بررسی انواع لمینت دندان

لمینت
آیا رویای یک لبخند کامل را در سر می پرورانید؛ اما دندان های تراشیده، تغییر رنگ دندان ها، شکاف های قابل توجه بین دندان ها یا سایر مشکلات دندانی را دارید؟ لبخند و اعتماد به نفس خود را با انواع لمینت دندان که توسط دندانپزشک زیبایی اعمال می شود، بهبود بخشید. لمینت ها می‌توانند دندان‌ها را تغییر شکل دهند و یک دست کرده، شکاف‌ها را پر کنند و لبخندی زیبا به سفید مروارید ایجاد کنند. آنها نه تنها باعث زیبایی لبخند شما می شوند، بلکه از دندان ها نیز محافظت می کنند.

لمینت دندان چیست؟

طبق آخرین مطالعات انجام شده توسط دندانپزشکان زیبایی، لمینت دندان یا ونیر دندان یک عمل زیبایی است که توسط دندانپزشکان زیبایی برای مشکلات مختلف توصیه می شود. بیمارانی که دندان های کوچک و متفاوتی با دندان های دیگر دارند معمولا از پلاک استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربردهای پلیت ها این است که بیماران گاهی اوقات با نیش های غیر معمول مراجعه می کنند. در چنین مواقعی انواع لمینت دندان بسیار کاربردی است و توصیه می شود.

لمینت چیه ؟

ونیرها یک محصول نوآورانه دندانپزشکی زیبایی هستند که برای بهبود ظاهر کلی دندان های شما طراحی شده اند.به طور معمول، آنها روی دندان های جلویی شما و در کناره ها قرار می گیرند، زمانی که لبخند می زنید، نشان داده می شود. در طول این عمل، دندانپزشک شما روکش را مستقیما روی دندان‌های شما می‌چسباند و اگر به درستی انجام شود، ظاهری بسیار طبیعی ایجاد می‌کند.
همچنین می توان از منتول برای تغییر رنگ دندان و یا اصلاح فرم دندان استفاده کرد. در این روش سطح مینای دندان باید توسط متخصص تراشیده شود تا سطح جدیدی به صورت پوسته بسیار نازکی که در کلینیک های تخصصی دندانپزشکی تولید می شود به دندان بچسبد. این روکش ظاهر زیباتری به دندان های بیمار می دهد. مدت زمان پلاکت درمانی از یک تا دو هفته متغیر است و پس از آن بیمار می تواند به راحتی عادات غذایی خود را مانند قبل از سر بگیرد.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان یک روزه در رنگ‌ها و مواد مختلفی وجود دارند، اما هر ماده‌ای که انتخاب می‌کنید، روکش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نازک، مقاوم در برابر لک و به اندازه کافی بادوام باشند تا در برابر سایش طبیعی دندان‌های شما به طور روزانه مقاومت کنند.در حال حاضر پنج نوع ونیر یا لمینت دندان در عرصه زیبایی دندان موجود است:

 • چینی
 • کامپوزیت
 • پالاتال
 • لومینیرزها
 • روکش های غیر دائمی

لمینت چینی

روکش های چینی رایج ترین وسیله مورد استفاده در زیبایی دندان هستند؛ زیرا از پوسته سرامیکی همرنگ دندان ساخته شده اند. این لمینت از دهه 1930 استفاده شده است. جدا از تقلید ظاهر طبیعی دندان، این روکش ها می توانند فشار گاز گرفتن را تا حدی مهار کنند.
از این رو روکش های پرسلن به عنوان لمینت قوی و با دوام نسبت به سایر روکش ها شناخته می شوند. علاوه بر این، زیست سازگار با دندان است؛ بنابراین روکش‌های چینی واکنش‌های آلرژیک به بافت‌های اطراف ایجاد نمی‌کنند.
اینها اغلب ونیرهای انتخابی برای بیمارانی هستند که می خواهند تغییرات کوچکی در دندان های خود ایجاد کنند یا شکل، اندازه و رنگ دندان را تغییر دهند.

مزایا لمینت چینی

 • آنها در مقایسه با روکش های دیگر نازک تر هستند.
 • شما می توانید از ظاهر بسیار طبیعی دندان لذت ببرید.
 • با مراقبت مناسب، روکش های چینی می توانند تا 15 سال دوام بیاورند.
 • در بیشتر موارد، هیچ یک از دندان های طبیعی نباید تراشیده شوند.
 • مقاوم در برابر لکه
 • آسیب کمتر
 • به بافت لثه آسیب نمی رساند

معایب لمینت چینی

بسیار گران قیمت، نیاز به حذف مینای دندان دارد، اگر آسیب ببیند تعمیر آن سخت است.

ونیرهای کامپوزیت

کامپوزیت یکی دیگر از انواع لمینت دندان است. در واقع ونیرهای کامپوزیت با استفاده از رزین کامپوزیت که از مواد آلی و غیر آلی تشکیل شده است، تهیه می شود. ذرات آلی روکش شامل رزین، آغازگر و عامل جفت کننده است؛ در حالی که پرکننده تنها ماده معدنی روکش است. علیرغم استفاده از یک ماده معدنی، ونیرهای کامپوزیت بافت‌های اطراف یا دندان‌های مجاور را تحریک نمی‌کنند.

ونیر کامپوزیت

در مقایسه با فیکس کردن روکش های چینی، ارزان است. اما آماده سازی دندان برای سیمان کردن ونیرهای کامپوزیت روی دندان الزامی است.
ونیرهای کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه بودن مورد علاقه برخی از بیماران است. همچنین معمولا می توان آنها را فقط در یک درمان قرار داد و نیاز شما را به بازدیدهای متعدد دندانپزشکی کاهش می دهد.

مزایای کامپوزیت ونیر

 • آنها در مقایسه با سایر روکش ها به آماده سازی دندان کمتری نیاز دارند.
 • هزینه معمولا نصف هزینه روکش های چینی است
 • ونیرهای کامپوزیت با کیفیت بالا می توانند طبیعی به نظر برسند.

به خاطر داشته باشیدکه ونیرهای کامپوزیت ممکن است مقرون به صرفه تر باشند، اما احتمال لکه، شکستن یا تراشیده شدن آنها نیز بیشتر است. برخلاف ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت تقریبا 5 سال طول عمر دارند.

لومینیرزها

لومینیرزها نازک هستند؛ اما یکی از محکم ترین انواع لمینت دندان هستند و می توان آنها را با آماده سازی کمتر دندان ها اعمال کرد. از آنجایی که لومینیرز از مواد لمینت چینی بسیار نازک ساخته شده است، مانند روکش های چینی دوام زیادی دارد.
علیرغم اینکه لومینیرز ها به اندازه کافی ضخیم نیستند، سطوح آنها صاف است و پس از چسباندن بر روی سطح دندان طبیعی به نظر می رسد.

لومینیرز ها

مزایای لومینیرزها

ارزان تر از روکش های چینی، به حداقل آماده سازی دندان نیاز دارد، برگشت پذیر.
به خاطر داشته باشید که روکش‌های چینی ممکن است بسیار بادوام و ظاهر طبیعی باشند، اما گران‌تر هستند و به خمیر پولیش مخصوصی نیاز دارند. همچنین در صورت شکستگی قابل تعمیر نیستند و نیاز به تعویض دارند.

ونیرهای پالاتال

روکش‌های پالاتال که با نام لینگوال ونیر نیز شناخته می‌شوند، لوازمی هستند که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا سطح زبانی دندان‌های جلویی شما را ترمیم کنند. آنها را می توان با تعدادی مواد مانند ورقه های چینی، مواد کامپوزیت و حتی طلا ساخت.
لمینت های موقت
لمینت ‌های موقت که به عنوان روکش‌های متحرک یا روکش‌های چسبنده نیز شناخته می‌شوند از یک نوع رزین انعطاف‌پذیر تشکیل شده‌اند. آنها معمولا به عنوان یک راه حل موقت تا زمانی که روکش های دائمی ساخته شوند، به شکل ثابت بر روی دندان های شما قرار داده می شوند.
در موارد خاصی از روکش های غیر دائمی به عنوان محافظ دهان و کمک به پنهان کردن عیوب دندان استفاده می شود.

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

بهترین نوع لمینت دندان روکش سرامیکی است که به آن روکش پرسلن یا حتی گاهی اوقات ونیر سرامیکی نیز می گویند.در مقایسه با روکش رزین کامپوزیت، روکش سرامیکی نازک‌تر، زیباتر و بادوام‌تر است.
روکش‌های سرامیکی به‌ویژه برای بیمارانی توصیه می‌شود که نتیجه طبیعی را دوست دارند.
انواع لمینت سرامیکی عبارت اند از:

 • روکش پوست به دلیل نازک بودن آنها (حداقل 0.1 میلی متر) به این نام خوانده می شوند.
 • ونیرهای پرسلن یا سرامیکی: اگرچه به طور کلی تفاوت هایی بین پرسلن و سرامیک وجود دارد، اما در مورد روکش های دندانی در واقع همان لیمنت سرامیکی محسوب می شود. همچنین گاهی اوقات از آن به عنوان پرسلن-سرامیک نام برده می شود.
 • روکش E-max : سرامیک ایمکس زیباترین و بادوام ترین نوع سرامیک چینی موجود در بازار است.
 • Facette River 8 : یک نام تجاری از جنس های آماده برای استفاده است، بنابراین آنها برای اندازه گیری دندان های بیمار ساخته نشده اند.
 • Facette Zirconia Procera : مجموعه ای از برند Nobel Biocare(با نام تجاری ایمپلنت های دندانی) است. این روکش های زیرکونیا واقعا سرامیکی نیستند، بنابراین ضخیم تر (0.6 میلی متر) هستند و زیرکونیا مات تر است.

بهترین مارک روکش دندان سرامیکی چیست؟

با توجه به ویژگی ها و کاربرد پرسلن سرامیکی ایمکس، بهترین روکش دندان می باشد. در واقع، این نوع سرامیک به دلیل شفافیت جزئی، دقیقا مانند مینای طبیعی به نظر می رسد. سپس کمی انعطاف پذیر است که از خطر شکستگی جلوگیری می کند و بنابراین دوام خوبی را ارائه می دهد. در نهایت، روکش سرامیکی ایمکس می تواند به نازکی یک ورق کاغذ باشد، بنابراین همیشه نیازی به کوتاه کردن دندان نیست.
ساخت روکش های زیرکونیا نیز امکان پذیر است، اما ضخیم تر و شکننده تر از روکش های سرامیکی هستند. علاوه بر این، زیرکونیا برای اثر طبیعی شفافیت ندارد.

انواع لمینت دندان و قیمت

قیمت انواع لمینت دندان بسته به جنس آن متفاوت است. کم‌ هزینه‌ترین آن‌هایی هستند که از کامپوزیت (رزین) ساخته شده‌اند، اما در طول زمان کمترین زیبایی و دوام را نیز دارند.
پرکاربردترین انواع لمینت دندان روکش‌های سرامیکی هستند که گران‌تر نیز می باشند، اما ماندگاری بیشتری دارند. در طیف سرامیک ها، پروتزهای پیشرفته، روکش های Lumineers ، چندین سال است که در حال توسعه هستند . اگر آنها به طور قابل توجهی گران تر از هم نوع خود هستند، به این دلیل است که دوام بیشتری دارند و مهمتر از همه، آنها نیازی به تراش مینا دندان ندارند. بنابراین نصب بر خلاف سرامیک های “کلاسیک” برگشت پذیر است.
علاوه بر این، با توجه به هزینه آنها، ایجاد تخمین و همچنین مشاوره چند جراح دندان برای مقایسه قیمت ها، روش ها و تضمین های ارائه شده و احتمالا بهینه سازی بازپرداخت روکش های دندانی ضروری است.
انواع رنگ لمینت سرامیکی
اگر تصمیم به گذاشتن لمینت دندان دارید، یکی از اولین انتخاب هایی که باید انجام دهید انتخاب سایه روکش های خود است. هنگام انتخاب سایه و رنگ لمینت سرامیکی چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید، مانند رنگ دندان های اطراف خود. در نهایت، شما نمی‌خواهید روکش‌هایتان برجسته یا نامناسب باشند، زیرا این امر می‌تواند دندان‌های شما را غیرطبیعی جلوه دهد. با این حال، اگر می‌خواهید نتیجه بهتری داشته باشید، ممکن است به روکش‌های بیشتری برای پوشاندن دندان‌ها نیاز داشته باشید.

چگونه یک رنگ لمینت سرامیکی انتخاب کنیم؟

برای اطمینان از انتخاب رنگ مناسب برای روکش، دندانپزشک شما از یک کارت سایه استفاده می کند و آن را با دندان های شما مقایسه می کند.

انواع رنگ لمینت دندان

کارت های سایه به دندانپزشک شما کمک می کند تا رنگ دندان های شما را تا حد امکان با ونیرهای جدید مطابقت دهد. کارت سایه در چهار رنگ مختلف ارائه می شود:

 • قهوه ای مایل به قرمز (A)
 • زرد مایل به قرمز (B)
 • خاکستری (C)
 • خاکستری مایل به قرمز (D)
 • رنگ سفید کننده (BL)

نکاتی برای انتخاب سایه

برای فرآیند تطبیق سایه، دندانپزشک شما کارت سایه را در مجاورت دندان های شما قرار می دهد و مطابقت دقیقی را انتخاب می کند. در نتیجه روکش های شما مطابق با این رنگ ساخته می شوند.

در انتخاب سایه عجله نکنید

زمانی که شما و دندانپزشکتان در حال انتخاب سایه روکش های خود هستید، وقت بگذارید. مطمئن شوید که گزینه مناسب خود را انتخاب کرده اید.خواسته ها و نتیجه مورد نظر خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. مهم است که سایه روکش های خود را با دقت انتخاب کنید؛ زیرا ماندگاری طولانی دارند.

از چشمان خود برای راهنمایی استفاده کنید

به طور کلی، روکش های شما نباید سفیدتر از سفیدی چشم شما باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد روشنایی روکش، می توان از سفیدی چشمان شما به عنوان یک راهنما استفاده کرد.

دندان های اطراف خود را در نظر بگیرید

در بیشتر موارد، روی تمام دندان های اطراف خود روکش دریافت نمی کنید. بعضی از افراد ممکن است قبل از انجام درمان روکش، دندان هایی که روکش نمی شوند را سفید کنند.
برای افزایش زیبایی ظاهری خود، توصیه می شود سایه ای را انتخاب کنید که مطابق با دندان های طبیعی خود باشد. با این حال، شما باید بیشتر با دندانپزشک خود مشورت کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

مقداری تحقیق کنید

قبل از اینکه روکش را انجام دهید یا حتی به فکر گرفتن روکش باشید، باید در وب سایت ها در زمینه موارد روکش مشابه تحقیق کنید. با انجام این کار، متوجه خواهید شد که چگونه سایه های مختلف به خوبی با افراد ارتباط برقرار می کنند و به نظر می رسند.
علاوه بر این، می‌توانید درک کنید که روکش‌های شما تا چه اندازه با ویژگی‌های صورت اطرافتان مانند ته‌رنگ پوست و رنگ چشم مطابقت دارند. بنابراین، شما می توانید سایه مناسب را برای درمان خود انتخاب کنید.

جدیدترین مدل لمینت دندان

در میان انواع لمینت دندان، روکش‌های دندانی زیرکونیوم که در سال های اخیر یکی از پر کاربرد ترین و محبوب ترین نوع لمینت های دندانی بوده اند، از نظر زیبایی نیز موفق‌ترین نتایج را به همراه دارند. لمینت های زیرکونیومی که از نظر رنگ و بافت به دندان های طبیعی نزدیک به نظر می رسند نیز با عبور نور و دوام خود به میدان می آیند.
هنگامی که صحبت از درمان های پوشش می شود، می توان به مواد مختلفی اشاره کرد. کاربردهای مختلف مانند درمان دندانی برگ، روکش چینی یا پروتز با پیشرفت‌های تکنولوژیکی در سال‌های اخیر محبوبیت خود را به روکش‌های دندانی زیرکونیوم واگذار کرده‌اند.
زیرکونیوم به لطف ساختار خود اثر بی عیب و نقصی از خود نشان می دهد. سازگاری رنگ‌ها با دندان‌های طبیعی، طبیعی بودن بافت، نتایج موفقیت‌آمیز در عبور نور و ماندگاری قابل استفاده برای سال‌ها، روکش زیرکونیومی دندان را از سایر روش‌های درمانی متمایز می‌کند.

مزایای انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند و این تعجب آور نیست. مزایای این درمان در واقع بسیار زیاد است؛ از جمله:

راهی سریع و آسان برای داشتن لبخند زیبا

غیرممکن است که در مورد مزایا و معایب ونیرها بدون بحث در مورد توانایی آنها در تغییر کامل لبخند صحبت کنید.آنها در واقع می توانند تمام لکه های روی دندان را بپوشانند و لبخندی درخشان به شما هدیه کنند.این دگرگونی همچنین به تلاش کمی از جانب شما نیاز دارد، آماده سازی دندان ها نسبتا آسان است. ممکن است چند هفته طول بکشد تا روکش ها ساخته شوند، اما معمولا فقط یک تا 2 ساعت طول می کشد تا آن ها را قرار دهید.

محلول مقاوم در برابر لکه

اگر تصمیم دارید روکش‌های دندانی را برای پوشاندن لکه‌های روی دندان‌های خود نصب کنید، احتمالا از خود می‌پرسید که آیا آنها می‌توانند در برابر لکه‌های طبیعی مرتبط با گذشت زمان مقاومت کنند. این یکی از نقاط قوت این درمان می باشد. به ویژه سرامیک ها بسیار مقاوم در برابر لکه هستند.این عمدتا به دلیل ترکیب آنها است و سطح آنها بسیار صاف و سخت می باشد.

نتایج ماندگار

در حالی که روکش های سرامیکی به طور کلی گران تر هستند – و ساخت آن کمی طولانی تر است – بسیار بادوام هستند و تا 15سال ماندگاری دارند.نسخه مقرون به صرفه تر، ساخته شده از کامپوزیت، همچنین دوام رضایت بخشی را در حدود 7 سال ارائه می دهد.مهم نیست که چه نوع روکشی را انتخاب می کنید، بنابراین نیازی به تعویض آنها به این زودی نخواهید داشت.

دوره نقاهت لازم نیست

خوشبختانه، با روکش های دندانی، لازم نیست نگران چیزی باشید. این روش کم تهاجمی است و در بیشتر موارد، می توانید به محض اتمام نصب به خانه بروید.

سخن آخر

انواع لمینت دندان علاوه بر پنهان کردن عیوب روی سطوح دندان، پوشاندن سطوح دندان با روکش نیز برای درمان حساسیت دندان مفید هستند.
دندان هایی با ترک های عمیق و مینای فرسایش یافته، بافت ها یا لایه های حساس زیر آن را در معرض دید قرار می دهند و باعث ایجاد درد حاد می شوند. این مشکل را می توان با انواع لمینت دندان برطرف کرد. به‌طور خلاصه، روکش‌های دندانی راه‌حلی عالی برای احساس اعتماد به نفس در دندان‌های جلویی و همچنین مسائل زیبایی ارائه می‌دهند.

 

منبع : دندانپزشکی روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه