برنامه های جراحی مجازی جدید، بازسازی کامل فک را در طی تنها یک عمل جراحی امکانپذیر می سازد.

طبق گزارش دندال : برنامه های جراحی مجازی جدید، بازسازی کامل فک را در طی تنها یک عمل جراحی امکانپذیر می سازد.

تکنیک Jaw in a Day یک شیوه جراحی و بازسازی یک روزه فک است و این امکان را برای دندانپزشک ایجاد می کند که در طول یک روز، پروتز دندانی را بطور موقت در داخل فک جایگذاری نماید و تنها با یک عمل جراحی، بازسازی کامل فک را انجام دهد.

روش های معمول و متعارف بازسازی، نیازمند جراحی های متعدد و مراقبت های مداوم به مدت 6 ماه تا یک سال هستند و این موضوع با تحت الشعاع قرار دادن بعد اجتماعی و روانی بیماران، مشکلات و اثرات ناخوشایندی را برای آنها بوجود می آورد.

در تکنیک Jaw in a Day، مهندسان و جراحان متخصص با استفاده از برنامه ریزی های پیشرفته مجازی و با بهره گیری از سیستم های 3D و تکنولوژی CAD/CAM ، برنامه های جراحی مختص هر بیمار را همراه با مسیرهای خاص درمان آنها طراحی می کنند تا بتوانند مدل ها و ابزار منحصربفرد هر مسیر را شناسایی کنند. در مرحله بعد، با استفاده از پرینترهای 3D ، فرآیند بازسازی فک تکمیل می شود وسپس در یک پروسه استریلیزه قرار می گیرد.

مزایا:

روش Jaw in a Day، نیاز به جراحی های متعدد و وقت گیر را از بین می برد و در طول یک ماه (زمانی بسیار کوتاه تر از روش های متعارف) ، بازسازی کامل انجام می گیرد. با توجه به قابلیت های پیشرفته سیستم های 3D، هزینه های درمان و همچنین دوره بهبود بیمار تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد و از آنجایی که تمام فرآیند درمان تنها به یک روش محدود می شود، احتمال ایجاد عفونت و عوارض ناشی از جراحی های متعدد، به حداقل ممکن می رسد.

به گفته دکتر دیوید ال هیرش، مدیر بخش انکولوژی و بازسازی دهان بیمارستان لنوکس هیل نیویورک و از همکاران پروژه فوق، تکنیک بازسازی تک مرحله ای فک، به ساده تر شدن روند درمان بیماران کمک شایانی نموده و با این روش، از عمل های وقت گیر و مراجعات متعدد و پر دردسر خبری نیست.

استفاده موفقیت آمیز از روش هایی از این قبیل در داخل کشور و توسط جراحان ایرانی، نکته ای است که بیانش خالی از لطف نیست. برای نخستین بار در ایران، یک تیم جراحی در دانشگاه شهید صدوقی یزد به سرپرستی دکتر علیرضا نواب اعظم از فناوری پرینتر سه‌بعدی برای بهبود روش جراحی فک و صورت استفاده کرد که این عمل به کاهش قابل توجه زمان بیهوشی بیمار و کاهش هزینه‌های عمل منجر شد. بنا به گفته متخصصین، با این روش صرفه‌جویی بسیار زیادی در هزینه عمل و زمان بیهوشی حاصل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه