اگر مشکوک شوم که بیمار خردسال یا بزرگ‌سال مورد سوءاستفاده‌ی جسمی قرار می‌گیرد چه باید بکنم؟

اگر مشکوک شوم که بیمار خردسال یا بزرگ‌سال مورد سوءاستفاده‌ی جسمی قرار می‌گیرد چه باید بکنم؟

به نقل از دندانه :

سؤال: یکی از بیماران من که مردی کهنسال و مبتلا به آلزایمر است، با نوه و فرزندان کوچک او زندگی می‌کند. وضعیت سلامتی جسمی خوبی دارد و دارویی مصرف نمی‌کند. او و فرزندان نوه‌اش همیشه وقتی به مطب می‌آیند زخمی و کبود هستند. من چه باید بکنم؟

پاسخ: الزامات اخلاقی درمانگران هنگامی که مشکوک به سوءاستفاده یا بی‌توجهی نسبت به اشخاص هستند، از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. ممکن است لازم باشد شما این شبهه را به مقامات محلی گزارش دهید؛ اما بهتر است در این زمینه با انجمن دندان‌پزشکی محلی، بورد دندان‌پزشکی یا وکیل شخصی خود مشورت کنید.

اما از نظر اخلاقی، باید به اصل «خیرخواهی (سودرسانی)» کد اخلاقی ADA رجوع کرد که می‌گوید: «کار خوب انجام دادن یعنی ارتقاء رفاه بیمار». بخش دیگری از این کد و نظریه‌های مشورتی آن می‌گویند: «دندان‌پزشکان باید متعهد شوند علائم سوءاستفاده یا بی‌توجهی به بیمار را بشناسند تا بر اساس قوانین محلی موارد مشکوک را به مقامات مربوطه گزارش دهند.»

این نظریه‌‌ی مشورتی همچنین درباره‌ی دوگانگی موجود بین «وظیفه‌ی اخلاقی ما برای احترام به حقوق بیماران بزرگسال در تصمیم‌گیری برای خود و حفظ حریم خصوصی او یا بهبود رفاه بیماران» صحبت می‌کند. در اغلب مناطق، قوانینی وجود دارد که افراد را مجاب به گزارش دادن سوءاستفاده‌ی جسمی از کودکان می‌کنند؛ اما برخی ممکن است الزامی برای گزارش دادن این مورد در رابطه با بزرگسالان نداشته باشند؛ بنابراین در صورتی که بیمار بزرگسال خواهان حفظ حریم خصوصی خود باشد، ممکن است شما مجبور شوید برای پیدا کردن راه‌حل‌های دیگر بکوشید.

تعهد اخلاقی ما از این موضوع نشأت می‌گیرد که ما ملزم به محافظت از کسانی هستیم که نمی‌توانند از خودشان محافظت کنند. زمانی که درباره‌ی سوءاستفاده یا غفلت صحبت می‌کنیم، اغلب تصویر یک کودک به ذهن خطور می‌کند؛ اما در حین اینکه علم پزشکی به تدریج دامنه‌ی بیشتری از زندگی ما را فرا می‌گیرد، شاهد موارد بیشتری از درمان آزارهای جسمانی والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها هستیم. همسر آزاری هم موضوعی ادامه‌دار در جامعه‌ی ما است.

در صورتی که شما مجاب به این کار هستید یا اجازه‌ی انجام آن را دارید، مستندات هر یک از این موارد باید گردآوری شده و موارد مشکوک باید گزارش شوند و اغلب این گزارش‌ها می‌توانند در صورت درخواست شما، بدون نام باشند.

*«گاهِ اخلاق» توسط اعضاء شورای اخلاق، امور قضایی و آئین‌نامه انجمن دندان‌پزشکی آمریکا با همکاری ژورنال این انجمن تهیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه