باورهای نادرست در مراقبت از دندان ها؛ از دود سیگار تا جرم‌گیری

باورهای نادرست در مراقبت از دندان‌ها

زهرا قربانی گفت: سلامت ریشه، جوانه دندان‌های دائمی و فرم فک و صورت وابسته به سلامت دندان‌های شیری است و این باور که دندان‌های شیری بی اهمیت هستند و نیاز به درمان ندارند از اساس غلط است.

وی، استفاده از دود سیگار برای کاهش دردهای دندانی و گوش برای کودکان مورد انتقاد قرارداد و افزود: دود سیگار گردش خون را کم می‌کند و همین موضوع می‌تواند برای کودک بسیار خطرناک باشد، ضمن این که کانون دردهای دندانی استخوان و ریشه دندان پوسیده است و درمان‌های خانگی اثری بر اصل موضوع ندارد خصوصاً دود سیگار که به مراتب مضراتی به همراه دارد بنابراین تنها و مطمئن‌ترین مسیر مراجعه به دندانپزشک و درمان دندان یا لثه است.

قربانی با اشاره به اینکه باور نادرستی در بین عموم مردم وجود دارد مبنی بر اینکه جرم گیری به دندان‌ها آسیب وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: این باوری غلط است چرا که قلم‌های جرمگیر فقط حرکت‌های لرزشی دارد و به هیچ عنوان به دندان آسیب وارد نمی‌کنند.

وی ادامه داد: این قلم‌ها با لرزشی که ایجاد می‌کنند، جرم‌ها و رسوب‌های دندانی را شکسته و به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند، اگر با وجود پلاک‌های میکروبی جرم گیری انجام نشود عمر دندان‌ها به مراتب کمتر خواهد شد و لثه‌ها هم تحلیل می‌روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پوسیدگی‌های دندانی در ابتدا به شکل لکه‌های سفید ظاهر می‌شود، گفت: این موضوع در کودکان جدی تراست، در محله اول پوسیدگی‌های دندانی لازم نیست دندان‌ها پر شود، استفاده از مسواک مناسب، فلوراید تراپی و تغذیه سالم، روند پوسیدگی‌های دندانی را متوقف می‌کند.

وی با بیان اینکه باور نادرست و متداول دیگر این است که فقط زمانی که از مواد غذایی شیرین استفاده می‌کنیم دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند، ادامه داد: برخی از مواد غذایی مثل چیپس یا ماکارونی به خودی خود شیرین نیستند ولی زمانی که وارد دهان می‌شوند تبدیل به قند می‌شوند و به مراتب پوسیدگی که با این مواد غذایی ایجاد می‌شود از سایر مواد قندی بیشتر است.

قربانی درباره مواد غذایی که حاوی قند پنهان هستند نیز توضیحاتی داد و افزود: به محتوای تغذیه‌ای مواد غذایی که تهیه می‌کنید توجه کنید، در حال حاضر مشکل بسیاری از مواد غذایی قند پنهانی است که در آن وجود دارد به طور مثال دوغ حاوی قند پنهان است.

دانشیار گروه سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به موضوع متداول و نادرست دیگری درباره سلامت دهان و دندان اشاره کرد و ادامه داد: برخی افراد بعد از مسواک زدن با مشاهده خونریزی لثه‌ها، از مسواک زدن خودداری می‌کنند این کار غلط است، زمانی که لثه‌ها خونریزی می‌کنند به این معنی است که در این ناحیه پلاک‌های میکروبی وجود دارد که این میکروب باعث التهاب و در ادامه خونریزی لثه‌ها شده است، هر چه کمتر از مسواک استفاده کنیم خونریزی لثه‌ها بیشتر می‌شود بنابراین بهترین و مطمئن‌ترین راه صحیح مسواک زدن است.

وی تاکید کرد: چنانچه چهار یا پنج روز به صورت صحیح عمل مسواک زدن را انجام دهید، خونریزی لثه‌ها برطرف خواهد شد، مگر این که فرد دچار بیماری زمینه‌ای و خونی باشد.

قربانی با بیان اینکه باور نادرست دیگر این است که زنان باردار نباید به دندانپزشکی مراجعه کنند، اضافه کرد: مراجعه زنان در دوران بارداری ضرورت دارد ضمن اینکه به دلیل مشکلات گوارشی نیاز به جرم گیری دندان‌ها در این دوران به مراتب بیشتر است.

وی توصیه کرد: بهترین حالت این است که زنان قبل از بارداری از سلامت دهان و دندان مطمئن شوند ولی در غیر این صورت هم حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنند چرا که عفونت‌های دندانی مادر به کودک هم آسیب خواهند رساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: عفونت‌های دندانی در زنان باردار حتی می‌تواند منجر به زایمان‌های زودرس شود.

قربانی با بیان اینکه بسیاری از میوه‌ها حاوی اسید هستند، استفاده درست از میوه‌ها را برای حفظ سلامت دهان و دندان خواستار شد و افزود: مکیدن لیموترش با دندان‌های جلو یکی از رایج‌ترین اشتباهات است، این میوه که حاوی مقادیر بالایی از اسید است، سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد.

وی توصیه کرد: آب میوه را قبل از مصرف رقیق کنید یا در غیر این صورت بعد از مصرف آب میوه‌ها حتماً دهان خود را با آب شسته و بعد از استفاده از آب میوها و میوه‌های اسیدی فوراً مسواک نزنید چرا که مینای دندان‌ها ضعیف شده و بعد از نیم ساعت به حالت عادی بر می‌گردد.

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به محض ایجاد دردهای دندانی یکی دیگر از باورهای نادرست و غلطی است که عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره کرد و افزود: این کار غلط است، حتی اگر دندان را عصب کشی کرده اید و یا دندان‌های عقل را جراحی کرده اید نباید خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف کنید، آنتی بیوتیک در موارد خاص و زیر نظر پزشک باید استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه