ایمپلنت کدام کشور بهتر است؟

ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندان برای شرایط بالینی مختلف طراحی شده‌اند و تولید کنندگان، ایمپلنت‌های دندانیِ متفاوتی را مناسب برای موقعیت‌های بالینی خاص تولید می‌کنند. انواع اصلی ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان به سرعت در استخوان فک کاشت و یک تاج مصنوعی پروتزی روی آن قرار داد. در حالی که برخی از ایمپلنت‌های دندانی ابتدا باید در استخوان فک جوش بخورند و سپس دندان‌های مصنوعی در بالای آن قرار گیرند. کشورهای بسیاری ایمپلنت دندان را تولید می‌کنند. در این مطلب بررسی می‌کنیم ایمپلنت کدام کشور بهتر است؟

با توجه به این‌که شرایط بالینی هر دندان برای کاشت ایمپلنت متفاوت است، ایمپلنت‌ها قطر و اندازه‌های متفاوتی دارند. به طور مثال، قطر برخی از این ایمپلنت‌ها برای استخوانی که فضای کمی بین ریشه‌های دندان‌ها دارد، بسیار مناسب است و برخی دیگر کوچک و پهن هستند و نزدیک به حفره سینوسی جایی که فک نازک است، قرار می‌گیرند.

 

به طور معمول، تمام ایمپلنت‌های دندانی ساخته شده از کیفیت خوبی برخوردار هستند و الزامات ساختاری اولیه را برآورده می‌کنند. اما برخی از ایمپلنت‌های دندانی در موارد خاص مفیدتر هستند.

تمام تولیدکنندگان ایمپلنت در تلاش هستند تا ایمپلنتی تولید کنند که در هنگام کاشت در استخوان فک، میزان موفقیت، طول عمر و دوام بالاتری داشته باشد.

انتخاب بهترین برند ایمپلنت دندان

تصمیم گیری در مورد اینکه ایمپلنت دندانی کدام کشور برای کاشت در فک بهتر است، کمی سخت است. اما به عنوان یک قاعده می‌توان گفت که سابقه شرکت، میزان رضایت کاربران و میزان بودجه شرکت برای تحقیق و پژوهش یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب بهترین برند ایمپلنت برای بهبود مراقبت‌های فک و دندان است.

 

اگر ایمپلنت تولید شده توسط یک کارخانه بیش از ده سال عمر کند، محصول باکیفیتی محسوب می‌شود. همچنین در دسترس بودن اجزا و قطعات مختلف ایمپلنت، برای زمانی که مشکلی برای ایمپلنت کاشته شده به وجود می‌آید، دندانپزشک به راحتی بتواند ایمپلنت یا قطعات آن را تعویض کند، یکی از ویژگی‌های محبوب‌ترین برند ایمپلنت است.

شرکت‌های معتبر تولید کننده ایمپلنت‌های دندانی در دنیا را می توان با انجام یک تحقیق مختصر در مورد ضمانت‌هایی که ارائه می‌دهند پیدا کرد.

ایمپلنت‌های ارزان‌تر که توسط شرکت‌های کوچک‌تر تولید می‌شوند، معمولاً از مواد با کیفیت پایین ساخته شده‌اند و دوام زیادی ندارند. تمامی ایمپلنت‌های تولید شده توسط برندهای معروف دنیا الزامات FDA را برآورده کرده اند.

 

 

الزامات FDA چیست؟

 

الزامات FDA شامل کیفیت مناسب و دوام قابل قبول و عمر بالا است. تنها تفاوت این است که دندانپزشک از بین این برندهای مورد تایید FDA، ایمپلنت مناسب را متناسب با نیاز بیمار انتخاب می‌کند. برندهای معروف تولید کننده ایمپلنت دندان از به روزترین فناوری‌های روز دنیا برای ساخت ایمپلنت استفاده می‌کنند. به همین دلیل، دندانپزشکان عموما ترجیح می‌دهند از این ایمپلنت‌های پیشرفته استفاده کنند.

به عنوان مثال امروزه با استفاده از برخی از ایمپلنت‌های دندانی امکان جراحی با هدایت کامپیوتری وجود دارد که باعث می‌شود محل قرارگیری پایه ایمپلنت در فک بهترین حالت را داشته باشد. برای پاسخ به این‌که ایمپلنت کدام کشور بهتر است، ابتدا به طور اجمالی محبوب‌ترین برندها را بررسی می‌کنیم.

 

محبوب‌ترین برندهای ایمپلنت دندان در جهان

 

در حال حاضر بیش از 150 کشور دنیا قطعات ایمپلنت دندان را تولید می‌کنند، اما معروف‌ترین و پرفروش‌ترین آن‌ها استرومن و نوبل بوکر هستند. سایر ایمپلنت‌های دندانی در رتبه دوم قرار دارند. لازم به ذکر است که ایمپلنت‌های دندانی برای موقعیت های بالینی مختلف طراحی شده اند و انتخاب بهترین ایمپلنت دندان باید توسط متخصص انجام شود. با این حال، محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین شرکت‌های تولید کننده ایمپلنت دندان را می‌توان به شرح زیر نام برد:

• استرومن

• نوبل بیوکر (Danner)

• (Dentsply Sirona (muamua Astra Tech

• Zimmer Biomet

• BioHorizons

 

هر پنج شرکت مذکور بیش از 30 سال است که به تولید ایمپلنت‌های دندانی می‌پردازند و تحقیقات زیادی برای افزایش دوام و طول عمر ایمپلنت‌ها با استفاده از فناوری‌های پیشرفته ساخت ایمپلنت انجام داده‌اند. ایمپلنت‌های باکیفیت در این شرکت‌ها تولید و در سراسر جهان توزیع می‌شود. تقریباً همه کشورهای دنیا از این ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌کنند و خرید قطعات ایمپلنت دندان از این شرکت‌ها برای دندانپزشکان بسیار آسان است.

1. شرکت استرومن

 

Strohmann یک شرکت سوئیسی است که ایمپلنت‌های دندانی نوآورانه، دقیق و همه کاره را برای کاربردهای دندانی تولید می کند.

2. Nobel Biocare ko Danaher

Noble Booker که مقر آن در زوریخ سوئیس است، محصولات و خدمات خود را در بیش از 80 کشور ارائه می‌دهد.

 

3. Dentsply Sirona Dentsply Sirona سابق Astra Tech

ایمپلنت های دندانی پلی سیرونا دارای دفاتر فروش متعددی در سراسر جهان است و ایمپلنت‌های دندانی این شرکت به بیش از 120 کشور جهان صادر می شود.

4. Zimmer Biomet

Zimmer Biomet یکی از معروف‌ترین برندهای ایمپلنت دندان در آمریکا است. محصولات باکیفیت و گران قیمت این شرکت جزو بهترین ایمپلنت‌های دندانی دنیاست. این ایمپلنت آمریکایی دوام بسیار خوبی دارد.

5. Biohorizon BioHorizon

Biohorizon یکی از پیشرفته‌ترین و نوآورترین شرکت‌های ایمپلنت دندان در آمریکا از زمان تاسیس آن در سال 1997 است. این شرکت توانست نام معروف‌ترین تولید کننده ایمپلنت دنیا را با ایمپلنت‌های مخروطی شکل معرفی کند.

ایمپلنت کدام کشور بهتر است؟

بهترین کشورهای خارجی برای تولید ایمپلنت دندان آمریکا و سوئیس هستند که محصولات باکیفیت را به بازار جهانی ارائه می‌کنند، در حالی که کشورهایی مانند کاستاریکا، هند و تایلند نیز توانسته‌اند هزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای تولید ایمپلنت دندان داشته باشند.

انتخاب ایمپلنت دندان از کدام کشور برای شرایط شما بهتر است؟

اولین و مهم‌ترین عامل در انتخاب برند ایمپلنت دندان، اخذ تاییدیه FDA برای محصول ایمپلنت دندان است. بهتر است ایمپلنت دندان توسط متخصص و نه دندانپزشک عمومی انتخاب شود، زیرا او به عنوان یک متخصص آموزش‌های لازم را در انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دارد.

کدام جنس ایمپلنت بهتر است؟

ایمپلنت های تیتانیومی رایج ترین ایمپلنت‌های دندانی هستند که توسط شرکت‌های معروف دنیا تولید می‌شوند، اما اگر بیمار نسبت به ایمپلنت‌های تیتانیومی مقاومت نشان دهد، برای او از ایمپلنت‌های سرامیکی استفاده می‌شود.

ایمپلنت‌های دندانی زیرکونیا نوعی ایمپلنت دندانی سرامیکی هستند که از فلز ساخته نشده‌اند. به همین دلیل احتمال ترک خوردن یا شکستن آنها زیاد است.

ایمپلنت تیتانیومی کدام کشور بهتر است؟

معروف‌ترین برندهای تولید کننده ایمپلنت دندان تیتانیوم در جهان Straumann و Noble Buker هستند. از دیگر شرکت های ایمپلنت دندان تیتانیومی می توان به Zimmer Biomet، Dents Polisirona و Biohorizon اشاره کرد. اما ایمپلنت آمریکایی و ایمپلنت سوئیسی از دیگر ایمپلنت‌های تیتانیومی کیفیت بیشتری دارند.

آیا برند ایمپلنت بر موفقیت پیوند تأثیر می‌ گذارد؟

موفقیت کاشت ایمپلنت بیشتر به مهارت دندانپزشک در حین عمل بستگی دارد تا به برند. در واقع می‌توان گفت تقریبا 80 درصد ضریب موفقیت ایمپلنت‌های دندانی به عملکرد دندانپزشک و محل کاشت و طراحی پروتز بستگی دارد. بنابراین، هر نوع ایمپلنت دندانی در صورت کاشت توسط جراح مجرب و حرفه‌ای دهان؛ به بیمار نتایج قابل قبول و موفقیت آمیزی می‌دهد. حتی اگر بهترین کیفیت ایمپلنت دندان انتخاب شود، اما جراح مهارت کافی برای انجام ایمپلنت را نداشته باشد، هیچ تضمینی برای موفقیت پیوند وجود ندارد.

آیا ایمپلنت برندهای معروف دنیا در ایران موجود است؟

به طور کلی هر دندانپزشکی در ایران از نوع و برند خاصی از ایمپلنت استفاده می‌کند. تولیدکنندگان برخی از شرکت‌های ایمپلنت دندان، شرکت هایی هستند که چندین سال است که به تولید ایمپلنت‌های دندانی می‌پردازند و تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام داده اند.

برخی از تولیدکنندگان ایمپلنت نیز محصولات نامرغوب و ارزان‌تری تولید می‌کنند، البته انتخاب دندانپزشک از این ایمپلنت‌ها می‌تواند سود بیشتری داشته باشد، اما به طور کلی، دندانپزشکان ایمپلنت آمریکایی و ایمپلنت سوئیسی را انتخاب می‌کنند که کیفیت بهتری دارند، هرچند قیمت بالاتری داشته باشند.

 

نوع ایمپلنت دندان یکی از مهم‌ترین عواملی است که میزان موفقیت درمان ایمپلنت را تعیین می‌کند. یکی از عوامل موثر بر طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان، کیفیت بالای مواد تولیدی آن و اجرای ایمپلنت با استفاده از فناوری‌های روز و تنها از برندهای معتبر جهانی است.

برندهای ایمپلنت های مورد استفاده دندانپزشکان در ایران برای کاشت عبارتند از:

 

ایمپلنت آمریکایی

 

• ایمپلنت زیمر بیومت

• ایمپلنت تری (3I)

• بیکن

• ایمپلنت اینترلاک

• Biohorizons

 

ایمپلنت سوئیسی

 

• ایمپلنت استرا (AStraTech )

• ایمپلنت نابل بیوکر (Nobel biocare)

 

برندهای ایمپلنت آلمانی

 

• ایمپلنت زایو (Xive)

• ایمپلنت بگو (Bego)

• ایمپلنت مدنتیکا (Medentica)

 

برندهای ایمپلنت کره‌ای

 

• ایمپلنت دنتیوم (Dentium)

• ایمپلنت اوستم (Osstem)

• ایمپلنت مگاژن (Megagen)

• ایمپلنت دى او (Dio)

 

برندهای ایمپلنت فرانسوی

 

• ایمپلنت اى دى اى (IDI)

• ایمپلنت یوروتکنیکا (Euroteknica)

 

معروف‌ترین برندهای ایمپلنت چینی

 

• ایمپلنت وانژو Wenzhou Trasdo Medical Instrument Co

• ایمپلنت هونگ کو Hung Kuo Medical Instrument Co.,Ltd

• ایمپلنت گرین دنتک Green DenTech Co., Ltd

 

ایمپلنت های ایرانی ساخت داخل کشور

 

• ایمپلنت های شرکت کیمیاکاشت اطبا

• ایمپلنت ایرانی سینابایونیک

 

معمولا دندانپزشکان به منظور ارائه خدمات متنوع به مشتریان، از بین برندهای مختلف ایمپلنت دندان را انتخاب می‌کنند که بیماران با هر سلیقه و بودجه مالی بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. برندهای ایمپلنت مورد استفاده در مطب دندانپزشکی پس از مشاوره و تایید متخصص ایمپلنت و جراح دندان از بین بهترین برندها با بالاترین کیفیت انتخاب می‌شوند.

قیمت و ویژگی‌های ایمپلنت کشورهای مختلف

1. ایمپلنت سوئیسی استرومن

Cwmni Straman فعالیت خود را با تولید ایمپلنت‌های دندانی در سال 1364 آغاز کرد و در سایه تولید ایمپلنت‌های دندانی با طراحی منحصر به فرد و کیفیت بالا شهرت خود را حفظ کرده است. ایمپلنت‌های دندانی استرامن دارای سطحی کاملا منطبق با بدن انسان هستند به طوری که به راحتی به استخوان فک پیوند داده می‌شوند و دوام و طول عمر بالایی دارند.

اگرچه ایمپلنت استرومن یکی از گران‌ترین ایمپلنت‌های دندانی به حساب می‌آید، اما کیفیت بالای محصولات این شرکت ارزش هزینه را دارد. قیمت ایمپلنت سوئیسی استرومن حدود 11 میلیون تومان است و بالای 15 سال عمر می‌کند. البته ایمپلنت تیتانیومی استرومن 16 میلیون تومان هزینه دارد، اما طول عمر بسیار بالایی دارد.

2. ایمپلنت آمریکایی Zimmer Biomet

 

Zimmer Biomet در سال 1972 در ورشو تاسیس شد و در سال‌های اولیه با تولید ابزارهای دندانپزشکی باکیفیت به سرعت رشد کرد و اکنون محصولات خود را به بیش از 100 کشور با بیش از 90 سال قدمت می فروشد.

برند زیمر در ایران یکی از معروف‌ترین برندهای ایمپلنت دندان است که با وجود قیمت تمام شده نسبت به کره یا چین، به دلیل کیفیت و دوام می‌تواند جایگاه خود را در بین 5 شرکت برتر دنیا حفظ کند. قیمت ایمپلنت آمریکایی بین 10 تا 17 میلیون تومان بسته به جنس روکش متفاوت است.

 

3. ایمپلنت آلمانی از شرکت Medentika

25 سال است که Mednetika به منظور تولید ایمپلنت‌های دندانی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در بازار بین المللی شهرت دارد. تقریباً همه دندانپزشکان حرفه ای و ایمپلنتولوژیست‌ها از ایمپلنت دندان Mednetica به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های کاشت در استخوان فک بیمار استفاده می‌کنند. قیمت ایمپلنت آلمانی حدودا 9 میلیون تومان است.

4. ایمپلنت کره ای دیو

بیش از 25 سال از تاسیس دیو در کره می گذرد و در این مدت این شرکت در زمره شرکت‌های مطرح دنیا در زمینه ایمپلنت دندان قرار گرفته است. کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه ایمپلنت‌های دندانی شرکت دیو و همچنین خدمات پس از فروش خوب این شرکت از جمله ارسال قطعات مختلف ایمپلنت‌های خود به بازارهای جهانی باعث محبوبیت بالایی در بین دندانپزشکان شده است. ایمپلنت سون مدیکس و ایمپلنت بایوتیک نیز از برند‌های محبوب ایمپلنت کره ای هستند. قیمت ایمپلنت کره ای از 5 تا 8 میلیون تومان متغیر است. طول عمر این ایمپلنت‌ها حدودا 10 تا 15 سال است.

5. ایمپلنت سوئیسی-برزیلی نئودیک آکوا

برند نئودیک آکوا در واقع محصول مشترک سوئیس و برزیل است که مانند برند استرومن محبوبیت بالایی میان متخصصین فک و دندان دارد. این محصول حداقل 15 سال عمر می‌کند و حدود 11 میلیون قیمت دارد.

دوام ایمپلنت کدام کشور بهتر است؟

 

ایمپلنت یک گزینه درمانی ایمن و موثر است. منصفانه است که بگوییم ایمپلنت‌ها دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی هستند و تا زمانی که شما از آن‌ها مراقبت کنید دوام خواهند داشت.

نحوه مراقبت از ایمپلنت‌های خود و اینکه آیا به طور مرتب برای نگهداری و تمیز کردن به دندانپزشک خود مراجعه می‌کنید، بیشترین تأثیر را در طول عمر و دوام آنها خواهد داشت.

 

اگر از دندان‌های ایمپلنت خود مراقبت نکنید، روی ایمپلنت‌های شما روکشی مشابه دندان‌های طبیعی شما که نادیده می‌گیرید، ایجاد می‌شود. عدم درمان ایمپلنت‌ها می تواند باعث عفونت لثه، خونریزی و درد و ناراحتی عمومی شود. صرف نظر از این‌که شما ایمپلنت کدام کشور را انتخاب کرده باشید، باید از آن‌ها به خوبی مراقبت کنید.

اگر از دندان‌های کاشته شده به خوبی مراقبت می‌کنید و استخوان مورد استفاده آن‌ها قوی و سالم است، می‌توانید انتظار داشته باشید که آن‌ها برای سال‌های زیادی دوام بیاورند. با این حال، مانند سایر ایمپلنت‌های جراحی (به عنوان مثال، تعویض مفصل ران)، هیچ تضمینی برای دوام وجود ندارد.

اما می‌توان گفت از نظر دوام ایمپلنت‌ سوئیسی، آمریکایی، آلمانی و فرانسوی بهتر هستند.

گفتنی است که شرکت‌های ایرانی هم وجود دارند که ایمپلنت‌هایی با دوام ۲۰ سال و مادام العمر تولید می‌کنند.

ایمپلنت ایرانی

 

متاسفانه ایمپلنت‌های ایرانی در دنیا جایگاه بالایی ندارند، اما امیدواریم با پیشرفت روزافزون هموطنان عزیز در تولید ایمپلنت ایرانی جایگاه بهتری در دنیا پیدا کنیم.

اگر به رتبه‌بندی اخیر ایمپلنت‌های ساخت ایران در جهان نگاه کنید، متوجه می‌شوید که کیفیت آن در مقایسه با انواع ایمپلنت‌های ساخت کشورهای دیگر پایین است، اما می‌توان گفت با ایمپلنت‌های کره‌ای برابری می‌کنند و قیمت کمتری دارند. به همین دلیل افراد زیادی تمایل به استفاده از ایمپلنت ایرانی دارند. در واقع دندانپزشکان استفاده از ایمپلنت ایرانی را تنها زمانی توصیه می‌کنند که بیمار توان مالی مناسبی برای کاشت ایمپلنت نداشته باشد. هزینه کاشت ایمپلنت ایرانی تنها دو تا سه میلیون تومان است.

 

اولین شرکت تولید ایمپلنت ایرانی (شرکت کیمیا کاشت اطبا)

 

در سال 1392 شرکت کیمیا کاشت اطبا در استان کردستان شروع به تحقیق در زمینه ساخت و تولید ایمپلنت‌های دندانی ایرانی کرد. تجهیزات این شرکت به پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا نزدیک به دو سال به طول انجامید. گروهی از متخصصان متشکل از دندانپزشکان و مهندسان در این کارخانه شروع به کار کردند.

برای شروع هر چه بهتر این بنگاه و رشد تولید ایمپلنت ایرانی، امکانات و تجهیزات مختلفی در اختیار متخصصان این آزمایشگاه قرار گرفته است.

 

تقریباً دو سال بعد این کارشناسان توانستند پیوندهای ایرانی را با بهترین کیفیت به فروش برسانند. این محصولات کیمیا 1 هستند، سپس محصولات دندانپزشکی با سه سطح کیفی مانند کیمیا 2 و کیمیا 3 وارد بازار شدند. برای اطمینان از مطابقت ابعاد این قطعات با استانداردهای بین المللی از دستگاه های CNC استفاده شد.

شرکت مهندسی کوشا فن پارس

 

با دیدن موفقیت محصول یک شرکت، شرکت‌های دیگر مطمئناً رقابت را در نظر خواهند گرفت. البته با رشد این مشاغل و تولیدکنندگان، تولیدات داخلی به جایی رسیده است که نیازی به واردات محصولات از خارج نیست و در عوض باید توجه داشت که بازار صادرات رونق گرفته است. یکی از این شرکت‌ها، شرکت مهندسی تولید کوشا فن پارس است که با قراردادی با گروه شرکت‌های استرومن توانست از فناوری پیشرفته این شرکت برای تولید ایمپلنت‌های ایرانی استفاده کند.

کوشا فن پارس به عنوان بزرگترین تولید کننده تجهیزات دندانپزشکی محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به بازار عرضه می‌کند. این شرکت نه تنها قطعات ایمپلنت ایرانی، بلکه پروتز، لمینت، روکش و مواد دندانی، رزین و محصولات دندانپزشکی (پرسلن یا زیرکون) را با کیفیت بسیار بالا تولید می‌کند.

 

سخن آخر

 

در حال حاضر نزدیک به 100 کشور تولید کننده ایمپلنت دندان در جهان وجود دارد که هر کدام در تلاش برای ارائه بهترین کیفیت هستند. این استاندارد باید بر اساس استاندارد FDA باشد، اما متاسفانه برخی از این شرکت‌ها محصولات خود را فقط برای کسب سود بیشتر تولید می کنند.

این امر بسیاری از بیماران را در معرض ایمپلنت‌های دندانی با کیفیت پایین قرار می‌دهد و به غیر از هزینه بالای ایمپلنت دندان از مزایای زیادی برخوردار نیست. به همین دلیل، دندانپزشکان اغلب از برند‌های معروف دنیا استفاده می‌کنند.

 

در این مطلب بهترین برندهای دنیا را معرفی کردیم و قیمت ایمپلنت ساخت کشورهای مختلف را بررسی کردیم. در آخر در پاسخ به سوال ایمپلنت کدام کشور بهتر است باید بگوییم ایمپلنت‌های سوئیسی و آمریکایی در رده اول قرار دارند، اما ایمپلنت‌های فرانسوی، چینی، کره‌ای و حتی ایرانی هم مورد تایید دندانپزشکان هستند.

 

 

سوالات متداول

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

بله ایمپلنت یکی از درمان‌های دائمی بیماری‌های فک و دندان است و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، سال‌های سال عمر می‌کند.

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401 چقدر است؟

قیمت ایمپلنت دندان بین 3 تا 17 میلیون تومان برای هر واحد دندان متغیر است.

آیا ایمپلنت ایرانی کیفیت خوبی دارد؟

ایمپلنت ایرانی از تیتانیوم ساخته می‌شود و کیفیت خوبی دارد، اما نمی‌توان انتظار داشت کیفیت ایمپلنت آمریکایی و سوئیسی را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه