پزشکی عمومی

برای نخستین بار در دنیای پزشکی؛ تشخیص و از بین بردن سلول‌های سرطانی با استفاده از نور

دانشمندان می‌گویند به روشی ابداعی در درمان سرطان دست یافته‌اند که می‌تواند به‌عنوان پنجمین شیوه درمانی بزرگ برای این بیماری به‌کار گرفته شود. یک تیم اروپایی متشکل از جراحان اعصاب، زیست‌شناسان، فیزیک‌دانان و مهندسان در کنار متخصصان ایمنی بدن موفق به ابداع روشی «انقلابی» در درمان سرطان شده‌اند که در آن با استفاده از نور، سلول‌های سرطانی میکروسکوپی محو می‌شوند.

این پژوهش که نشریه گاردین به‌آن پرداخته است توسط محققانی از بریتانیا، لهستان و سوئد انجام شده و طبق آن روند تشخیص و محو سلول‌های سرطانی بعد از عمل جراحی تسهیل می‌شود.

دانشمندان این پژوهش بر این اعتقادند که این شیوه درمانی می‌تواند به‌عنوان یکی از شیوه‌های اصلی درمان سرطان در کنار عمل جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و ایمنی‌درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

در این روش، نور باعث درخشش سلول‌های سرطانی در تاریکی می‌شود و به جراحان این امکان را می‌دهد تا تومورهای بیشتری را نسبت به تکنیک‌های درمانی فعلی از بدن بیمار خارج کنند. همچنین با این شیوه در عرض چند دقیقه بعد از پایان جراحی، باقی سلول‌های سرطانی نیز کشته می‌شوند.

در این روش که نتایج اولیه آن روی موش‌ها رضایت بخش بوده رنگ خاصی از فلورسنت با مولکول مصنوعی یک نوع پروتئین و یک ترکیب شناسنده سرطان ترکیب و قبل از جراحی به بیمار تزریق می‌شود.

پژوهشگران با اتکا به این شیوه برای اولین بار موفق شدند سلول‌های سرطانی «گلیوبلاستوما»، یکی از رایج‌ترین و متخاصم‌ترین انواع سرطان مغز را شناسایی و پس از پاکسازی بدن از طریق جراحی، سلول‌های سرطانی باقی مانده را نیز با همین شیوه جدید ایمنی‌درمانی نوری از بین ببرند.

دانشمندان انتظار دارند در صورت نتایج مثبت بعدی بتوانند از این شیوه در درمان همین نوع سرطان در میان انسان‌ها و همچنین درمان انواع دیگر سرطان استفاده کنند. آن‌ها اکنون در حال تحقیق برای استفاده از این درمان در سرطان «نوروبلاستوما» در کودکان هستند.

دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا، کالج سلطنتی لندن و پژوهشگران دانشگاه پزشکی Silesia در لهستان و شرکت سوئدی AffibodyAB  می‌گویند این تکنیک درمانی می‌تواند به تخلیه تومورها به‌ویژه در نقاط حساسی از بدن مانند سر و گردن کمک کند و به آینده درمانی این شیوه امیدوارند.

منبع : یورونیوز فارسی

اول دنت

پست های اخیر

بهترین متخصص ایمپلنت در شهرک غرب

در کلان شهر شلوغ تهران ، تقاضا برای متخصصان ایمپلنت دندان در حال افزایش است.… مشاهده

5 ساعت قبل

دلایل درد دندان بعد از پرکردن چیست؟ (حساسیت دندان بعد از پرکردن)

وقتی صحبت از روش های دندانپزشکی به میان می آید، پرکردن دندان برای بسیاری از… مشاهده

6 ساعت قبل

دلایل سفید شدن لثه

سلامت لثه در سلامت کلی بهداشت دهان و دندان ما نقش اساسی دارد. اما گاهی… مشاهده

1 هفته قبل

معرفی بهترین قلم سفید کننده دندان

سفید کردن دندان در صنعت زیبایی و سلامت امروزی به یک کلمه رایج تبدیل شده… مشاهده

1 هفته قبل

بهترین دندانپزشک اطفال در شهرک غرب تهران

یافتن بهترین دندانپزشک اطفال برای کودک خود در شهرک غرب تهران، تصمیم مهمی است که… مشاهده

2 هفته قبل

7 علت افتادن روکش دندان + درمان موقت در خانه

علت افتادن روکش دندان من چیست؟ روکش های دندان راه حلی رایج برای مشکلات مختلف… مشاهده

2 هفته قبل