ایران آماده توسعه اقتصاد سلامت در بین کشورهای گروه پنج است

سلامت

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از آمادگی ایران برای توسعه اقتصاد سلامت در بین کشورهای گروه پنج خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت ، روح الله دهقانی فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه بیست و ششمین نشست کارشناسان ارشد کشورهای گروه پنج در زمینه همکاری‌های نظام سلامت گفت: کشورهای گروه پنج با در اختیار داشتن جمعیت 400 میلیونی و همچنین تشابهات و سوابق فرهنگی، اجتماعی و مردمی مناسب با یکدیگر، می‌توانند یک مجموعه فرامرزی بسیار بزرگ برای توسعه اقتصاد سلامت فراهم آورند زیرا اقتصاد سلامت از مهم‌ترین محورهای توسعه اقتصاد پایدار در بین کشورهاست.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیار جدی در حوزه سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی انجام داده که نتیجه این سرمایه‌گذاری ایجاد چندین هزار شرکت فعال دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف سلامت است، بیان کرد: تکنولوژی‌های متعدد از جمله فناوری‌های زیستی به خوبی در ایران توسعه یافته است و امروزه این عرصه یکی از بزرگترین بسترهای توسعه فناوری در ایران است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با اشاره به خودکفایی ایران در تولید داروها، تجهیزات پزشکی و خدمات پزشکی نوآورانه، گفت: اگر کشورهای گروه پنج بتوانند یک همکاری فرامرزی پایدار در حوزه سلامت به عنوان یک موضوع جدی مورد نظر همه کشورها، تعریف کنند، قطعاً اتفاقات خوبی در منطقه رقم خواهد خورد.

دهقانی فیروزآبادی افزود: ایران آمادگی دارد با اشتراک‌گذاری دستاوردهای دانشی و فناورانه خود با کشورهای عضو گروه پنج همکاری‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های مشترک شکل دهد که قطعاً این اتفاق می‌تواند به نفع همه اعضای این گروه باشد.

وی ادامه داد: تبادل بیمار، تبادل دانشجو و محققان فناور بین کشورهای گروه پنج می‌تواند زمینه توسعه و انتقال تجربیات را بین کشورهای عضو فراهم کند. امیدواریم همکاری جدی و واقعی از دستاوردهای این نشست و نشست های متعاقب آن باشد تا همه کشورها و مردم منطقه از سلامتی بیشتر بهره‌مند شوند.

 

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه