ارتودنسی متحرک چیست و چه تفاوتی با ارتودنسی ثابت دارد؟

ارتودنسی

به ابزارهایی که دندان ها را مرتب یا منظم می کنند اصطلاحا دستگاه ارتودنسی می گویند. برخی از این دستگاه ها از ابتدای درمان توسط متخصص ارتودنسی به دندان ها وصل می شوند و تا زمانی که دندان ها مرتب نشوند به دندان ها متصل باقی می مانند. این ها دستگاه های ثابت هستند و درمان با کمک آن ها ارتودنسی ثابت نامیده می شود. برخی دیگر از دستگاه ها توسط خود بیمار متصل می شوند و هر زمان که او بخواهد می تواند دستگاه ها را برداشته و دوباره سرجایش قرار دهد. این دستگاه ها متحرک هستند و به درمان با آن ها ارتودنسی متحرک گفته می شود. آنچه در این مقاله می خوانید توضیحاتی درباره این روش درمانی و بررسی هزینه آن است.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟ کاربرد آن چیست؟

دستگاه‌های متحرک برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی جزئی تا متوسط به کار برده می شود. اما اگر بخواهیم به سوال “ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است؟” پاسخ دهیم باید بگوییم که اگر مشکل و ناهنجاری فک و دندان پیچیده، شدید و جدی باشد ما نمی توانیم از این  نوع دستگاه ها برای اصلاح و درمان استفاده کنیم.

زیرا ماهیت دستگاه های متحرک به گونه ای است که تنها برای حل مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی بکار برده می شوند. مشکلات جدی تر مانند انواع مال اکلوژن ها یا ناهماهنگی های فکی را معمولا با ارتودسی ثابت و یا حتی ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی ثابت برطرف می‌کنند.

آشنایی با انواع ارتودنسی متحرک

دستگاه ها و ابزارهایی که ما اصطلاحا به آن ها متحرک می گوییم کم نیستند. ما تعداد زیادی از این دستگاه ها داریم که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. اجازه دهید برای اینکه درک بهتر و درست تری داشته باشید، آن ها را در 3 دسته زیر قرار دهیم:

1. ارتودنسی متحرک برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده

این ها دستگاه هایی هستند که در سنین خیلی پایین استفاده می شوند. مثلا اگر فرزند شما عادت به مکیدن انگشت شست دارد، ما می توانیم از دستگاه عادت شکن استفاده کنیم که نوعی ابزار متحرک کوچک است و به ترک عادت مکیدن انگشت شست کمک می کند.

یا اگر کودک شما به دلیل مسائل ژنتیکی فک کوچکی دارد، با کمک دستگاه پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده کام به رشد فک او کمک می شود.

2. ارتودنسی متحرک برای درمان ناهنجاری در حال حاظر

زمانی که شما دندان هایتان نامرتب شده باشد ولی نامرتبی شدید نباشد می توانید از یک سری ابزار متحرک برای اصلاح نامرتبی استفاده کنید. این ها برای اینکه دندان هایتان را مرتب کنند ممکن است نزدیک به 1 تا 1.5 سال زمان نیاز داشته باشند. نمونه ای از این ابزارها، پلاک ارتودنسی متحرک است که به آن الاینر شفاف یا حتی ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود.

عکس ارتودنسی متحرک نامرئی در حال قرارگیری روی دندان ها

به این روش درمان اغلب ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود. اگر می خواهید درباره ارتودسی نامرئی بیشتر بدانید توصیه می کنیم حتما به صفحه توضیحات این روش مرتب کردن دندان ها در لینک زیر بروید.

3. ارتودنسی متحرک برای بعد از مرتب شدن دندان ها

در نهایت دسته آخر، ابزارهای متحرکی هستند که بعد از مرتب شدن دندان ها استفاده می شوند. به آن ریتینر یا نگهدارنده گفته می شود و کاربردشان ممانعت یا جلوگیری از دوباره نامرتب شدن دندان هایی است که به تازگی مرتب و صاف شده اند.

ریتینرها یا نگهدارنده می توانند ثابت باشند یا متحرک و ما اینجا منظورمان ریتینرهای متحرکی است که توسط بیمار گذاشته یا برداشته می شوند.

خلاصه

با این تفاسیر و مطابق چیزی که تا اینجا خواندید، از ارتودنسی نامرئی در وهله اول می توان برای پیشگیری از بروز ناهنجاری ها یا نامرتبی دندانی در آینده استفاده می شود. در قدم بعدی چنانچه نامرتبی ایجاد شده باشد، می توان نامرتبی را اصلاح کرد و در نهایت حتی بعد از مرتب شدن دندان ها ابزارهای متحرکی هستند که دندان ها را تا آخر مرتب و صاف نگاه می دارند.

کمی درباره اینویزیلاین ها یا پلاک های شفاف ارتودنسی

اینویزیلاین ها جدیدترین دستگاه های ارتودنسی متحرک هستند که می‌توانند تعداد زیادی از مشکلات دندان‌ها، از جمله وجود فاصله بین دندان ها، کج بودن و یا روی هم خوابیدن دندان ها، عقب یا جلو بودن آن ها و برخی مشکلات دیگر که چندان شدید نیستند را حل کند.

به استفاده از این دستگاه ها، ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود. برخلاف ارتودنسی ثابت که ما تنها از تعدادی دستگاه ثابت مثل بریس ارتودنسی ثابت و آن هم تا پایان دوره درمان برای اصلاح موقعیت دندان ها استفاده می‌کنیم، اگر بخواهیم دندان‌های مشکل دار شما را با کمک این نوع ارتودنسی متحرک اصلاح کنیم، باید از تعدادی اینویزیلاین استفاده کنیم.

یک مثال ساده

برای مثال اگر تعدادی از دندان های شما کج باند و یا بین آن ها فاصله وجود داشته باشد، بسته به میزان کج بودن یا فاصله بین آن ها، ما برای مثال از 10 تا 15 عدد دستگاه اینویزیلاین یا همان پلاک شفاف و متحرک، برای حل مشکل شما استفاده می‌کنیم. هر اینویزیلاین باید حدود دو هفته استفاده شود تا بتواند چند میلیمتر دندان‌های شما را صاف کند یا فاصله را کاهش دهد.

ارتودنسی متحرک نامرئی در دست یک مراجع

بعد از اینکه دندان های شما کمی صاف شد، نوبت به اینویزیلاین بعدی میرسد تا مطابق طراحی خودش بتواند چند میلی متر دیگر دندانهای شما را جابجا کند. به همین شکل شما باید همه اینویزیلاین ها را استفاده کنید تا در نهایت دندان شما صاف شود.

ریتینر یا نگهدارنده ها

بعد از اتمام برنامه درمانی ارتودنسی ، هنوز هم شما نیاز به استفاده از تعدادی دستگاه دیگر دارید که ما به آن ها نگهدارنده یا ریتینر میگوییم. نگهدارنده از جمله مهمترین انواع پلاک ارتودنسی متحرک هستند. استفاده از این این دستگاه های متحرک بسیار مهم است. زیرا پس از اتمام برنامه درمانی دندان های شما را صاف نگه می دارند. و مانع از جابجایی مجدد آن ها می‌شود.

بدون نگهدارنده ها، دندان های شما ممکن است به سمت کجی بروند. آنها دندان های صاف شده را در جای خود نگه می دارند. در حالی که لثه و استخوان اطراف آن بر روی موقعیت جدید خود تنظیم می شود و می توان آنها را جدا یا ثابت کرد.

سایر دستگاه های ارتودنسی متحرک عبارتند از:

 • فضا نگهدارنده ها
 • وسیع کننده های کام یا پالاتال اکسپندرها
 • هدگیر ارتودنسی
 • نگهدارنده هاولی

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

بسته به اینکه برای چه منظوری ارتودنسی متحرک استفاده می کنیم و دقیقا چه وسیله ای برای درمان در نظر گرفته شده است، هزینه ها نیز متغییر است. برای اطلاع از آخرین تعرفه ها می توانید صفحه قیمت ارتودنسی متحرک ۱۴۰۱ مراجعه کنید.

ارتودنسی متحرک بهتراست یا ارتودنسی ثابت؟

پاسخ به این سوال مستقیما به شخص بیمار، مشکل او و  شدت مشکلش بستگی دارد. همانطور که گفتیم ارتودنسی ثابت می‌تواند مشکلات متوسط تا شدید و جدی را برطرف کند ولی ارتودنسی متحرک تنها می‌تواند مشکلات جزئی تا متوسط را حل کند. بنابراین بسته به مشکل شما، یک متخصص ارتودنسی خوب قادر است بهترین نوع درمان را برای شما مشخص کند.

اما همیشه قرار نیست بین این دو نوع درمان، تضاد و یا تفاوت وجود داشته باشد. دستگاه‌های متحرک و ثابت می‌توانند مکمل هم باشند. بعد از دوره درمان با دستگاه‌های ثابت، شما حتما باید دستگاه های متحرکی چون ریتینر استفاده کنید. به عبارتی استفاده از ارتودنسی متحرک می‌تواند یک مرحله درمانی مجزا (از مراحل ارتودنسی) بعد از دستگاه های ثابت باشد.

مدت زمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

بسته به اینکه شما از چه دستگاه متحرکی استفاده می کنید مدت زمان ارتودنسی شما نیز متفاوت خواهد بود. ولی انتظار می رود که اگر برای مرتب کرد دندان ها از پلاک های متحرک استفاده کنید بین 1 تا 1.5 سال طول دوره درمان شما باشد.

👋 نوشته مرتبط: مدت زمان انواع ارتودنسی دندان چقدر است؟

مزایا و محدودیت های ارتودنسی متحرک

وسایل ارتودنسی قابل جابجایی مزایای بسیاری دارند اما محدودیت هایی نیز دارند. از این وسایل برای اصلاح موارد خفیف مال اکلوژن ( نامرتبی دندان ها در فک ) استفاده می شود.

 • به طور کلی از ارتودنسی متحرک برای اصلاح مال اکلوژن خفیف استفاده می شود. آنها برای موارد شدید ایده آل نیستند زیرا به اندازه کافی نیرو ندارند تا با مال اکلوژن شدید مقابله کنند.
 • وسایل ارتودنسی قابل جابجایی اغلب برای چرخش تک دندان استفاده می شوند. و برای چرخش و تغییر موقعیت تعداد زیادی دندان مناسب نیستند.
 • آنها همچنین برای حرکت فک که به نیروی قابل توجه ای نیاز دارند موثر نیستند.

سایر مزایا و مضرات ارتودنسی متحرک

برخی از مهمترین مزایای دستگاه های متحرک عبارتند از:

 • تمیز هنگام غذا خوردن میتوان آن ها را از دهان خارج کرد
 • میتوان در جاهایی که تمایلی به استفاده از آن ها ندارید خارجشان کنید

معایب ارتودنسی متحرک

 • بر روی گفتار تاثیر میگذارند
 • آنها برای حرکات متعدد ناکارآمد هستند
 • تحمل وسایل قابل جابجایی در فک پایین دشوارتر است
 • امکان همکاری نکردن بیمار در استفاده از پلاک های متحرک وجود دارد یا برای مثال فراموش میکند که از آن ها به موقع و همیشه استفاده کند.

روش های تمیز کردن وسایل ارتودنسی متحرک

بریس نامرئی و اکریلیک را می توان در چند مرحله زیر تمیز کرد:

 1. قبل از تمیز کردن ابتدا دستگاه را با آب بشویید ، این کار به منظور از بین بردن باقی مانده مواد غذایی قبل از خشک شدن آن است.
 2. صبح قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی ، دستگاه خود را با یک برس نرم مسواک بزنید.
 3. از یک پاک کننده ملایم مانند صابون و آب ولرم استفاده کنید.
 4. خمیر دندان ها ساینده هستند و دستگاه شما را خراش می دهند از آنها برای شستشوی دستگاهتان استفاده نکنید.
 5. به آرامی با یک حرکت دایره ای روی تمام سطوح دستگاه را تمیز کنید تا پلاک و ذرات مواد غذایی از بین بروند.
 6. با یک پنبه مرطوب شده با آب ولرم و آب صابون شیارها و گوشه های دستگاه را تمیز کنید.
 7. برای ضد عفونی کردن دستگاه خود از خیساندن و قرص های از بین برنده باکتری ها استفاده کنید.
 8. انواع قرص های پاک کننده دندان دارای دستورالعمل های مشترکی هستند ، یک قرص را در یک فنجان آب ولرم حل کنید سپس دستگاه را در آن برای مدت مشخص بگذارید.

دریافت نوبت آنلاین + مشاوره رایگان ارتودنسی دندان

دریافت نوبت آنلاین
مطب فاطمی
مطب قیطریه
مطب المپیک

پاسخ به مهم‌ترین سوالات درباره ارتودنسی متحرک

آیا دستگاه های متحرک ارتودنسی واقعا می توانند نامنظمی دندان ها را برطرف کنند؟

بریس های متحرک برای بیمارانی که مشکلات ارتودنسی خفیف تا متوسط دارند بسیار مناسب هستند. این تراز کننده ها برای حرکت دندان به صورت افقی (راست یا چپ) عالی هستند اما هنگام زمانی که دندان ها به طرف داخل یا بیرون کج شده باشند چندان موثر نیستند.

مدت زمان این نوع ارتودنسی چقدر است؟

درمان با بریس های متحرک معمولاً بین 4-12 ماه طول می کشد. البته با توجه به اینکه تنها مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی را می توان با پلاک های متحرکی مانند اینویزیلاین برطرف کرد این مدت زمان طبیعی است.

آیا می توان همراه با دستگاه های متحرک غذا خورد؟

خیر. معمولا حین خوردن غذا یا هر چیز دیگری باید پلاک متحرک را برداشته وبعد از مسواک زدن آن را دوباره سرجایش قرار داد. خوردن و آشامیدن درحالی که ارتودنسی متحرک دارید می تواند به بریس ها آسیب بزند.

من مشکل انحراف فک دارم آیا پلاک متحرک ارتودنسی میتواند مشکل من را حل کند؟

خیر، برطرف کردن عدم تقارن یا به اصطلاح انحراف فک با دستگاه های متحرک برطرف نمی شود. بسته به شدت مشکل، ممکن است که ترکیبی از جراحی فک و ارتودنسی ثابت برای اصلاح انحراف فک مورد نیاز باشد.

آیا بعد از اتمام ارتودنسی با پلاک های متحرک نیز باید از نگهدارنده استفاده کرد؟

بله بعد از هر روش ارتودنسی به جهت حفظ موقعیت دندان هایی که به تازگی صاف و هماهنگ شده اند، باید از نگهدارنده های ارتودنسی استفاده شود. در صورت عدم استفاده از ریتینر یا نگهدارنده به مرور زمان ممکن است دندان ها دوباره نامنظم شوند.

آیا دستگاه های متحرک از ارتودنسی ثابت بهترند؟

به طور کلی ارتودنسی ثابت برای برطرف کردن جزئی ترین تا شدیدترین مشکلات ارتودنسی کاربرد دارند. اما ارتودنسی متحرک تنها مشکلات جزئی تا متوسط را برطرف می کند. پس به نظر نمی رسد پلاک متحرک برتری خاصی نسبت به ارتودنسی ثابت داشته باشد.

آیا با دستگاه های متحرک می‌توان خوابید؟

بله شما باید به جز در مواقعی که چیزی می‌خورید یا زمانی که دندان هایتان را مسواک میزنید پلاک ها را به صورت منظم استفاده کنید.

 

منبع : دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه