

 

 1. روش درمان

  قیمت درمان با توجه به روش درمانی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. این درمان می‌تواند به صورت آفیس بلیچینگ و یا هوم بلیچینگ باشد که هر کدام قیمت خاص خود را دارند. همچنین برخی از افراد برای به دست آوردن نتیجه مطلوب‌تر از هر دو روش هم‌زمان با هم استفاده می‌کنند که به طبع هزینه درمان افزایش پیدا می‌کند.

 2. هزینه لابراتوار

  قیمت لابراتوار هزینه بلیچینگ در منزل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که قالب در این روش درمانی در کلینیک دکتر لبافی هزینه جداگانه‌ای برای فرد به همراه ندارد.

 3. هزینه تجهیزات و مواد مصرفی

  از مهم‌ترین موارد، تجهیزات و مواد مصرفی است که در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید کیت‌های سفید کننده دندان که بدون نسخه توسط برخی از داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، اگرچه که هزینه کمتری برای شما خواهند داشت، اما غیر اصولی‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها می‌باشند.

مزایای بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش های سفید کردن دندان است که در ادامه شما را با مزایای آن آشنا می‌کنیم:

 1. کمک به افزایش اعتماد به نفس داشتن دندان‌هایی سفید به افزایش اعتماد به نفس کمک بسیار زیادی می‌کنند. بلیچینگ با از بین بردن لکه‌های پایدار، دندان‌ها را بسیار روشن‌تر و درخشان‌تر کرده و به همین جهت دیگر در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن خجالت نمی‌کشید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.
 2. به دست آوردن نتیجه درمان در مدت زمانی کوتاه نتیجه نهایی این روش بسیار بهتر از سایر روش‌های سفید کردن دندان است و انجام آن بسیار کوتاه و معمولاً بین یک تا دو جلسه می‌باشد.
 3. روشی محافظه کارانه بودن بلیچینگ دندان یک روش محافظه کارانه و کم تهاجمی می‌باشد، زیرا همانند دیگر روش‌های درمانی نیازی به آماده سازی دندان‌ها، تغییر در ساختار دندان و در واقع تراش مینای دندان است و در نهایت بدون هیچ آسیبی به دندان، باعث سفیدی و زیبایی آنها می‌شود.
 4. مقرون به‌صرفه‌تر بودن نسبت به دیگر روش‌های درمانی مشابه هزینه این روش نسبت به دیگر روش‌های سفید کردن دندان ارزان‌تر است.

بلیچینگ چقدر دندانها را سفید می‌کند؟

 

اگر بخواهیم در این باره مثالی برایتان بزنیم، می‌توانیم سفید شدن دندانها را با رنگ مو مقایسه کنیم. برخی از موها سریعا رنگ گرفته، در حالی که رنگ مورد نظر روی برخی دیگر از موها به کندی مینشیند.
دندانها هم به همین شکل هستند، بنابراین قبل از معاینه نمی‌توان بررسی کرد که بلیچینگ تا چه میزان دندانها را روشن‌تر و سفیدتر می‌کند.
لازم به ذکر است که افراد نیز دارای رنگ دندان متفاوتی از یکدیگر می‌باشند.
البته مراجعه شما به کلینیک دندانپزشکی مطمئن، تضمین به دست آوردن بهترین نتیجه را به شما خواهد داد، زیرا از بهترین و مرغوب‌ترین مواد برای درمان شما عزیزان استفاده خواهد شد.

 

آشنایی با روشهای بلیچینگ دندان

به طور کلی برای سفید کردن دندان‌ها به روش بلیچینگ، دو روش وجود دارد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. روش آفیس بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

   

  در واقع بلیچینگ در مطب می‌تواند دو روش مجزا داشته باشد که در زیر شما را با این روش‌ها آشنا می‌نماییم.

  • روش اول دندانپزشک مواد سفید کننده بلیچینگ را با غلظت بالا بر روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد. این روش سریع‌تر از روش دوم انجام شده و نتیجه بهتری نیز دارد، اما احتمال حساسیت برای دندان‌ها و لثه‌ها وجود دارد که البته به مرور زمان رفع می‌گردد.
   دندانپزشک قبل از اینکه درمان را شروع کند، به وسیله ژل‌های محافظ، لثه را می‌پوشاند تا مواد اکسید کننده با لثه تماسی نداشته باشند.
   بعد از آن ژل‌های بلیچینگ باید فعال گردند که این کار با دستگاه‌های متفاوتی مانند پلاسما آرک، ال ای دی و غیره، قابل انجام است.
   توجه داشته باشید که برای سفیدی دندانها، ماده بلیچینگ اثر دارد و نوع دستگاه فعال کننده تاثیری ندارد.
  • روش دوم روش دوم که بسیار مورد استقبال بیماران قرار گرفته است، بلیچینگ با لیزر می‌باشد. استفاده از لیزر آرگون و یا دیود برای بلیچینگ، بسیار سریع و بدون هیچ گونه سوزش و دردی، لبخندی زیبا به ارمغان خواهد آورد.
 2. روش هوم بلیچینگ در منزل

   

  بلیچینگ دندان در خانه یا همان home bleaching روشی برای سفید کردن دندانهاست که زیر نظر دندانپزشک توسط بیمار در منزل انجام می‌شود. در این روش دندانپزشک قالبی از دندانهایتان تهیه کرده و طبق آن تری‌های پلاستیکی نازک و شفاف برای شما ساخته می‌شود. این کار توسط لابراتوارهای دندانپزشکی انجام می‌گیرد.

  در این روش شما ژل مخصوص بلیچینگ خانگی را در فضای خالی بین تری پلاستیکی و دندان خود طبق دستور پزشک به مدت چند ساعت در فاصله شب تا صبح قرار می‌دهید تا پس از گذشت چند هفته و چند بار استفاده از آن، سفیدی مطلوبی برای دندان‌هایتان حاصل شود. در این تکنیک موادی با غلظت 16 تا 20 درصد و  کمتر از ژل‌های بلیچینگ مطب، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نظر داشته باشید که اخیرا  ژل‌های سفید کننده‌ای در داروخانه‌ها بدون تجویز دندانپزشک ارائه می‌شوند که ممکن است به لثه‌های شما آسیب برسانند.

  بلیچینگ دندان در خانه شامل مراحل زیر می‌شود:

  • قبل از انجام هر کاری لازم است دندان‌های خود را مسواک بزنید و با نخ دندان فضای بین دندانهایتان را تمیز کنید.
  • سری مخصوص مخلوط کردن سرنگ را وصل کنید.
  • تنها یک قطره از ژل سفید کننده در سطح داخل هر یک از تری‌های ساخته شده برای دندانهای فک بالا و پایین بچکانید و پس از آن با نوک سرنگ مواد را در سطح تری پخش کنید.
  • تری‌ها را بر روی دندان خود قرار دهید.
  • دقت داشته باشید که ژل از سطح قالب بیرون نزده باشد و تری‌ها به درستی بر روی دندانهایتان قرار گرفته باشند.
  • پس از آن حباب‌هایی در ژل سفید کننده دندان مشاهده خواهید کرد که این جزو روند درمان می‌باشد.
  • قالب‌ها را به مدت چند دقیقه روی دندانها نگه دارید.
  • استفاده بیش از 15 دقیقه تاثیری نخواهد داشت.
  • پس از هربار استفاده لازم است قالب‌ها را شست و شو داده و دهان و دندان خود را کامل بشویید.
  • بهتر است برای حاصل شدن نتیجه بهتر ژل سفید کننده دندان را در دو نوبت روز و شب، قبل از خواب مورد استفاده قرار دهید.
  • دقت داشته باشید که فاصله زمانی بین دو نوبت بلیچینگ در خانه حداقل باید یک ساعت باشد.
  • طول درمان بلیچینگ خانگی حدودا 2 هفته است که باید به صورت متناوب در طول شب 4 تا 6 ساعت قالب را بر روی دندانهای خود قرار دهید.

بلیچینگ دندان چقدر ماندگاری دارد؟

یکی از سؤالات بسیار رایج مراجعین، این است که دوام این روش چقدر است و تا چه مدت زمانی دندان‌های سفید خود را خواهند داشت.
شما باید بدانید که ماندگاری این روش بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های بعد از آن دارد. هرچه نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگی کمتری مصرف کنید و درست‌تر از مسواک و نخ دندان در طول روز استفاده داشته باشید، ماندگاری سفیدی دندان‌هایتان بیشتر خواهد بود.
با توجه به این موارد و همچنین جنس دندان هر فرد، می‌توان دوام بلیچینگ دندان را در حدود 6 ماه تا 2 سال در نظر گرفت.

مراحل بلیچینگ دندان

 

با توجه به اینکه بلیچینگ دندان به دو روش آفیس و هوم انجام می‌شود، هر کدام مراحل خاص خود را دارند که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. مراحل بلیچینگ در مطب دندانپزشکی یا آفیس

  قبل بلیچینگ دندان، برای اینکه رنگ قبل و بعد دندانها مقایسه شود، رنگ دندان‌های اولیه مشخص می‌شود. در ادامه برای پاکسازی پوسیدگی‌های دندان، پولیش کردن دندان‌ها انجام می گیرد. پس از آن، دندانپزشک رترکتورهای دهان یا دهان باز کن را برای دید بهتر، در دهان بیمار قرار داده و همچنین برای اینکه از چشم، لثه و لب بیمار محافظت شود، از عینک مخصوص و محافظ لثه استفاده می‌کند. در ادامه ژل سفید کننده را روی دندان‌ها قرار داده تا ماده‌ای به نام کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پر اکسید آزاد شود. این ماده 3 یا 4 بار در مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی دندانها باقی می‌ماند و در انتها دهان با آب زیاد شسته می‌شود.

 2. مراحل بلیچینگ در منزل یا هوم

  در ابتدا بیمار برای تهیه قالب به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند. دندانپزشک بعد از تهیه قالب از دندان‌های بیمار، آن را برای ساخت تری پلاستیکی به لابراتوار می‌فرستد و در جلسه دوم بیمار تری را از دندانپزشک دریافت می‌کند تا ادامه درمان را در منزل انجام دهد. مراحل انجام در منزل به این صورت است که اول باید دندانها مسواک زده شده و نخ دندان کشیده شود تا هیچ جرم و پلاکی در بین دندانها باقی نمانده باشد. پس از آن ژل سفید کننده به صورت یک قطره داخل تری ریخته شده و در آن پخش می‌شود. بیمار باید توجه داشته باشد که ژل از کناره‌های قالب بیرون نزند و به درستی روی دندانها قرار بگیرد. این قالب حدود 15 دقیقه بر روی دندانها باقی می‌ماند. زیاد ماندن ژل بلیچینگ روی دندان، تاثیری برای سفید کردن نخواهد داشت. در صورتی که مقداری از ژل از قالب خارج شد، بیمار می‌تواند آن را با مسواک خشک و با انگشت پاک کند. شاید در این مرحله لثه‌ها سفید شوند که هیچ نگرانی‌ای از این بابت وجود ندارد. در انتهای کار و بعد از برداشتن قالب از دهان، بیمار باید دهان و لثه خود را بشوید.

بلیچینگ فوری در دندانپزشکی

از جدیدترین روش‌هایی که برای سفید کردن دندان‌ها انجام می‌شود، بلیچینگ فوری است که در آن از ماده سفید کننده با غلظت بسیار بالاتر برای نتیجه دهی درمان در یک جلسه استفاده می‌شود.
در واقع این روش تفاوت خاصی با بلیچینگ دندان معمولی ندارد، تنها تفاوت در استفاده از میزان غلظت مواد سفید کننده دندان می‌باشد.
بالاتر بودن غلظت مواد به طبع سفیدی بیشتری برای دندانها ایجاد خواهد کرد.
لازم به ذکر است که دندانپزشک در مدت زمان کمتری از مواد سفید کننده در این روش استفاده خواهد کرد.

کدام روش بلیچینگ را انتخاب کنم؟

برای این انتخاب باید به دندانپزشک خود اعتماد کنید. این که کدام روش برایتان بهتر است، بستگی به رنگ دندان‌هایتان دارد. متناسب بودن رنگ دندان در برخی از افراد سبب می‌شود  آنها در یک جلسه و طی درمان آفیس بلیچینگ نتیجه مورد نظر خود را به دست آورند.
اما برخی دیگر از افراد برای به دست آوردن آنچه می‌خواهند، نیاز به انجام یک الی دو جلسه در مطب داشته که بعد از آن باید مراحل هوم بلیچینگ را نیز در نظر بگیرند.

 

بلیچینگ و جرم گیری دندان چه تفاوتی با هم دارند؟

 

جرم گیری دندان یک روش درمانی برای از بین بردن جرم ها و پلاک های دندانی است و نمی توان انتظار سفید کردن دندان ها را از این روش داشت. البته جرم های دندانی از عوامل موثر در زرد شدن دندان ها می باشند، به همین منظور برداشته شدن آنها تا حدودی سبب روشن تر دیده شدن دندان ها خواهد شد. اما نمی توان آن را یک روش برای سفید کردن دندان ها در نظر گرفت.
این در حالی است که بلیچینگ یک روش زیبایی در دندانپزشکی برای سفید کردن دندان ها می باشد و لکه ها و رنگدانه هایی که به مرور روی دندان ها ایجاد شده اند را از بین می برد.
بنابراین این روش صرفا نوعی روش زیبایی و جرم گیری نوعی روش درمانی در دندانپزشکی محسوب می شود.
حال اگر برایتان این سوال ایجاد شده است که شما به کدام یک از این دو روش نیاز دارید، بهتر است با کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی تماس گرفته ر اهنمایی های لازم را کسب کنید.

آیا سفید کردن دندان با بلیچینگ عوارضی دارد؟

به طور کلی سفید کردن دندان با این روش، معمولا عوارضی برای فرد به دنبال نخواهد داشت. با این وجود از جمله رایج‌ترین عوارض کوتاه مدتی که برای افراد ایجاد می‌شوند، عبارت‌اند از:

 1. حساسیت و سوزش دندانها

  این موضوع کاملا طبیعی است که با گذاشتن مواد سفید کننده روی دندان، تا حدودی دچار حساسیت و سوزش شوید. البته این شرایط به آستانه تحمل شما بستگی دارد. بهتر است اگر آستانه تحمل پایینی دارید، این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
  در این صورت می‌توانید علامتی را با دندانپزشک هماهنگ کرده که با نشان دادن آن، ایشان متوجه حساسیت و ناراحتی شما شوند.
  بعد از اتمام کار نیز این حساسیت به مرور و در زمانی کوتاه از بین خواهد رفت.

 2. سوزش بافت لثه

  از آنجایی که مواد بلیچینگ حاوی پروکاسید می‌باشند، سوزش بافت دهان در حین این درمان طبیعی است، اما دندانپزشک برای جلوگیری از این سوزش، مانعی در بین دندانها و لثه‌های شما قرار می‌دهد و این درمان را با دقت بالایی به انجام می‌رساند تا از ایجاد این سوزش جلوگیری کند.

بهترین برندهای بلیچینگ دندان کدام اند؟

از برترین و رایج‌ترین برندهای بلیچینگ دندان، برند بوست و وایت اسمایل هستند که انواع مخصوص برای مطب و منزل را دارند.
بوست یک برند آمریکایی است که حاوی 40 درصد هیدروژن پراکسید است. همچنین ژل تشکیل شده از نیترات، پتاسیوم و فلوراید دارد.

چه عواملی باعث زردی دندانها می شوند؟

عوامل متعددی در زرد شدن دندان ها موثر هستند که از بین آنها برخی بیشتری تاثیر را در تغییر رنگ دندان ها خواهند گذاشت. در ادامه شما را با اصلی ترین و مهمترین مواردی که سبب زرد شدن دندان ها می شوند، آشنا می کنیم:

 1. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 2. مصرف بیش از اندازه نوشیدنی ها و غذاهای رنگی
 3. استعمال دخانیات و سیگار کشیدن
 4. از بین رفتن مینای دندان با افزایش سن
 5. بروز برخی از بیماری های خاص
 6. مصرف برخی داروهای خاص مانند تتراسایکلین
 7. ژنتیک

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

 

این نوع روش درمانی یک روش محافظه کارانه بوده و بعد از آن نیازی به مراقبت‌های خاصی نیست، با این وجود اینکه چقدر بلیچینگ دندان دوام دارد، به نحوه مراقبت‌های شما از دهان و دندانتان بستگی دارد، پس به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. حدود 48 ساعت بعد از انجام درمان از مصرف نوشیدنی‌های و خوراکی‌های رنگی از جمله چای، قهوه، توت فرنگی و … اجتناب نمایید.
 2. سعی کنید از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.
 3. بهتر است تا نوشیدنی‌ها را با نی میل نمایید.
 4. دندان‌هایتان را به صورت اصولی و منظم مسواک زده و حتماً از نخ دندان در طول روز استفاده داشته باشید.
 5. از خمیر دندان و همچنین دهان‌شویه‌های رنگی استفاده نداشته باشید.
 6. هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان‌هایتان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 1. در چه سنی می‌توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

  بلیچینگ دندان را برای تمامی افراد بالای 18 سال می‌توان انجام داد. از آنجایی که قبل از سن 18 سالگی دندان‌ها هنوز عاج و مینای بالغ شده‌ای ندارند، این درمان می‌تواند موجب حساسیت‌های دندانی شود. علاوه بر این افرادی که در دندان‌های جلو، ترمیم همرنگ دندان دارند، نمی‌توانند بلیچینگ را انجام دهند. چرا که با سفید کردن دندان‌هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان‌های طبیعی شان ایجاد خواهد شد.

 2. بلیچینگ دندان چند جلسه است؟

  معمولا بلیچینگ دندان در مطب با یک جلسه درمانی در طی یک ساعت انجام می‌پذیرد. با این وجود بسته به شرایط بیمار و میزان لکه‌های دندانی ممکن است به یک جلسه مجدد در مطب و یا درمان تکمیلی در منزل نیاز باشد.

 3. میزان سفید شدن دندانها بعد از بلیچینگ دندان چقدر است؟

  میزان قطعی برای سفید شدن دندان‌ها بعد از بلیچینگ دندان را نمی‌توان اعلام کرد، چرا که بسته به میزان بد رنگی دندان و جنس دندان بیمار ممکن است، دندانها از یک تا چند درجه تغییر رنگ داشته باشند.

 4. بعد از بلیچینگ دندان، تا چه زمانی دندانها سفید می‌مانند؟

  با توجه به توجه و یا عدم توجه شما به توصیه‌ها و مراقبت‌های پس از درمان که پیش از این به آن پرداخته ایم و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و نوع تغذیه شما دوام و ماندگاری سفیدی دندان شما متغیر خواهد بود. اما لازم است برای تثبیت سفیدی دندان، هر چند وقت یکبار درمان بلیچینگ دندان را تکرار کنید. این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار کمک می‌کند که دندانها به مدت طولانی‌تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دائمی سفید بمانند.

 5. چه کارهایی را قبل از بلیچینگ دندان باید انجام دهیم؟

  برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت ترمیم پوسیدگی ها و جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از درمان سفید کردن دندانها حاصل شود. در نظر داشته باشید که بلیچینگ کردن دندان‌های کامپوزیت شده و یا لمینت سرامیکی دندان، روکش‌های دندانی دیگر و پرکردگی ها تاثیری نخواهد داشت.

 6. آیا بلیچینگ دندان برای دندانها ضرر دارد؟

  خیر، بلیچینگ دندان کم عارضه ترین و بی خطرترین روش برای سفید کردن دندانهاست.

 7. آیا نور دستگاه بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

  از نظر پزشکی، تمامی نورهایی که به صورت مستقیم به چشم تابانده می‌شوند، می‌توانند خطراتی را در پی داشته باشند. اما نوری که در دستگاه بلیچینگ در کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، هالوژن‌های متمرکز شده و بی خطر است. البته توصیه می‌شود برای اطمینان بیشتر از عینک‌های مخصوص در حین درمان استفاده شود.

 8. آیا بلیچینگ دندان در دوران بارداری مضر است؟

  به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تمامی روش‌های سفید کردن دندان، توصیه می‌شود این درمان، قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از دوران بارداری انجام شود.

 9. بازه زمانی درمان بلیچینگ دندان چقدر است؟

  بازه زمانی درمان به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود بستگی دارد، اگر روش آفیس انتخاب شود، طی 2 الی 3 جلسه که هر جلسه حدود 45 دقیقه و اگر روش انتخابی در منزل باشد، حدود 2 الی 3 هفته به طول می‌انجامد. فقط باید به این نکته توجه شود که تاثیر مواد سفید کننده در مطب به دلیل اکسیدکنندگی بیشتر از روش بلیچ در خانه تاثیرگذاری بیشتری دارد.

 10. آیا بلیچینگ دندان به مینای دندان آسیب می‌زند؟

  اگر تغییر رنگ دندان و لکه‌های دندانی در لایه‌های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است دندانپزشک شما درمانی تکمیلی برای سایش لایه نازکی از مینای دندان را تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است. اگر در برخی موارد در لایه‌های سطحی مینای دندان تغییر رنگ رخ داده باشد برای نتیجه بهتر در بلیچینگ ابتدا مایکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می‌گیرد. در مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی تراشیده می‌شود تا بدرنگی‌های سطحی دندان حذف شود.

 11. عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

  این درمان با عوارض خاصی همراه نیست، تنها ممکن است تا فرد با حساسیتی در روزهای ابتدایی بعد از درمان رو به رو شود که به مرور رفع خواهد شد.

 12. آیا بلیچینگ دندان دائمی است؟

  به طور کلی روشهای زیبایی در دندانپزشکی دائمی نبوده و بعد از مدت زمانی به ترمیم نیاز دارند. با این حال اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت شود، ماندگاری آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

منبع : دکتر لبافی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه