اپکس لوکیتور ابزاری بسیار سودمند در اندودنتیک

اپکس لوکیتور

اپکس لوکیتور ابزاری بسیار سودمند در اندودنتیک

میزان موفقیت در درمان ریشه با رعایت اصول درمان اندودنتیک بطور چشمگیری افزایش می یابد. در این میان تعیین دقیق طول کانال ریشه از اهمیت ویژه ای در اثربخش بودن درمان اندو برخوردار است. تمیز کردن، شکل دهی مناسب و پر کردن کامل کانال فقط با دانستن طول کانال بخوبی انجام می شود. اگر طول کانال مشخص شود از آسیب به بافتهای پریاپیکال و طیف گسترد ای از صدمات جلوگیری می شود.

اپکس لوکیتورها بیش از 50 سال است که برای تعیین موقعیت فایل در کانال مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین مزیت آنها نسبت به رادیوگرافی، تعیین طول کانال ریشه تا انتهای اپیکال فورامن است. البته اپکس لوکیتور و رادیوگرافی به نوعی مکمل هم هستند و چون هردو ضریبی از خطا دارند، برای دقیق ترین نتیجه باید تکمیل کننده هم باشند. اپکس لوکیتور اطلاعاتی از قبیل آناتومی دندان و فک بیمار را به ما نمی دهد و حتما نیاز به رادیوگرافی است ولی مسلما دفعات نیاز به آن کاهش خواهد یافت.

اپکس لوکیتور چگونه کار می کند؟

از آنجائی که نمی‌توان با چشم انتهای ریشه دندان را مشاهده کرد، تخمین طول کانال ریشه نیاز به ‌اندازه گیری دقیق دارد. فاصله از یک نقطه مرجع کرونال تا نقطه ای که در آن باید آماده سازی کانال و آبچوریشن خاتمه یابد را طول کانال یا working lenght می گویند. تصویر زیر تعریفی گویا از working lenght ارائه می دهد.

اپکس لوکیتور نسل پنجم متا-I-Root S Apex locator

اپکس لوکیتور از یک مدار الکتریکی برای تعیین محل اپیکال فورامن استفاده می کند که بدن انسان جزیی از آن است. یک طرف دستگاه توسط گیره به لب بیمار و طرف دیگر آن به فایل متصل می شود.

همانطور که در شکل زیر می بینید، هنگامی که فایل در کانال ریشه در جهت اپیکال حرکت می کند و در تماس با بافت پریودنتال قرار می گیرد، مدار الکتریکی تکمیل می شود. اپکس لوکیتورهای مدرن دقتی بیش از 90٪ دارند، اما محدودیت هایی مانند نیاز به حداقل رساندن مواد داخل مجرا و شکل مجرا دارند. همچنین استفاده از اپکس لوکیتورنتایج قابل قبولی در دندانهای نابالغ با آپکس باز ندارد.

اپکس لوکیتور نسل پنجم متا-I-Root S Apex locator

انواع اپکس لوکیتورها:

  1. نسل اول اپکس لوکیتور اپکس یاب های نسل اول که به اختصار 1GEALs نامیده می شوند، بر مبنای مقاومت کار می کنند و به اپکس های مقاومتی شهرت دارند و میزان مقاومت در برابر جریان مستقیم را اندازه گیری می کنند. هنگامی که نوک فایل به اپکس در کانال رسید، مقدار مقاومت برابر 6.5 کیلو اهم و جریان 40 میکرو آمپر می شود. نقطه ضعف بزرگ دستگاه های این نسل این است که اغلب به دلیل جریان بالا بیمار احساس درد می کند. وجود الکترولیتها، رطوبت بیش از حد ، بافتهای پالپ و خون باعث نتیجه نادرست در خروجی می شود. امروزه بیشتر دستگاه های نسل اول کاربردی در دندانپزشکی ندارند.
  2. نسل دوم اپکس لوکیتور این نوع اپکس یاب ها به اختصار 2GEALs نامیده می شوند و به اپکس های امپدانسی مشهورند. امپدانسی که مقابل جریان متناوب بوجود می آید توسط این دستگاه اندازه گیری می شود. مشکل عمده اپکس لوکیتور نسل دوم این است که کانال ریشه باید عاری از مواد رسانا باشد تا نتیجه دقیق حاصل شود. وجود بافت و مواد رسانا در کانال، پارامترهای الکتریکی را تغییر داده و منجر به اندازه گیری نادرست (معمولاً کوتاه تر از مقدار درست) می شود.
  3. نسل سوم اپکس لوکیتور 3GEALs شبیه به 2GEALs هستند با این تفاوت که از فرکانس های متعددی برای تعیین طول کانال استفاده می کنند. این یونیت ها ریزپردازنده های قدرتمندی دارند و قادر به انجام محاسبات الگوریتمی برای حصول نتیجه دقیق هستند.

مزایای استفاده از اپکس لوکیتور

  • قابل حمل بودن
  • سبک بودن
  • کارکرد آسان
  • صرفه جویی در زمان
  • کمتر قرار گرفتن بیمار در برابر اشعه های تصویربردای
  • دقت بالا در رنج 80 تا 97 درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه