اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران کرونا چیست؟

دهان

 

 

پزشکان ادعا دارند که نقش باکتری دهان در تسریع ابتلا به بیماری کرونا قابل تایید است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تعداد میکروب‌های دهان افزایش پیدا کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در طول روز می‌‌تواند باعث منتشر شدن باکتری‌های دهان و عوامل التهاب زا شود که در نهایت برخی از بیماران را دچار التهاب سیستمیک خواهد کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان برای کنترل رشد میکروب‌های دهان و حفظ تعادل آنها به منظور جلوگیری از انتقال این میکروارگانیسم‌ها به سایر نقاط بدن ضروری است.

 

با درگیر شدن جهان در بحران کووید ۱۹ رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از عادات سالم اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند. سلامت دهان با سلامت سایر نقاط بدن ارتباط دارد به همین دلیل کنترل میکروب‌های دهان پرداخت و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کرد تا امکان درمان مشکلات دهان و دندان میسر گردد.

 اهمیت بهداشت دهان و دندان در دوران همه گیری کووید ۱۹


منظور از بهداشت دهان، حفظ سلامت دندان، لثه و کل ساختار حفره دهان است که در لبخند زدن، صحبت کردن و غذا خوردن نقش دارند. برخی از بیماری‌های بسیار شایع که سلامت دهان را به خطر می‌‌اندازند عبارتند از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سرطان دهان. تحقیقات نشان داده است که رعایت بهداشت دهان و دندان می‌‌تواند از عفونت دندان، تنفس بدبو و پوسیدگی دندان جلوگیری کند. به این ترتیب با افزایش سلامت عمده آن سطح عمومی سلامت بیمار نیز افزایش خواهد یافت. بروز مشکلات دندان از قبیل پوسیدگی یا بیماری لثه بر فرآیند غذا خوردن و صحبت کردن به طور صحیح تاثیر می‌گذارد و باعث درد و تنفس بدبو خواهد شد. از سوی دیگر شیوع عفونت دهان می‌‌تواند با مشکلاتی که به شرح زیر می‌باشند ارتباط داشته باشد:

 • مشکلات تنفسی
 • آسم
 • بیماری‌های قلبی عروقی- التهاب یا عفونت دهان به علت رشد باکتری‌ها نقش مهمی در انسداد شریان و لخته شدن خون ایفا می‌کند. برخی از تحقیقات نشان داده افراد مبتلا به عفونت لثه بیشتر در معرض خطر سکته مغزی و حملات قلبی قرار دارند.
 • پنومونی
 • دیابت

این اختلالات برخی از مواردی هستند که با بیماری‌های حفره دهان ارتباط دارند. به طور کلی دهان مجرای شروع دستگاه گوارش و سیستم تنفسی است و بروز هر گونه مشکلی در این ناحیه باعث آسیب دیدگی و شروع بیماری در سایر اجزای بدن خواهد شد. استفاده روزانه از نخ دندان و مسواک زدن در طول روز می‌‌تواند به بهبود سلامت دهان کمک کند و از رشد باکتری‌ها جلوگیری نماید. برخی از علائمی که نشان می‌دهد بیمار به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نداده است به شرح زیر می‌باشند:

 • درد دندان
 • خونریزی یا تورم لثه
 • بیماری لثه

 مشکلات دندان در دوران همه‌ گیری کووید ۱۹


ویروس کرونا گروه‌های مختلفی از جامعه را درگیر کرده است اما افرادی که دچار بیماری دهان و دندان هستند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار دارند. شیوع ویروس کرونا باعث شده ساعات کار مطب دندانپزشکی کاهش پیدا کند و به غیر از موارد اورژانسی امکان خدمات رسانی به بیماران فراهم نباشد. خدمات دندانپزشکی باعث افزایش انتقال ویروس خواهند شد و مکان مناسبی برای انتشار بیماری محسوب می‌شوند به همین دلیل سعی کنید با رعایت بهداشت دهان و دندان از بروز مشکلات این ناحیه جلوگیری نمایید تا نیازی به مراجعه به دندانپزشک نداشته باشید. در صورتی که شما به طور مداوم دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید در آینده شاهد نتایج مثبت آن خواهید بود به شرط آنکه این برنامه را در آینده نیز ادامه دهید.

 بهداشت دهان و دندان و ویروس کووید ۱۹


در دوران همه‌ گیری ویروس کرونا برخی از افراد به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی‌دهند و به بیماری دهان و دندان مبتلا می‌شوند. در صورتی که فرد دچار عفونت ریه شده باشد احتمال آنکه ترشحات دهان درون ریه تجمع پیدا کرده و باعث عفونت شوند وجود دارد. برخی از میکروارگانیسم‌های موجود در حفره دهان در بروز عفونت دهان و دندان نقش مهمی را ایفا می‌کنند. عفونت لثه شایع ترین علت بروز عفونت باکتریایی دهان محسوب می‌شود. میکروارگانیسم‌ها باعث تشکیل سیتوکین‌ها می‌شوند که در بزاق دهان قابل تشخیص هستند و با رسیدن به ریه باعث عفونت خواهند شد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان احتمال ورود باکتری‌های دهان به ریه و بروز عفونت دستگاه تنفسی را افزایش می‌‌دهد و بیمار دچار عوارض پس از ابتلا به عفونت باکتریایی یا ویروسی خواهد شد.

 چگونه بهداشت دهان احتمال بروز عفونت ویروسی را کاهش می‌دهد؟


بهداشت دهان و دندان می‌تواند به طور کامل به حذف ویروس، باکتری و قارچ جهان بپردازد زیرا عملا امکان انجام چنین کاری وجود ندارد بلکه تعداد آنها را در حد متعادل نگه می‌دارد تا احتمال بروز هر نوع عفونت ویروسی یا باکتریایی به حداقل برسد. استفاده از دهانشویه‌های آنتی باکتریال در طول روز با کاهش تعداد میکروارگانیسم‌ها احتمال تشکیل پلاک وسایل بیماری‌های دهان و دندان را به حداقل می‌رساند.

 

عفونت و بهداشت دهان و دندان

 

 آیا عدم رعایت بهداشت دهان احتمال ابتلا به کوئید ۱۹ را افزایش می‌‌دهد؟


پاسخ این سوال مثبت است زیرا برخی از انواع ویروس‌ها از قبیل کووید ۱۹ می‌‌توانند از طریق دهان و بینی وارد بدن شوند. ویروس کووید ۱۹ به غشای مخاطی سلول‌های دهان و بینی و می‌چسبد و با حمله به سلول‌های سالم شروع تکثیر می‌کنند که بیمار را با مشکلاتی از قبیل درد گلو مواجه خواهد کرد. بینی، پشت بینی و گلو از گیرنده‌های ویروس کووید ۱۹ هستند و به عبارتی به عنوان پذیرشگر ویروس شناخته می‌شوند.

 

ابتلا به کوئید و بهداشت دهان و دندان

 

 نکاتی برای رعایت بهداشت دهان و دندان


برای کاهش ریسک ابتلا به کرونا باید از دستورالعمل‌های مرتبط که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است از قبیل شستشوی صحیح دست‌ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دست نزدن به صورت پیروی کنید. به علاوه رعایت بهداشت دهان و دندان یک گام مهم دیگر است که می‌‌تواند از آلودگی شما و اعضای خانواده تان پیشگیری کند. در بخش زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که به حفظ سلامت دهان کمک می‌کنند. برخی از افراد نمی‌دانند که مسواک آنها می‌تواند محل تجمع باکتری، خون و بزاق دهان باشد و عدم شستشوی صحیح آن می‌تواند با گذر زمان باعث بروز مشکلات دندانی یا لثه شود. مسواک همچنین می‌‌تواند باعث انتشار بیماری کرونا شود.

 

رعایت بهداشت دهان و دندان

 

 تمیز کردن و ضدعفونی کردن مسواک 

ویروس کرونا می‌تواند تا ۳ روز روی سطوح مختلف از قبیل مسواک باقی بماند و در صورتی که شما هر روز مسواک خود را با محلول هیدروژن پروکساید به مدت ۱۵ دقیقه ضدعفونی نکنید احتمال بروز عفونت وجود دارد. این محلول سه مدت یک دقیقه عوامل ایجاد کننده کرونا را از بین می‌برد. قبل از مسواک زدن اطمینان حاصل کنید مسواک شما کاملاً تمیز شده است.

 تعویض مسواک

همه افراد باید هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به تعویض مسواک خود بپردازند اما در دوران همه ‌گیری ویروس کرونا دندان پزشکان از بیماران خود می‌خواهند سریعتر مسواک خود را عوض کنند یا حداقل هر سه ماه یک بار آن را تعویض نمایند.

 

تعویض مسواک در بهداشت دهان و دندان

 

 نگهداری صحیح مسواک 

باید مسواک خود را به صورت عمود قرار دهید تا به طور کامل خشک شود و از انتشار و رشد باکتری‌ها جلوگیری گردد.

 مراقبت از کودکان 

اگر شما برای مسواک زدن به کودک خود کمک می‌کنید باید قبل از آن به خوبی دست‌هایتان را بشویید.

 

مراقبت از کودکان در بهداشت دهان و دندان

 

 اجتناب از تماس با خمیردندان 

از تماس مستقیم تیوب خمیردندان با مسواک جلوگیری کنید اما در صورت تماس آنها باید به کمک یک پنبه تمیز سر خمیر دندان را پاک کنید.

 قرار دادن مسواک در آب داغ پس از هر بار استفاده

قرار دادن مسواک در آب داغ باعث می‌شود خمیر دندان از سطح آن برداشته شود و احتمال رشد باکتری‌ها به حداقل برسد.

 استفاده نکردن از مسواک مشترک

استفاده از مسواک مشترک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود اما در صورت استفاده باید به خوبی آن را گندزدایی کنید.

 اجتناب از قرار دادن مسواک در دراور یا کابینت 

اماکن تاریک به رشد باکتری‌ها کمک می‌کنند به همین دلیل باید آن‌ها را در فضای باز قرار دهید تا خشک شده و احتمال رشد باکتری به حداقل برسد.

 رعایت فاصله اجتماعی در هنگام مسواک زدن

باکتری موجود در دهان می‌تواند در هنگام مسواک زدن وارد هوا شود به همین دلیل باید از مسواک زدن در کنار دیگران خودداری کنید.

 اجتناب از قرار دادن مسواک‌ها کنار یکدیگر 

از قرار دادن مسواک خود کنار مسواک سایرین خودداری کنید به ویژه اگر شما یا یکی از اطرافیان تان مریض است.

 جدا کردن مسواک آن

به هیچ عنوان مسواک خود را کنار مسواک سایرین قرار ندهید.

 شستشوی مداوم دست‌ها

باید حداقل به مدت ۲۰ ثانیه دست‌های خود را بشویید تا از انتشار ویروس کرونا جلوگیری شود. در صورتی که به هر دلیلی مجبور به ترک منزل هستید باید پس از بازگشت به منزل فوراً دست‌های خود را تمیز کنید. استفاده از محلول ضدعفونی کننده که ۶۰ درصد از آن را الکل تشکیل داده می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد.

 

شستشوی دست‌ها در بهداشت دهان و دندان

 

 اجتناب از دست زدن به صورت و دهان 

علاوه بر شستشوی منظم دست‌ها و تمیز کردن منزل به طور منظم باید از دست زدن به صورت لب، دهان، چشم و گوش خود با دست آلوده خودداری کنید. اگر عادت به جویدن ناخن‌های خود دارید باید سعی کنید در دوران همه گیری ویروس کرونا تا حد ممکن از انجام این کار خودداری کنید.

 سایر نکات

حفظ سلامت دهان و دندان در منزل به شما برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، بیماری لثه و اختلالات مشابه کمک می‌‌کند. با این حال باید به خاطر داشته باشید که رعایت نکات مرتبط با سلامت دهان و دندان و می‌‌تواند از انتشار بیماری کرونا جلوگیری کند. با در نظر گرفتن موارد زیر در منزل به بهبود سلامت خود کمک کنید:

 

نکاتی در بهداشت دهان و دندان

 

 • از دهانشویه آنتی باکتریال برای از بین بردن باکتری و میکروب‌های دهان استفاده کنید.
 • مقدار زیادی آب حاوی فلوراید بنوشید.
 • روزی دو بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • هر روز از نخ دندان استفاده کنید تا از تشکیل پلاک بین دندان‌ها جلوگیری شود.
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید.

 کلام آخر


رعایت بهداشت دهان و دندان به حفظ سلامت این ناحیه و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های خاص کمک می‌کند. مسواک زدن دهان و دندان ساده ترین روش برای حفظ سلامت دهان است و شما باید روزی دو بار به کمک خمیر دندان حاوی فلوراید به تمیز کردن دهان خود بپردازید و از دهانشویه آنتی باکتریال برای پاکسازی دهان و گلو استفاده کنید. نوشیدن آب به مقدار کافی باعث حفظ سلامت بزاق و از بین بردن باکتری‌های خطرناک خواهد شد. سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید به موقع به درمان آن بپردازید.

 

 

 

منبع : دانیال روژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه