ایمپلنت دیجیتال چیست ؟

دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال یکی از روش های پیشرفته در صنعت و حوزه دندان پزشکی است. قطعا همه افراد پس از آن که دندان خود را می کشند از ظاهر لبخند خود احساس نا رضایتی می کنند و همین باعث می شود اعتماد به نفس آن ها به شدت کاهش یابد. علاوه بر کاهش اعتماد به نفس از نظر علمی سلامت دهان و دندان های دیگر نیز مورد تهدید قرار می گیرد.

ایملپنت دیجیتال روشی نوین و بسیار پیشرفته است که مورد استفاده پزشکان و مردم قرار گرفته است و طبق تحقیقات انجام شده میزان رضایت بیماران از ایمپلنت دیجیتال تقریبا دو برابر بیشتر از ایمپلنت دندان معمولی است. ایمپلنت دیجیتال می تواند یک جایگزین بسیار مناسب برای ایمپلنت معمولی باشد.

در روش ایمپلنت دیجیتال مشکلات و خطاهای احتمالی به کمترین حد ممکن خود می رسد. برای آن که میزان خطاهای روش سنتی کاشت ایمپلنت کمتر شود راه های دیجیتالی و پیشرفته به کمک آن آمده است. در سالیان آتی قطعا دندان پزشکی دیجیتال جایگاه دندان پزشکی سنتی را پر کرده و درمان هایی مانند کاشت ایمپلنت دندان از سرعت، دقت، کیفیت و زیبایی بیشتری برخوردار می شوند.

ایمپلنت دندان دارای انواع بسیاری است که قطعا بین آن ها ایمپلنت دیجیتال دارای کیفیت و درصد موفقیت بالاتری نسب به دیگر ایمپلنت های مشابه است. 98 درصد از ایمپلنت دیجیتال عمر مفیدی تا پایان طول عمر دارد و بدون هیچگونه مشکلی باقی می ماند.

برای انجام ایمپلنت دیجیتال از موادی مانند کلسیم فسفات در بخش پیچ مانند آن استفاده می شود که باعث می شود فرآیند جوش خوردن ایمپلنت و استخوان فک هر چه سریعتر با کیفیت بهتر انجام شود. ایمپلنت دیجیتال با کیفیت بسیار بالا کاشت می شود و فشار بسیار کمی بر روی پایه ایمپلنت پس از کاشت خواهید داشت.

در این مقاله قصد داریم هر آنچه بهتر است از ایمپلنت دیجیتال بدانید را برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل های زیر ارائه می گردد:

 • ایمپلنت دیجیتال چگونه انجام می شود؟
 • قیمت ایمپلنت دیجیتال در تهران
 • چگونگی ساخت ایمپلنت دیجیتال
 • مزایای ایمپلنت دیجیتال
 • معایب ایمپلنت دیجیتال
 • تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی

ایمپلنت دیجیتال چگونه انجام می شود ؟ 

برای انجام ایمپلنت دیجیتال نیاز به استفاده از مدل سازی کامپیوتری است. با استفاده از مدل سازی کامپیوتری سه بعدی شرایط استخوان فک و موقعیت قرار گرفتن رشته های عصبی مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاعاتی که در این بخش به دست می آید کمک می کند تا فرآیند کاشت ایمپلنت دندان با کمترین شکاف و کمترین آسیب به فک طراحی و اجرا شود. هدف و قصد استفاده از ایمپلنت دیجیتال ایجاد شکافی بسیار کم و کاهش قابل توجه میزان دردی است که در ایمپلنت سنتی بیمار تحمل می کرد.

آسایش و کیفیت بیشتر با انجام ایمپلنت دیجیتال و اسکن سه بعدی می توان در درکمترین زمان ممکن و کاشت ایمپلنت دیجیتال در تهران را انجام داد و در نتیجه شما مدت زمان کمتری را در دندانپزشکی خواهید بود و سبب کاهش ریسک آسایش ذهنی و عفونت شما می شود.

در صورتی که از ایمپلنت دیجیتال استفاده نمائید یک دستیار جراح یا راهنما در اختیار متخصص ایمپلنت دندان قرار می گیرد تا از انجام تمامی مراحل دندانپزشک را با دقت مطمئن نماید. با استفاده از روش ایمپلنت دیجیتال دیگر آسیبی به دندان های مجاور و بافت عصبی اطراف آن وارد نخواهد شد.

برای کاشت ایمپلنت به یک شکاف نیاز است که در این روش سعی می شود کمترین شکاف ایجاد شود به حدی که دیگر نیازی به بخیه نداشته باشد. طبیعتا هر چه شکاف کمتری ایجاد شود دوره بهبودی کوتاه تر خواهد شد و قطعا بیمار آسایش بیشتری خواهد داشت.

همان طور که بالاتر بیان کردیم ایمپلنت دیجیتال یک روند پیشرفته و نوین در حوزه دندان پزشکی مدرن است. افرادی که دندان یا دندان های خود را از دست می دهند باید از ایمپلنت برای جایگزین کردن آن استفاده کنند. دندان ها نیاز به ریشه و استخوان کافی برای حمایت دارند و ایمپلنت دیجیتال به صورتی طراحی شده است که بیمار را قادر می سازد مانند زمانی که دندان طبیعی داشت به زندگی خود، خوردن و صحبت کردن ادامه دهد.

گسترش و توسعه حوزه دندان پزشکی باعث شده است که ایمپلنت های دیجیتال با سرعت و کیفیت بسیار بالاتری جایگزین تاج مصنوعی دندان شوند. زیبایی  و عملکرد بهتری که با استفاده از این نوع ایمپلنت می توان تجربه کرد هرگز در کاشت ایمپلنت معمولی نمیتوان مشاهده نمود و تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی در همین است.

البته طبیعی است که توسعه و پیشرفت این بخش از حوزه دندان پزشکی باعث شده است مبلغ و هزینه بالاتری برای انجام ایمپلنت دیجیتال مورد نیاز باشد. اما در برابر مزیت های منحصر به فردی که دارد و در برابر کاهش عوارض جانبی این قیمت دیده نخواهد شد.

برای داشتن لبخندی جذاب و اصلاح طرح لبخند در کمترین زمان ممکن استفاده از این نوع ایمپلنت بسیار تاثیر گذار خواهد بود. قیمت ایمپلنت معمولی نسبت به ایمپلنت دیجیتال کمتر است و همچنین ایمپلنت دیجیتال کیفیت بالاتری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد.

چگونگی ساخت ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال روشی نوین برای جایگزینی دندان و کاشت ایمپلنت است. ایمپلنت دیجیتال جایگزین ایمپلنت معمولی می باشد که مزیت های بسیاری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد. در این روش دندانپزشک بصورت کامل در کوتاه ترین زمان ممکن ایمپلنت دیجیتالی و پروتز دندان را با بالاترین کیفیت توسط داده های کامپیوتری که از اسکن دهان و فک شما گرفته می شود طراحی میکند. به همین علت کاشت ایمپلنت دیجیتال دقت بسیار بالایی دارد و برای افرادی که تعداد ایمپلنت دندان بالایی دارند، به صورت بسیار آسان و دقیق عمل میکند و نتیجه ای فوق العاده طبیعی و شبیه به دندان های اصلی می دهد.

 

ساخت ایمپلنت دیجیتال توسط رایانه های پیشرفته بصورت مدلسازی سه بعدی و با کمترین میزان خطا انجام میشود.

ایمپلنت دیجیتال از طریق اسکن دهان و فک بیمار داده هایی دقیق را به کامپیوتر منتقل میکند و مکان دقیق دندان و استخوان فک توسط کامپیوتر وارد می شود و بر اساس مدلسازی رایانه ای و سه بعدی ایمپلنت دندان دیجیتالی تهیه و ساخته میشود. به علت همین دقت بالا و مدلسازی سه بعدی ایمپلنت دیجیتالی دقت فوق العاده بالایی دارد که همین امر موجب میشود تا کمترین میزان جراحی در دهان انجام شود و زمان لازم برای انجام ایمپلنت دندان دیجیتالی نسبت به ایمپلنت معمولی بسیار کمتر است.

همه این روند های طراحی و ساخت ایمپلنت دیجیتال با استفاده از فناوری های نوین و رایانه های پیشرفته انجام می شود و درصد خطا در کاشت بسیار کاهش می یابد و تقریبا صفر است.

 

 

مزایای ایمپلنت دیجیتال

در بخش قبلی کمی از مزیت های مهم رو ایمپلنت دیجیتال برای شما شرح داده شد. در این بخش قصد داریم مزیت های دیگری از ایمپلنت دیجیتال را برایتان نام ببریم:

 • میزان موفقیت در ایمپلنت دیجیتال بسیار بالا است.
 • اعتماد به نفس و زیبایی افراد در این روش افزایش میابد.
 • طول عمر ایمپلنت دیجیتال بسیار بیشتر از ایمپلنت معمولی است.
 • مدت زمان انجام جراحی و کاشت ایمپلنت دیجیتال بسیار کم است.
 • ظاهر ایمپلنت دیجیتال بسیار مرتب تر و طبیعی تر از ایمپلنت معمولی است.
 • برای کاشت ایمپلنت دندان دیگر نیازی به چسب یا هرگونه ماده ی اضافه ای نخواهد بود.
 • در این روش از تحلیل استخوان فک و لثه جلوگیری می کند و لثه در بهترین حالت خود حفظ می شود.
 • پروتز مصنوعی در این روش به بهترین شکل ممکن عمل خواهد کرد و هیچ مشکلی در جویدن یا تکلم برای شما پیش نخواهد آمد.

 

معایب ایمپلنت دیجیتال

نکته قابل توجه این است که هر درمانی در کنار مزایایی که دارد دارای معایبی می باشد که ایمپلنت دیجیتال نیز دارای معایبی است اما معایب ایمپلنت دیجیتال بسیار کمتر از مزایای ایمپلنت دیجیتال می باشد و همین مورد باعث شده مه در سال های اخیر روش ایمپلنت دیجیتال در بین مراجعه کنندگان و متخصصین ایمپلنت دندان محبوب شده است. به عنوان تنها معایب ایملنت دیجیتال و معمولی می توان هزینه بالاتر ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت معمولی دانست که علت گرانتر بودن ایمپلنت دیجیتال را در این ادامه بیان میکنیم :

 

 • استفاده از مواد درجه یک و خارجی.
 • مدلسازی ایمپلنت دیجیتال توسط کامپیوتر های پیشرفته.
 • محدودیت مراکز دندانپزشکی ایمپلنت دندان که از روش ایمپلنت دیجیتال استفاده می کنند.
 • سرعت طراحی و تحویل روکش دندان بصورت فوری بصورتی که بلافاصله پس از جراحی صاحب دندان می شوید.

 

ارزش ایمپلنت دیجیتال تمامی این موارد باعث می شود تا قیمت ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت معمولی بالاتر باشد و تنها عیب ایمپلنت دیجیتال در مقابل ایمپلنت معمولی همین قیمت بالاتر است که خب با توجه به مواد و متریال استفاده شده و همچنین کیفیت ایمپلنت دیجیتال بسیار ارزشمند است.

 

فیلم ایمپلنت دیجیتال

همانطور که در بالاتر توضیح دادیم ایمپلنت دیجیتال بصورت سه بعدی و از طریق اسکن دهان و دندان توسط کامپیوتر های پیشرفته انجام می شود که در این بخش فیلم ایمپلنت دیجیتالی را برای شما قرار دادیم تا بصورت کامل نحوه کار طراحی ایمپلنت دیجیتال و اسکن دندان را مشاهده نمایید.

 

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی 

ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی هر دو درمانی برای کاشت دندان هستند، قطعه هایی که در استخوان فک و فیکچسر استفاده می شود در هر دو روش ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت سنتی یکسان هستند. تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی تنها در روند درمان و استفاده از تکنولوژی است.

 

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی تنها در روند درمان و استفاده از تکنولوژی است.

مهم ترین تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی در میزان شکافی است که برای کاشت ایمپلنت استفاده می شود. در روش ایمپلنت دیجیتال کمترین شکاف ایجاد می شود به اندازه ای که نیاز به بخیه زدن ندارد. در روش ایمپلنت دیجیتال با استفاده از برنامه های طراحی کامپیوتری وضعیت دقیق فک و استخوان دهان بررسی می شود تا کمترین میزان شکاف بر روی لثه ایجاد شود.

پس از آن با استفاده از راهنمای جراحی کاشت ایمپلنت به صورت دقیق و با کیفیت انجام می شود. قطعا برش کمتری که ایجاد شود درد و میزان خونریزی هم به مراتب کاهش میابد. در راستای این مزیت های بسیار مهم قطعا موفقیت بالاتری هم در کاشت تجربه خواهید کرد.

البته میزان هزینه ای که برای این دو روش استفاده می شود بسیار متفاوت است. میزان هزینه ایمپلنت دیجیتال بالاتر از ایمپلنت معمولی است و همچنین میزان  ظرافت ،  دقت  و  کیفیتی  که در ایمپلنت دیجیتال می باشد، در ایمپلنت معمولی نخواهد بود.

از دیگر تفاوت های این دو روش مدت زمانی است که برای کاشت ایمپلنت مورد نیاز است. ایمپلنت معمولی در چند ساعت انجام می شود اما ایمپلنت دیجیتال کمتر از 30 دقیقه الی 1 ساعت زمان نیاز دارد. در راستای همین مزیت دوره بهبودی در ایمپلنت دیجیتال کمتر از ایمپلنت معمولی است و در زمان بسیار کمتری به بهبودی میرسید. در کاشت ایمپلنت دیجیتال درد کمتری را تجربه خواهید کرد و بیمار هر چه سریع تر به حالت عادی خود باز میگردد.

مراقبت هایی که باید از این دو نوع ایمپلنت انجام شود همانند یک دیگر است و درصد بسیار بالایی در میزان موفقیت کاشت ایمپلنت دیجیتال تاثیر دارد.

 

 

منبع :  روشا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه