ارتودنسی لینگوال چیست؟ (ارتودنسی پشت دندانی)

لینگوال

 

جدول محتوای این صفحه پنهان
ارتودنسی لینگوال چیست؟
تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟
بهترین کاندید ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی کیست؟
ارتودنسی پشت دندانی چه مشکلاتی را اصلاح می کند؟
آیا ارتودنسی پشت دندانی می تواند اوربایت را درمان کند؟
طول دوره درمان با ارتودنسی زبانی چقدر است؟
هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟
مزایا ارتودنسی لینگوال چیست؟
معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟
آیا ارتودنسی لینگوال در ایران انجام می شود؟
چه کسانی نمی توانند با سیستم لینگوال ارتودنسی کنند؟
کیفیت نتایج این درمان چگونه است؟
آیا من می توانم با ارتودنسی لینگوال دندان هایم را مرتب کنم؟
پاسخ به مهترین سوالات درباره ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟

در اصطلاحات پزشکی و دندانپزشکی واژه لینگوال، اشاره به هرچیزی دارد که نزدیک زبان یا در ارتباط با زبان باشد. مثلاً ما یک عصب داریم که کف دهان و زبان را عصب دهی می کند و آن را عصب لینگوال نامیده اند. یک روش ارتودنسی هم داریم که به آن لینگوال گفته می شود زیرا وسایل ارتودنسی (سیم وبراکت) در این روش نزدیک به زبان یا در سمت زبان هستند.

در واقع برعکس “ارتودنسی ثابت” معمولی که در آن وسایل به جلوی دندان ها وصل هستند، در این روش، تمامی وسایل به پشت دندان متصل هستند به همین دلیل به این روش درمانی ارتودنسی پشت دندانی، لینگوال یا زبانی هم گفته می شود. لازم به ذکر است که این روش جزء انواع ارتودنسی نامرئی جای داده می شود.

تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، بریس های زبانی دقیقاً شبیه به ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی معمولی هستند اما با یک تفاوت بسیار شاخص. ما بریس های معمولی را به سطح جلوی دندان ها متصل میکنیم. یعنی به راحتی دیده میشوند. اما ابتکار عمل در ارتودنسی لینگوال به این صورت است که بریس ها دیگر قابل مشاهده نیستند. چرا؟

چون ما آن ها را به سطح خلفی یا پشت دندان ها متصل میکنیم. این ترفند خودش نوعی ارتودنسی نامرئی است زیرا بدون اینکه کسی متوجه درمان شما شود بعد از مدتی دندان های شما صاف و یکدست میشوند.

بهترین کاندید ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی کیست؟

در بخش بالا عنوان کردیم که ارتودنسی با کمک  سیستم لینگوال نوعی ارتودنسی نامرئی است. و حتما خوب میدانید که ارتودنسی های نامرئی بهترین روش برای صاف کردن دندان های بزرگسالان هستند. یعنی اگر بزرگسال هستید و در عین حال مشکل ارتودنسی دارید میتوانید بدون اینکه کسی متوجه درمان شما شود ارتودنسی کنید.

بنابراین هرچند که از این سیستم میتوان برای اصلاح مشکلات کودکان و بزرگترها استفاده کرد، اما به نظر می رسد بیشتر بزرگترها به این درمان نیاز داشته باشند.

ارتودنسی پشت دندانی چه مشکلاتی را اصلاح می کند؟

وسایل ارتودنسی ثابتی مانند لینگوال می توانند شدیدترین مشکلات را اصلاح کنند. بریس زبانی یا لینگوال می تواند مشکلاتی بیش از کج بودن دندان ها را برطرف کند. این ارتودنسی می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خوبی بهبود بخشد. به طور کلی بریس های لینگوال قادرند مشکلات زیر را برطرف کنند:

 • کج بودن متوسط تا شدید دندان ها
 • ازدحام دندان ها
 • انواع مال اکلوژن ها

آیا ارتودنسی پشت دندانی می تواند اوربایت را درمان کند؟

ارتودنسی لینگوال برعکس ارتودنسی متحرک نه تنها اوربایت دندان بلکه سایر مال اکلوژن های شدیدی مانند کراس بایت و آندربایت را به راحتی اصلاح کند. این سیستم همچنین میتواند ازدحام یا کراودینگ دندان و همچنین فاصله بین دندان ها را به خوبی برطرف کند.

طول دوره درمان با ارتودنسی زبانی چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی لینگوال بسته به شدت مشکل و سن و سال متفاوت است. مطابق تجربه و تعداد بیمارانی که ما داشته ایم حدودا بین 18 تا 36 ماه طول خواهد کشید تا مشکلاتی دندانی و مال اکلوژن ها با کمک این سیستم اصلاح شوند.

هزینه ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

به طور معمول هزینه ارتودنسی لینگوال زیاد است و کمتر کسی سراغ این روش اصلاح می رود. هزینه ارتودنسی لینگوال دست کم 2 تا 8 میلیون تومان بیشتر از قیمت ارتودنسی معمولی است. برای مشاهده هزینه این روش و تمام روش های دیگر روی لینک مشخص شده در ابتدای این پاراگراف کلیک کنید.

چرا ارتودنسی پش پشت دندانی گران هستند؟

دلیل بالا بودن هزینه این روش نسبت به ارتودنسی معمولی واضح است. عمده ترین دلایل این ها هستند:

 • نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است
 • هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است
 • تخصص زیادی نیاز دارد.
 • به فناوری هایی متفاوت و گران تر از روش معمولی وابسته است.

مزایا ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی مزایای زیادی به نسبت برخی از دستگاه های ارتودنسی دندان دارد. مهمترین مزایای ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

 • مزیت اصلی استفاده از ارتودنسی پشت دندانی این است که غیر قابل مشاهده بودن آن ها است.
 • قدرت مانور بریس های لینگوال برای اصلاح مشکلات پیچیده ای مانند تغییر ارتفاع دندان، چرخش دندان و بستن فضای خالی بین دندان بیشتر است.
 • در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان خواهد بود و قابل مشاهده نیست.

معایب ارتودنسی لینگوال چیست؟

در بخش قبل برخی از مزایای ارتودنسی پشت دندانی را مطرح کردیم در این بخش نیز به معرفی شناخته شده ترین معایب ارتودنسی لینگوال می پردازیم:

 • یکی از اصلی ترین معایب ارتودنسی لینگوال این است که استفاده و جایگذاری آن مشکل می باشد
 • به طور کلی قرار ملاقات هایی که با دکترتان در طول دوره درمان گذاشته می شود زمان بیشتری نبست به ارتودنسی ثابت نیاز دارد
 • نصب کردن براکت های لینگوال به دلیل موقعیتی که در داخل دهان دارند کمی مشکل است

با این حال، با پیشرفت مداوم در طراحی سیستم لینگوال، این نقاط ضعف، خیلی کم به عنوان یک مشکل به حساب می آیند.

آیا ارتودنسی لینگوال در ایران انجام می شود؟

ارتودنسی پشت دندانی یک تکنیک پیچیده است که نیاز به آموزش و تجهیزات خاصی دارد. و البته که هر ارتودنتیست همه روش های ارتودنسی را ارائه نمی دهد زیرا ممکن است که تخصص و یا مهارت کافی نداشته باشد. از طرفی دردسرهای نصب لینگوال واقع ممکن است هم متخصص ارتودنسی را اذیت کند و هم خود بیمار را.

تا این لحظه به صورت گسترده درمان ارتودنسی لینگوال در ایران انجام نمی شود و به صورت معدود توسط برخی از متخصصان در نظر گرفته می شود. طی سالیان آینده احتمالا این روش نیز فراگیر شود. تا آن زمان ارتودنسی های معمولی و ارتودنسی نامرئی جوابگو خواهند بود.

چه کسانی نمی توانند با سیستم لینگوال ارتودنسی کنند؟

افرادی که دندان هایشان به شدت روی هم قرار می گیرد (اور بایت عمودی عمیقی دارند) ممکن است با این روش کمی مشکل داشته باشند. زیرا وقتی در حال جویدن و بستن دندان هایشان هستند نیروهای سنگینی بر روی براکت ها وارد کنند.

میزان بزرگ بودن این مشکل می تواند قابل بحث باشد. علاوه بر این کسانی که به طور مداوم با زخم های داخل دهان و یا عفونت مکرر لثه و دندان مواجه می شوند بهتر است از خیر ارتودنسی پشت دندانی بگذرند.

کیفیت نتایج این درمان چگونه است؟

نتایجی که می توان از ارتودنسی لینگوال انتظار داشت همانند ارتودنسی ثابت معمولی و حتی کمی بهتر از است. در این روش فناوری های بکار رفته موثر تر است و کیفیت سیم ها، براکت ها و تکنیک درمان قابل توجه هستند. از همین روی افرادی که با این روش دندان های خود را مرتب کرده اند ابراز رضایت داشته اند. آن هها اغلب گزارش می دهند که تنها در چند روز یا در بدترین حالت چند هفته اول پس از نصب وسایل احساس ناراحتی داشته اند و بعد از آن تا پایان درمان همه چیز خوب پیش رفته است.

آیا من می توانم با ارتودنسی لینگوال دندان هایم را مرتب کنم؟

بهترین راه (و در واقع تنها راه) برای پی بردن به این موضوع که آیا بریس پشت دندانی می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر  معاینه شخص شما است. بنابراین یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.

در اکثر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای این ارتودنسی  هستند. بعضی از دندانپزشکان ممکن است از بعضی جنبه ها نگرانی هایی در مورد انتخاب بیمار داشته باشند. این نگرانی ها به نوع مال اکلوژن (نحوه قرار گرفتن دندان ها در فک) بیماران بستگی دارد.

دریافت نوبت آنلاین + مشاوره رایگان ارتودنسی دندان

دریافت نوبت آنلاین
مطب فاطمی
مطب قیطریه
مطب المپیک

پاسخ به مهترین سوالات درباره ارتودنسی لینگوال

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

پیشرفت های انجام شده در حوزه ارتودنسی باعث شده که ماننند سابق درد ارتودنسی ناشی از دستگاه ها و تجهیزات تجربه نشود. با این حال شاید بخش های مختلف بریس لینگوال به زبان، لثه ها، بخش داخل گونه ها برخورد کرده و باعث ناراحتی جزئی شود.

آیا ارتودنسی پشت دندانی به زبان آسیب میزند؟

از آنجا که سیستم لینگوال پشت دندان ها بوده و در تماس مستقیم با زبان است، طبیعی است که حین غذا خوردن یا صحبت کردن بارها زبان با براکت ها و سیم ها برخورد کند. چند روز اول استفاده از این روش می تواند باحث افزایش حساسیت استفاده کننده شود و زبان کمی اذیت شود. به مرور زمان که به بریس ها عادت شد، مشکل چندانی با برخورد زبان با بریس لینگوال نخواهید داشت.

در این روش ارتودنسی چه محدودیت های غذایی وجود دارد؟

زمانی که ارتودنسی انجام می شود باید در رژیم غذایی روزانه تجدید نظر شود. فرقی نمی کند که چه روش ارتودنسی دارید در هر صورت باید برخی غذاها را نخورید و آن ها را جایگزین کنید. این مساله البته برای ارتودنسی زبانی باید بیشتر مورد توجه باشد زیرا تمیز کردن دندان ها و بریس پشت دندانی کمی دشوارتر است. مواد غذایی سفت و سخت، چسپنده و یا آن هایی که باعث تغییر رنگ می شوند اکیدا نباید زیاد مصرف شوند و پس از مصرف دندان ها مسواک زده شود.

آیا مدت زمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی و متحرک است؟

مدت زمان این ارتودنسی نسبت به ارتودنسی معولی برابر و کمی بیشتر است. اما از آنجا که کاربرد لینگوال با ارتودنسی متحرک متفاوت است مقایسه مدت زمان این دو درست نیست. اما پلاک های ارتودنسی مشکلات جزئی تا متوسط نامرتبی دندان ها را بین 4 تا 12 ماه برطرف می کنند.

آیا هزینه سیستم ارتودنسی لینگوال نسبت به روش های دیگر بیشتر است؟

بله. با توجه به پیچیدگی نصب و تنظیم این سیستم ارتودنسی، هزینه آن نیز نسبت به سایر روش ها نسبتا بالاتر است. برای مثال مطابق هزینه جهانی انواع روش های ارتودنسی، هزینه بریس لینگوال 5 تا 13 هزار دلار است . این درحالی است که هزینه ارتودنسی سرامیکی 2 تا 8 هزار دلار و هزینه بریس معمولی 3 تا 7 هزار دلار است.

 

 

 

 

 

منبع : دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه