اگر خوب نمی خوابید برای دورشدن از مرگ زودرس این فعالیت ها را انجام دهید

مرگ

شواهد متعددی مبنی بر تاثیرات کم خوابی یا زیاد خوابیدن بر کوتاه شدن عمر، وجود دارند؛ اما نتایج جدید محققان دانشگاه پزشکی گوانگژو نشان داده اند که فعالیت بدنی می تواند برخی از این اثرات منفی را خنثی کند.

به گزارش اول دنت،دانشمندان توضیح دادند: نتایج این مطالعه نشان داد که افزایش سطح فعالیت بدنی، عوارض خواب ناسالم بر عمر را تضعیف می کند.

ورزش و خواب سالم، هر دو به افزایش طول عمر کمک می کنند. با این وجود، ارتباط مشترک فعالیت بدنی و خواب با سلامت، تاکنون به درستی مطالعه نشده بود. این مطالعه، اولین تحقیقی است که به بررسی اثرات مشترک فعالیت بدنی و مدت خواب بر خطر مرگ و میر پرداخته است.

محققان برای این مطالعه، داده های ۹۰ هزار بزرگسال با میانگین سنی ۶۲ سال را که بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به مدت یک هفته از مچ ‌بند دارای شتاب ‌سنج استفاده کرده بودند، بررسی کردند. طی یک پیگیری متوسط هفت ساله، تقریبا ۳ هزار شرکت‌ کننده جان خود را از دست دادند که مرگ هزار نفر از آنها به دلیل بیماری قلبی عروقی و مرگ دو هزار نفر از آنها ناشی از سرطان بود.

پس از تجزیه و تحلیل داده ها، تیم تحقیقاتی دریافت، خطر مرگ و میر ناشی از کم خوابی در افرادی که فعالیت بدنی کمتری داشتند، ۱۶ درصد و و خطر مرگ ناشی از خواب بیش از حد در این افراد، ۳۷ درصد بیشتر بود.

یافته ها همچنین نشان داد: مدت زمان خواب، در افرادی که فعالیت بدنی زیادی داشتند و به طور منظم ورزش می کردند، ارتباطی با خطر مرگ نداشت.

علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند: خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی_ عروقی و سرطان، با فعالیت بدنی و ورزش متوسط یا زیاد، از بین رفت.

دانشمندان اظهار داشته اند: یافته‌های ما نشان داده اند، میزان فعالیت بدنی و خواب کافی، می توانند در پیشگیری یا به تاخیر انداختن مرگ زودرس در میانسالان مؤثر باشند.

یافته های تحقیقاتی در مجله European Journal of Preventive Cardiology منتشر شده اند.

منبع : بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه