ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی

به آن دسته از مراجعانی که می خواهند بی سر و صدا و خیلی سریع، دندان هایشان منظم شود ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف توصیه می شود. این جدیدترین و بهترین روش مرتب کردن دندان هاست که در این صفحه به زبانی ساده همه چیز درباره آن را توضیح داده ایم. در این مقاله نکاتی درباره مزایای و معایب ارتودنسی شفاف وجود دارد که احتمالا هیچوقت کسی به شما نمی گوید!

 • 👋 ساده ترین تعریف ارتودنسی نامرئی چیست؟
 • 🤴 این افراد کاندید عالی ارتودنسی شفاف هستند
 • 🧾 انواع ارتودنسی نامرئی این 3 روش هستند
 • 👻 آشنایی با بهترین روش ارتودنسی شفاف (الاینرها)
 • 🖐 10 دلیل که چرا الاینرها بهترین نوع ارتودنسی شفاف‌اند
 • 🎬 فیلم و عکس مراحل ارتودنسی نامرئی با الاینرها
 • ✌ با 2 روش دیگر ارتودنسی نامریی بیشتر آشنا شوید
 • 😍 آشنایی با مهمترین مراحل ارتودنسی نامرئی (هر 3 روش)
 • 💰 مشاهده جدول هزینه انواع ارتودنسی بی رنگ
 • 🧐 پاسخ به سوالات مهم شما

ارتودنسی نامرئی چیست؟ (تعریف خودمانی این نوع ارتودنسی)

همانطور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، یک متخصص ارتودنسی، سوای از اینکه دانش بسیار زیادی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندانی و فکی دارد، برای اینکه بتواند دندان‌ها را ردیف، تراز و منظم کند از ابزار و تجهیزاتی کمک می گیرد که اصطلاحا دستگاه‌های ارتودنسی نامیده می شوند.

این دستگاه‌ها را معمولاً بر اساس شکل و ظاهر و یا نحوه درمان دسته بندی می کنند. یعنی ما چند دسته بندی مختلف برای دستگاه های ارتودنسی داریم. مثلا ثابت یا متحرک بودن دستگاه‌ها، یک مدل دسته‌بندی رایج در دنیای ارتودنسی است. در این نوع نامگذاری (یا دسته بندی)، به استفاده از دستگاه‌هایی که در تمام طول درمان به دندان‌ها می‌چسبند، “ارتودنسی ثابت” و به استفاده از دستگاه‌های متحرک با قابلیت جابجایی نیز، “ارتودنسی متحرک” گفته می‌شود.

یک زمانی هم هست که دستگاه‌ها را بر اساس قابل توجه بودن یا نبودن (نامرئی بودن یا نبودن) دسته‌بندی می‌کنند. در این مدل دسته بندی، به استفاده از دستگاه‌هایی که حین درمان قابل مشاهده هستند و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند شما ارتودنسی کرده‌اید، “ارتودنسی مرئی” و به استفاده از دستگاه‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند، “ارتودنسی نامرئی” گفته می‌شود. در واقع در ارتودنسی نامرئی دستگاه هایی که برای صاف و منظم کردن دندان های شما استفاده می شوند چندان قابل توجه و در چشم نیستند گویی که اصلاً وجود ندارند.


ارتودنسی نامریی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر جزء یکی از افراد زیر هستید، استفاده از ارتودنسی شفاف یا نامرئی جهت منظم کردن دندان ها برای شما مناسب است:

 • با اینکه نیازمند ارتودنسی هستید اما دوست ندارید کسی متوجه درمان شما شود
 • از ارتودنسی با دستگاه‌های فلزی استقبال نمی کنید
 • روی رنگ دندان هایتان حساس هستید و می‌خواهید همیشه سفید دیده شوند
 • اگر سن زیادی دارید
 • اگر مشکل و ناهنجاری ارتودنسی شما چندان جدی نیست

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب نیست؟

روش های نامرئی مرتب کردن دندان ها برای بیشتر افراد مناسب هستند. برخی از آن ها صرفا برای افراد بزرگسال در نظر گرفته می شوند اما اگر شخص بخواهد ارتودنسی شفاف با الاینرها را انجام دهد در هر سنی و تقریبا با هر شرایطی می تواند دندان هایش را با آن مرتب کند.

با این حال برخی شرایط و موقعیت ها هستند که در آن ها افراد بهتر است به جای روش های نامرئی، روش های دیگر را امتحان کنند:

 • زمانی که ناهنجاری شدید است
 • زمانی که فک ها در موقعیت های بسیار ناهمانگ با هم قرار دارند
 • زمانی که افراد بهداشت دهان و دندان را آنطور که باید رعایت نمی کنند

انواع ارتودنسی نامرئی کدامند؟ (3 نوع اصلی)

تاکنون چندین نوع دستگاه اصلاحی ارتودنسی ساخته و استفاده شده اند که از نظر ظاهری تقریبا قابل توجه نیستند و زمانی که شما تحت درمان با آن ها هستید، کسی متوجه آن ها نمی شود. مهم ترین دستگاه های نامرئی عبارتند از:

 1. ارتودنسی شفاف با الاینرها شفاف و متحرک
 2. ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
 3. ارتودنسی با براکت های شفاف و همرنگ دندان (ارتودنسی سرامیکی)

این ها شناخته شده ترین و اصلی ترین دستگاه های نامرئی هستند. که البته مرسوم است به جای واژه نامرئی، آن ها را با نام های اختصاصی خودشان (مثلا ارتودنسی دیمون، لینگوال و …) می شناسیم.

1. آشنایی کامل با ارتودنسی شفاف الاینر (بهترین روش ارتودنسی نامرئی)

در تمام دنیا زمانی که صحبت از ارتودنسی نامرئی می‌شود، معمولا منظور استفاده از پلاک‌های شفاف ارتودنسی است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، این پلاک در اصل نوعی قالب دندانی است که می‌تواند روی دندان ها سوار شده و به منظم شدن آن ها کمک کند.

بنابراین اجازه دهید از اینجا به بعد، بیشتر از پلاک های شفاف و نامرئی صحبت می کنیم. به این پلاک ها در اصطلاح ارتودنسی، الاینر یا تراز کننده دندان شفاف گفته می شود. یعنی به تمام این پلاک ها، صرف نظر از برند و لابراتوار سازنده، الاینر گفته می شود که با کمک جدیدترین تکنولوژی روز دنیا و  با اسکن 3 بعدی ساخته می شوند.

(این تکنولوژی اکنون در کلینیک های دکتر درویش پور وجود دارد و ارتودنسی نامرئی و شفاف مراجعانمان با آن انجام می شود.) لازم به ذکر است که به این نوع درمان، در اصطلاح، ارتودنسی بی سیم هم گفته می شود زیرا هیچگونه سیمی ندارند و در ساختار آن ها تنها از پلاستیک های خاصی استفاده می شود.

فیلم وعکس ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

تصویر الاینر شفاف در دست مراجع
نحوه گذاشتن الاینر شفاف روی دندان ها

همانطور که در تصاویر بالا هم مشاهده می کنید، مراجعی که ارتودنسی شفاف یا همان اینویزیلاین ها را روی دندان های خود قرار داده، در عین اینکه در حال درمان است، اما هیچکسی متوجه درمانش نمی شود. زیرا پلاستیک ها بسیار شفاف هستند و به سختی قابل تشخیص اند.

مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف (10 مزیت اصلی)

به عقیده متخصصان و نظر بیمارانی که با این روش دندان هایشان را مرتب کرده اند، الاینرها بهترین روش ارتودنسی نامریی هستند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا چنین ادعایی را مطرح می کنیم. اما از میان تمام این دلایل، ما به ذکر و توضیح 10 مزیت بزرگ الاینرها بسنده می کنیم.

1. ارتودنسی شفاف الاینری طیف وسیعی از نامرتبی های دندانی را برطرف می کنند

با کمک الاینرهای شفاف می توان نامرتبی های زیادی را برطرف کرد. به عنوان مثال نامرتبی های جزئی تا متوسط زیر همگی به راحتی توسط ارتودنسی شفاف برطرف می شوند:

 • فاصله بین دندان ها
 • کج بودن دندان ها
 • جلو بودن دندان ها در فک بالا
 • جلو بودن دندان ها در فک پایین
 • فاصله بین دندان های جلو در فک بالا و پایین حتی حین بسته بودن دهان
 • و ….
عکس شماتیک انواع ناهنجاری هایی که ارتودنسی نامرئی برطرف می کند.

2. کاملا نامرئی هستند و اصلا دیده نمی شوند

از اصلی ترین و مهمترین مزایای الاینرهای شفاف این است که بر خلاف سایر انواع ارتودنسی نامرئی که نیمه نامرئی هستند و یا قابل تشخیص ترند، الاینرها واقعا نامرئی هستند و کسی متوجه آن ها نمی شود.

نامرئی بودن الاینرها باعث می شود که آن ها برای افراد شاغلی که مدام در معرض ارتباط با دیگران هستند و دوست ندارند مورد قضاوت کسی قرار بگیرند تبدیل شوند.

نحوه گذاشتن الاینر شفاف روی دندان ها

3. هیچ محدودیتی غذایی ایجاد نمی کنند

شما می توانید هرچیزی که قبل از ارتودنسی شفاف می خوردید، بعد از آن نیز بخورید. زیرا برعکس ارتودنسی فلزی ثابت، شما می توانید قبل از خوردن چیزی الاینرهای شفاف خود را بیرون آورده و بعدا دوباره سرجایشان قرار دهید.

4. تمیز کردن آن ها بیش از حد ساده است

تمیز کردن خود الاینرهای شفاف بسیار آسان است. هر بار که چیزی می خورید الاینرهای خود را بیرون آورده و بعد از شستشوی دهان با آب و مسواک زدن، یک آب به الاینرهای خود می زنید و دوباره آن ها را سر جایشان قرار می دهید.

هر هفته نیز یکبار آن ها را داخل محلول های خاصی قرار می دهید تا کاملا تمیز شوند. این ساده ترین روش تمیز کردن وسایل ارتودنسی است بنابراین ما آن را یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی به شمار می آوریم.

5. رعایت بهداشت دهان و دندان با وجود آن ها بسیار راحت تر است

کسانی که ارتودنسی ثابت فلزی انجام داده اند چالش تمیز کردن دهان و دندان و پایبندی دشوار به مسائل بهداشتی را درک می کنند. آن ها خوب می دانند که برای تمیز کردن دندان ها باید زمان زیادی بگذارند، سیم و براکت را تمیز کنند، مسواک بزنند و سپس از نخ دندان استفاده کنند. مشکل اینجاست که بعد از خوردن هر چیزی باید این مراحل تکرار شود.

اما یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که دیگر نیازی به صرف این همه وقت برای تمیز کردن دندان ها نیست. شما الاینرهای خودتان را بر میدارید و مانند همیشه مسواک زده و نخ دندان می کشید. اینکار بسیار ساده و مانند همیشه خواهد بود.

6. طول دوره درمان را کاهش می دهند

از آنجایی که بیشتر افراد جامعه نامرتبی های جزئی تا متوسط دارند، الاینرهای شفاف بهترین گزینه برای رفع نامرتبی دندانی در بیشتر افراد جامعه هستند. به طور کلی الاینرها مشکلات جزئی تا متوسط را به خوبی و در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ارتودنسی ثابت برطرف می کنند. میانگین مدت زمان ارتودنسی شفاف 6 ماه تا 1 سال است.

7. بهترین گزینه برای ارتودنسی در بارداری هستند

خانم های باردار به دلیل مشکلاتی که در دوران بارداری دارند نباید ارتودنسی انجام دهند. آن ها باید تا زمان زایمان صبر کنند زیرا تحمل چالش های طی مدت زمان ارتودنسی برای این عزیزان کمی دشوار است.

اما خبر خوب این است که مادران باردار می توانند ارتودنسی شفاف انجام دهند. الاینرها برای بارداران هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بدون نیاز به مراجعه بیشتر، تحریک دهان و دندان و یا مسائل دیگر دندان هایشان را مرتب کنند. اگر باردار هستید و اصرار به مرتب کردن دندان ها در دوران بارداری دارید، به فکر ارتودنسی نامرئی یا شفاف با الاینرها باشید.

8. برای افراد میانسان بهترین گزینه هستند

اگر سن بالا دارید (بالای 50 سال) و دندان هایتان مقداری نامرتب است، بهترین روش برای مرتب کردن دندان هایتان ارتودنسی بی رنگ با الاینرهای شفاف است. بدون محدودیت، بدون توجه و بدون دردسرهایی که جوانان برای مرتب کردن دندان ها میکشند، شما می توانید با الاینرها خیلی زود دندان هایتان را منظم کنید.

9. بلیچینگ دندان با کمک الاینرها کم هزینه تر است

به درمان سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک یا در خانه، بلیچینگ گفته می شود. بلیچینگ دندان یا (tooth whitening) معمولا در یک یا چند جلسه کوتاه انجام می شود و می تواند دندان ها را برای مدت زمان طولانی (بیش از 1 سال) سفید کند.

بلیچینگ به دو صورت داخل مطب و یا در خانه انجام می شود. در داخل مطب، بلیچینگ به روشی ایمن و با کمک نورهای خاص یا لیزر انجام می شود. اما بلیچینگ در منزل با کمک قالب یا (تری) انجام می شود. روش کار به این صورت است که شما ژل سفید کننده را داخل قالب ریخته و آن را روی دندان ها قرار می دهید. ساخت این ژل ها هزینه زیادی دارد و ممکن است به ازای هر فک 2 میلیون هزینه روی دست شما بگذارد.

اما یکی از مزایای ارتودنسی نامرئی این است که شما دیگر نیازی به این قالب ها ندارید زیرا ژل سفید کننده را مستقیما داخل الاینر ارتودنسی شفاف خود میریزید و بدون صرف هزینه اضافه دندان هایتان را سفید می کنید.

10. نیاز به جلسات ویزیت کمتری دارند

سایر انواع ارتودنسی نامرئی (لینگوال و سرامیکی) هر دو نیاز به مراجعات و ویزیت های متعدد دارند. ممکن است نیاز باشد هر ماه یکبار برای ویزیت مراجعه کنید. اما خبر خوب این است که ارتودنسی شفاف با الاینرها، نیاز بسیار کمتری به ویزیت های دوره ای دارد. ممکن است هر دو ماه یا هر 4 ماه یکبار نیاز به این جلسات داشته باشید.

و این واقعا خبر خوبی است. زیرا شما قرار نیست نگران جلسات دوره ای باشید و یا مدام مرخصی بگیرید تا خود را سر وقت به مطب متخصص خود برسانید. در ثانی هزینه های جانبی شما نیز کاهش پیدا می کند.

اینفوگرافی مزایای ارتودنسی شفاف به صورت خلاصه و یکجا

معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟ (با الاینرها)

سوای از تمام مزایای ارتودنسی نامرئی، تعدادی نکته منفی در خصوص این دستگاه ها وجود دارد که باعث شده هر کسی به سمت آن ها نرود. به عنوان مثال موارد زیر همگی جزء معایب ارتودنسی نامرئی هستند:

 • مراقبت و نگهداری آن‌ها کمی چالش‌برانگیز است
 • افراد فراموشکار ممکن است پلاک های شفاف ارتودنسی خود را پس از هر بار در آوردن به موقع در جای خود قرار ندهند و طول مدت ارتودنسی با آن بیشتر شود.
 • افرادی که مشاغل پررسک و تماسی دارند ممکن است دستگاه نامرئی برایشان مناسب نباشند.
 • امکان شل شدن پلاک های شفاف ارتودنسی وجود دارد

2. ارتودنسی نامرئی سرامیکی (نوع دوم و رایج ارتودنسی شفاف)

الاینرها طی یکی دو سال گذشته واقعا جای خود را در میان بیماران باز کرده اند و به دلیل مزایای زیادی که دارند بیشتر از هر روش دیگری مورد استقبال هستند. اما ما به جز الاینرها یا پلاک های شفاف، دستگاه های شفاف و نامرئی دیگری نیز داریم که طرفداران زیادی دارند.

به عنوان مثال ارتودنسی سرامیکی با براکت های شفاف یکی از این روش ها است. ارتودنسی سرامیکی در واقع همان سیم کشی دندان به روش معمولی است با این تفاوت که براکت ها در روش مرسوم فلزی و مرئی هستند اما در روش سرامیکی، براکت ها شفاف بوده و از جنس سرامیک دندانپزشکی هستند. گاهی اوقات به جز براکت ها، سیم ارتودنسی نیز شفاف است که همه سیستم را به حالت نامرئی در میاورد.

مزایای ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • اجزاء سیستم سرامیکی تقریبا نامرئی و شفاف هستند
 • بیشتر نامنظمی های دندانی با این روش برطرف می شوند (از ساده ترین ها تا شدیدترین ها)
 • برای هر سنی مناسب هستند اما برای بزرگسالان بهترند

معایب ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • امکان شکستن براکت ها وجود دارد
 • ممکن است طول دوره درمان با این روش بیشتر شود
 • هر متخصصی ارتودنسی شفاف سرامیکی انجام نمی دهد
 • هزینه درمان با ارتودنسی شفاف سرامیکی بیشتر است
 • براکت ها و سیم نیاز به تمیز شدن منظم دارند

3. ارتودنسی لینگوال (نوع سوم کمتر رایج ارتودنسی شفاف)

یکی دیگر از انواع ارتودنسی نامرئی، استفاده از سیستم لینگوال است. این سیستم دقیقا مشابه با ارتودنسی ثابت معمولی است با این تفاوت که سیم و براکت به جای اینکه به جلوی دندان ها متصل شود، به پشت دندان ها و در مجاورت زبان وصل می شوند.

به دلیل اینکه همه چیز در پشت دندان ها است کسی متوجه نمی شود که شما ارتودنسی انجام داده اید یا در حال مرتب کردن دندان هایتان هستید. این روش متاسفانه در ایران هنوز به صورت اصولی و گسترده استفاده نمی شود.

با مراحل ارتودنسی نامرئی آشنا شوید (مراحل هر 3 روش)

1. مراحل ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف

منظم شدن دندان ها با کمک الاینرهای شفاف واقعا ساده است. اینجا همه چیز با مراحل ارتودنسی ثابت متفاوت است. افرادی که با دستگاه های ثابت درمان می شوند ممکن است زمان زیادی را صرف نصب براکت و سیم کنند. اینکار هم برای متخصص و هم برای بیمار کمی خسته کننده است. بعد از نصب دستگاه ها نیز ممکن است بیمار تا چند روز احساس ناخوشایندی داشته باشد. البته همه چیز بعد از اینکه بیمار به سیم و براکت عادت کرد بهتر می شود. اما ما در هیچ یک از مراحل درمان با الاینرهای شفاف با این مشکلات روبرو نمی شویم. زیرا راحتی و آسایش شما با این روش کاملا فراهم است.

 

ویزیت و معاینه

ویزیت چندان طول نمی کشد. دکتر درویش پور خیلی زود شما را معاینه کرده و درباره مشکلی که دندان هایتان دارند به شما توضیحات کاملی ارائه می دهند. برای اینکه میزان نامرتبی دندان ها تمام دندان ها از ریشه مشخص شود تصاویر رادیوگرافی از دهان و دندان شما نیز تهیه می شود. گرفتن این عکس ها برای شما اصلا خطری ندارد زیرا هم میزان اشعه کم است و هم از شما محافظت می شود.

گرفتن اسکن دندان های شما

این یک مرحله جالب است. یکی از همکاران ما با کمک یک دستگاه کوچک اسکنر سیار، که به سیستم کامپیوتری وصل است، از دندان های شما اسکن می گیرد. اینکار نیز زیاد طول نمی کشد. اما ما سعی می کنیم برای اینکه اسکن به صورت کامل انجام شود با حوصله اینکار را انجام دهیم. همزمان با چرخاندن اسکنر در دهان شما، اسکن دندان ها در یک مانیتور به نمایش در می آید. پس از چند دقیقه خودتان هم می توانید تصاویر 3 بعدی دندان هایتان را مشاهده کنید و ببینید دقیقا در چه وضعیتی قرار دارند.

ساخته شدن قالب دندانی شما + الاینرها

بر اساس نتایج اسکن، چند قالب مختلف از دندان های شما ساخته می شود. قالب ها در بخش دیگری از دستگاه گذاشته می شود تا از روی آن ها الاینرهای شفاف شما ساخته شود. بر اساس قالب های اولیه ممکن است تعداد زیادی الاینر ساخته شود که باید به ترتیب استفاده کنید.

شروع استفاده از الاینرها + مراجعات دوره ای

دکتر درویش پور یا یکی از دستیاران داخل کلینیک الاینرهای آماده شده را به شما می دهد. بعد از آن آموزش کامل نحوه استفاده از الاینرها به شما ارائه می شود. ممکن است نیاز باشد شما هر چند هفته یکبار برای ارزیابی نتایج درمان به مطب دکتر درویش پور مراجعه کنید.

اتمام درمان

با استفاده از آخرین الاینر شفاف آخرین گام از مراحل ارتودنسی نامرئی نیز از راه می رسد. شما اکنون دندان های کاملا مرتبی دارید و این هم برای ما خوشایند است و هم برای شما نوید یک زندگی جدید با لبخندی بهتر است.

 

پاسخ به پرتکرارترین سوالات درباره این نوع ارتودنسی

اولین مرکز تخصصی ارتودنسی نامرئی تهران کجاست؟

کلیه مطب های دکتر درویش پور اولین و پیشرفته ترین مراکز ارتودنسی نامرئی در ایران به شمار می روند که به مجهز به مدرن ترین فناوری ساخت الاینرهای شفاف هستند. تمام مراحل درمان ارتودنسی به این روش زیر نظر دکتر انجام می شود و روال ساخت الاینرها نیز در مطب طی می شود. دستگاه های ارتودنسی بی رنگ ساخته شده از کیفیت بالا و متناسب با آخرین استاندارهای روز دنیا هستند.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

بسته به شدت ناهنجاری و سن و سال شما هزینه این درمان متغییر است. شما می توانید برای مشاهده آخرین و به روزترین جدول تعرفه ارتودنسی و مخصوصا دیدن هزینه های مربوط به ارتودنسی نامرئی به صفحه هزینه ارتودنسی مراجعه کنید.

ارتودنسی نامریی مناسب چه کسانی است؟

معمولا ارتودنسی نامرئی مناسب افرادی است که نانجاری های فک و دندان آنها شدید نباشد.

مدت زمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

طول دوره درمان ارتودنسی بی رنگ بستگی به میزان ناهنجاری فک و دندان متفاوت است، از آنجایی که دستگاه های نامرئی برای بعضی از ناهنجاری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد، معمولاً در مدت یک سال مشروط به استفاده منظم، می توانید به دندان هایی ردیف و منظم دست یابید.

آیا درمان با ارتودنسی نامریی بازگشت دارد؟

اگر طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی صحیح باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی بی رنگ تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها ارتودنسی نیست.

منبع : دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه