افشاگری پر حاشیه پزشک ایرانی از علت مرگ ناگهانی زنان در سن جوانی

زنان
اول دنت:
رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: ابتلا به سرطان مثانه در مردان به دلیل مصرف سیگار ۲.۵ برابر بیشتر است اما ایننوع سرطان در میان زنان به دلیل گرایش به استفاده از قلیان شیوع فراوان دارد.
رئیس جامعه اورولوژی ایران گفت: ابتلا به سرطان مثانه در مردان به دلیل مصرف سیگار ۲.۵ برابر بیشتر است اما ایننوع سرطان در میان زنان به دلیل گرایش به استفاده از قلیان شیوع فراوان دارد.


 عباس بصیری روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت( ۹ تا ۱۵ اردیبهشت) افزود: استعمال سیگار و قلیان در زنان مانند مردان در کشور بسیار زیاد شده است که خطر ابتلا به سرطان مثانه را دو برابر می‌کند.
وی با بیان اینکه تغییر الگوهای رفتاری در مردم باعث افزایش ابتلا به انواع سرطان شده است، اظهار داشت: به دلیل تغذیه نامناسب و وجود پایین منیزیم و کلسیم زیاد در آب‌های شرب مصرفی در برخی از مناطق کشور، ابتلا به سرطان کلیه رو افزایش است و از هر ۱۰۰ نفر جمعیت ایرانی، ۶.۶ نفر سابقه ابتلا به سنگ کلیه دارند.


بصیری ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان به دلیل ژنتیک، تغذیه نامناسب و شرایط اقلیمی آب و هوا دارای بیشترین جمعیت ابتلا به سنگ کلیه و استان گرگان نیز دارای کمترین موارد ابتلا به این بیماری است البته محتویات آب مصرفی برخی مناطق به دلیل پایین بودن منیزیم و بالا بودن کلسیم منجر به ایجاد سنگ کلیه می‌شود که در این راستا طرح‌هایی را به مسئولان پیشنهاد دادیم تا تغییراتی را در ترکیب آن ایجاد کنیم.
وی با اشاره به اینکه تغذیه نامناسب نقش مهمی در ابتلا به سرطان ها دارد، تصریح کرد: سرطان کلیه در مردان ۱.۵ برابر و سنگ‌های دستگاه ادراری ۱.۶ برابر بیشتر از زنان است. سرطان پروستات نیز سومین سرطان شایع در مردان است البته با توجه به تغییر الگوی رفتاری و مشغله‌های کاری و تغذیه نامناسب در زنان نیز مانند مردان ابتلا به سنگ کلیه افزایش یافته است.
به گفته رئیس جامعه اورولوژی ایران، ابتلا به سرطان علاوه بر اینکه بار مالی زیادی را به بیمار تحمیل می‌کند، منجر به ایجاد فشار روانی می‌شود؛ بنابراین به عموم مردم توصیه می‌شود از مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان پرهیز کرده و تغذیه مناسبی داشته باشند.
۱۵ درصد ازدواج‌ها منجر به ناباروری می‌شود
بصیری ادامه داد: ۱۵ درصد ازدواج‌های کشور به سرنوشت ناباروری دچار می‌شود که ۵۰ درصد آنها مربوط به عامل ناباروری در مردان است و بسیاری از بیماری‌های ناباروری در مردان، واریکوسل است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون با پوشش وسیع بیمه‌ای، می توان ناباروری را درمان کرد.
بصیری با اشاره به برگزاری بیست و ششمین همایش جامعه اورولوژی ایران و چهاردهمین همایش پرستاری اورولوژی ۱۹ تا۲۲ اردیبهشت در دانشگاه شهید بهشتی، گفت: اکنون یکهزار و ۴۰۰ اورولوژیست در کشور داریم که توزیع همکاران در مناطق عادلانه نیست و این موضوع به مسائل اقتصادی و اجتماعی برمی‌گردد.
وی، سطح ارائه خدمات درمانی در ایران را در منطقه قابل قبول بیان کرد و اظهار داشت: از بسیاری کشورهای اطراف، بیماران زیادی برای درمان به ایران می‌آیند و دانش پزشکی ما قابل قبول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه