بستن فاصله بین دندانها (دیاستما): علل ایجاد فاصله بین دندانها، روشها و هزینه

فاصله

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

 • آیا می‌توان فاصله بین دندان‌ها را بست؟
 • هزینه بستن فاصله بین دندان‌ها
 • روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها
 • مزایای بستن فاصله بین دندان‌ها
 • آیا همه افراد می‌توانند اقدام به بستن دیاستم دندان خود کنند؟
 • سوالات متداول

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

شکاف بین دندان‌ها به ویژه فاصله بین دندان‌های جلو مشکل رایجی است که بر اثر آن اغلب افرادی که به آن دچار هستند، ظاهر دندان‌های خود را دوست ندارند. این افراد به دلیل مشکلاتی مانند گیر کردن غذا در این شکاف دچار عوارضی مانند بوی بد دهان، بیماری‌های لثه و سایر موارد می‌شوند و به دنبال راهی برای بستن فاصله دندان خود هستند.
آیا شما نیز دچار این مشکل هستید و می‌خواهید روش‌های مختلف بستن این شکاف را بشناسید؟
آیا می‌خواهید بدانید که بهترین و مناسب‌ترین روش برای انجام این کار برای شما کدام است؟
هزینه پر کردن فاصله بین دندان‌ها چقدر است؟
در این مطلب از دکتر لبافی علاوه بر بررسی روش‌های درمانی مختلف درمان فاصله دندان، اطلاعات مفید و کامل دیگری درباره سایر موارد مربوط به این درمان از جمله مزایای آن بیان شده است. پس با ما همراه باشید.

آیا می‌توان فاصله بین دندان‌ها را بست؟

فاصله بین دندان‌ها یا دیاستم، عارضه‌ای است که افراد به دلایل مختلفی ممکن است به آن دچار شوند.
خوشبختانه روش‌های مختلفی در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توان اقدام به پر کردن فاصله بین دندان‌ها کرد و با رفع کردن آن از مزایای مربوط به زیبایی و سلامتی دندان‌ها بهره برد.

هزینه بستن فاصله بین دندان‌ها

هزینه از بین بردن فاصله دندان‌ها بستگی به موارد مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها نوع روش درمانی و یا ترمیمی است که برای انجام این کار انتخاب می‌شود.
از میان روش‌هایی که در ادامه این مقاله معرفی کرده‌ایم، می‌توان گفت باندینگ دندان فاصله‌دار ارزان‌ترین نوع است.

روش‌های بستن فاصله بین دندان‌ها

زیبایی ظاهری امروزه اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است و زیبایی دهان و دندان تاثیر زیادی بر روی زیبایی چهره دارد. وجود فاصله بین دندان‌ها علاوه بر کاهش زیبایی و اعتماد به نفس فرد، مشکلات مربوط به سلامتی را نیز در پی خواهد داشت.
در جهت رفع فاصله بین دندان‎ها روش‌هایی وجود دارد که در ذیل به معرفی و بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. ارتودنسی

   

  روش ارتودنسی بهترین روش برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها است. اما باید گفت قیمت بستن فاصله بین دندان‌ها با ارتودنسی از سایر روش‌ها بیشتر است. همچنین از سخت‌ترین روش‎ها برای رفع این فاصله می‌‎باشد. همیشه انتخاب روش، به اختیار بیمار نبوده و در برخی موارد تنها از این روش می‌توان استفاده نمود.
  در صورتی که بیمار ارتودنسی انجام داده باشد، اغلب در مدت زمان حدود ۶ ماه تا 2 سال می‌تواند تاثیر درمان خود را ببیند. این درمان با کمک بریس‌ها یک فشار مداوم را در یک بازه زمانی معین بر روی دندان‌ها وارد می‌کند و به این ترتیب به از بین رفتن فاصله بین آنها کمک می‎‌کند.
  در مواردی که استخوان فک دارای ناهنجاری‌هایی باشد نیز می‌توان با استفاده از این روش، به بهبود آن کمک کرد.
  بعد از اتمام این درمان از ریتینر (نگهدارنده ارتودنسی) استفاده می‌شود تا دندان ها بدون بیرس‌ها هم ثابت بمانند و جا به جا نشوند. این نگهدارنده‌ها انواع متفاوتی دارند و دندانپزشک نوع مناسب آن برای بیمار را انتخاب می‌کند. اما در کل باید گفت تمام آنها دارای نتیجه یکسانی هستند.

 2. بستن فاصله دندان با باندینگ

  در این روش که یکی از ساده‌ترین، سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای رفع فاصله بین دندان‌ها است. مواد باندینگ همرنگ دندان‌ها‌ بر روی لبه‌های آنها در نزدیکی شکاف قرار داده شده و با استفاده از نور مخصوص لیزر محکم می‌شود و در مرحله آخر دندانپزشک با پالیش کردن، فرم آن را به حالت مطلوب درمی‌آورد.
  این روش به ویژه برای بستن فاصله بین دو دندان جلو بسیار مناسب است.

 3. بستن فاصله دندان با کامپوزیت

  کامپوزیت دندان

  در صورتی که فاصله دندان‌ها زیاد نباشد و یا فرد بخواهد فاصله بین دندان‌های خود را سریع درمان کند، بستن دیاستم با کامپوزیت روش خوبی است.
  کامپوزیت نوعی مواد پر کننده‌ همرنگ دندان است که روی سطح آن گذاشته می شود. بعد از آن به وسیله نور مخصوص روی دندان‌ها تثبیت شده تا محکم روی آنها بچسبد و سپس پالیش داده می‌شوند.
  بستن شکاف بین دندان‌ها با استفاده از این روش، به حداقل میزان آماده سازی دندان نیاز دارد و هزینه انجام آن نیز بسیار مناسب است.
  علاوه بر از بین بردن فاصله دندان با کامپوزیت، چنانچه مقداری تغییر رنگ و یا شکل نامطلوب وجود داشته باشد، به این دلیل که این مواد می‌تواند تمام سطح دندان را بپوشاند، می‌تواند این ایرادات را نیز برطرف کند و نتایج بسیار خوبی را ارائه دهد.
  لازم است بدانید کامپوزیت برای دندان‌های فاصله‌دار همه افراد مناسب نیست، زیرا مسائل گسترده‌تری مانند هم ترازی دندان‌ها و فک را، در افرادی که به این مشکلات دچار هستند، برطرف نمی‌کند.

 4. لمینت دندان

   

  لمینت از جنس نوعی مواد سرامیکی پرسلن ساخته می‌شود. ونیرهای مناسب برای هر فرد که پس از قالب گیری در لابراتوار دندانپزشکی تهیه شده و توسط دندانپزشک به سطح جلویی دندان چسبانده می‌شوند.
  دندانپزشک برای بستن فاصله دندان با لمینت ابتدا باید بخش کوچکی از مینای دندان را بتراشد تا ونیر به شکل صحیح و بدون برجسته کردن دندان در محل خود قرار بگیرد و ظاهری مناسب و طبیعی داشته باشد.
  لمینت دندان‌های فاصله‌دار علاوه بر بستن شکاف بین دندان‌ها، نتایج زیبایی عالی را ارائه می‌دهند، زیرا می‌توانند همانند کامپوزیت سایر ایرادات آنها را نیز بپوشانند.
  لازم است بدانید که در مقایسه با کامپوزیت مقاومت استحکام و ماندگاری بالاتری دارند و گران‌تر نیز هستند.

 5. کاشت دندان

   

  در صورتی که فاصله بین دندان‌ها به دلیل فقدان و یا افتادن دندان باشد، بهترین راهکار برای اصلاح آن استفاده از روش کاشت دندان است. کاشت دندان یا در اصطلاح علمی، ایمپلنت دندان، جایگزین بسیار خوبی برای دندان‌های دائمی به حساب می‌آید.
  در واقع به این شکل است که نوعی دندان مصنوعی همانند ریشه و تاج دندان‌های طبیعی توسط ایمپلنتولوژیست در محل فاصله بین دندان‌ها کاشته می‌شود.
  روش کاشت دندان نسبت به سایر روش‌های از بین بردن فاصله بین دندان‌ها بسیار ماندگارتر است.

 6. دندان مصنوعی

   

  دندان مصنوعی از مواد فلزی و آکریلیک ساخته شده و برای جایگزینی دندان‌هایی که از بین رفته‌اند، بسیار مناسب است. زمانی که فاصله بین دندان‌های بیمار به دلیل کشیدن و یا افتادن یک یا چند دندان بسیار زیاد شده باشد، از دندان مصنوعی برای از بین بردن این فاصله استفاده می شود.
  دندان مصنوعی دارای دو نوع سری کامل و نیمه و ثابت و متحرک است و برای هر فرد با توجه به ابعاد دهان و او به طور سفارشی تهیه می‌شود.

مزایای بستن فاصله بین دندان ها

 

بستن دیاستما دندان به ویژه بستن فاصله بین دندان‌های جلو برای زیبایی و گاهی با اهداف درمانی انجام می‌شود. برخی از مزایای انجام این کار شامل موارد زیر هستند:

 1. افزایش اعتماد به نفس

  موضوع بسیار مهمی که در ارتباط با اعتماد به نفس فرد وجود دارد، لبخند اوست. دیاستم دندان ممکن است باعث شود فرد در جمع لبخند نزند و یا هنگام صحبت کردن احساس خوبی نداشته باشد. با ترمیم فاصله بین دندان‌ها اعتماد به نفس افراد نسبت به چهره‌شان افزایش پیدا می‌کند.

 2. رفع مشکلات تلفظ حروف

  فاصله بین دندان ها ممکن است تا حدی تلفظ صحیح حروف و کلمات را دچار مشکل کند که با ترمیم فاصله دندان جلو، این مشکل نیز برطرف می‌شود.

 3. مشکلات مربوط به غذا خوردن

  هنگام غذا خوردن احتمال دارد، غذا بین دندان‌ها گیر کند که سبب بد بو شدن دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود. برای بستن فاصله بین دندان‌ها به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

آیا همه افراد می‌توانند اقدام به بستن دیاستم دندان خود کنند؟

بله اغلب افرادی که مشکل فاصله بین دندانی دارند، می‌توانند برای رفع آن اقدام کنند.
بسته به شرایط دهان و دندان هر فرد و علت دیاستما، ممکن است هریک از روش‌هایی که پیش‌تر مطرح کردیم، برای اصلاح دیاستم مناسب باشند. با مراجعه به دندانپزشک و انجام معاینات مورد نیاز، بهترین راه حل به آنها پیشنهاد خواهد شد.

سوالات متداول

 1. بهترین روش درمان فاصله بین دندان‌ها چیست؟

  تعیین بهترین روش برای درمان این عارضه نیاز به معاینه توسط دندانپزشک دارد و با توجه به شرایط هر بیمار انتخاب می‌شود. اما به طور کلی می‌توان گفت ارتودنسی برای فاصله دندان، بهترین درمان است.

 2. آیا عدم درمان فاصله بین دندان‌ها مشکل ساز است؟

  فاصله افتادن بین دندان‌ها می‌تواند مشکلات متعددی را برای فرد به وجود آورد. بسیاری از اوقات در زیبایی آنچنان تاثیری دارد که اعتماد به نفس فرد را کاهش می‌دهد. بیماری دیاستم در برخی از موارد تکلم و غذا خوردن را مشکل می‌کند. هنگام جویدن غذا، غذا بین دندان‌ها گیر کرده و احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه را افزایش می‌دهد.

 3. آیا فاصله بین دندان‌ها به طور خود به خودی بسته می‌شود؟

  فاصله بین دندان‌های کودکان رایج است و با بزرگ شدن آنها و کامل شدن رشد دندان‌هایشان، معمولا این فاصله‌ها، به ویژه فاصله‌های کوچک به طور خود به خود بسته می‌شوند. اما این امر قطعی نیست و برای همه اتفاق نمی‌افتد و افراد برای رفع این مشکل نیاز به استفاده از درمان‌های دندانپزشکی خواهند داشت.

 4. آیا امکان بستن فاصله دندان‌ها با کش در خانه وجود دارد؟

  خیر. امکان درمان خانگی فاصله بین دندان‌ها با استفاده از چنین روش‌هایی وجود ندارد.

 5. برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها چه باید کرد؟

  تلاش برای از بین بردن فاصله دندان در خانه کار اشتباهی است، زیرا با این کار خطر لق شدن و یا افتادن دندان وجود خواهد داشت. بهترین کار مراجعه به دندانپزشک و انجام خدمات درمانی مناسب است.

 6. هزینه پر كردن فاصله دندان جلو چقدر است؟

  بسته به روشی که برای پر كردن فاصله دندان جلو مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه متفاوت است. به عنوان مثال پر كردن فاصله دندان جلو با مواد سفيد (باندینگ یا کامپوزیت) در مقایسه با روشی مانند ارتودنسی بسیار کم هزینه‌تر است.

 7. بستن فاصله دندان با لیزر چگونه است؟

  نور لیزر به تنهایی برای بستن دیاستم به کار برده نمی‌شود. نور لیزر را معمولا زمانی که پر كردن فاصله بين دندان‌ها با مواد (باندینگ یا کامپوزیت) انجام می‌شود، بر روی آنها می‌تابانند. با این کار موادی که بر روی دندان قرار داده شده‌اند، در جای خود محکم می‌شوند.

 8. برای فاصله دندان جلو چه باید کرد؟

  برای درمان فاصله دندان‌های جلو می‌توانید هر یک از روش‌های موجود در دندانپزشکی را با کمک دندانپزشک خود انتخاب کنید و اقدام به بستن آن نمایید.

 

منبع : دکتر فاطمه لبافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه