ارتباط از دست دادن دندان و سوء تغذیه

تغذیه

تحقیقات جدید نشان می دهد که جمعیت کثیری از سالمندان در معرض ابتلا به بیماری های دهان و دندان و همچنین سوء تغذیه هستند.

این پژوهش که توسط گروهی از محققان دانشگاه راتگرز نیوجرسی انجام گرفت، با بررسی سوابق پزشکی و درمانی 107 شهروند سالخورده که بین سال های 2015 تا 2016 در درمانگاه راتگرز تحت درمان قرار گرفته بودند به نتایج نه چندان خوبی رسید.

نتایج بررسی ها نشان داد که بیش از 25 درصد این افراد در معرض سوءتغذیه قرار دارند و این در حالی بود که آنها تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده بودند. بیماران تحت آنالیز، دارای کمبود وزن شدید بوده و همچنین نسبت به افرادی با تغذیه نرمال، دارای افسردگی و زوال عقل بودند.

 

 

به گفته رنا زلیگ، مدیر ارشد علوم تغذیه بالینی دانشگاه راتگرز، دهان راه ورود غذا و مایعات به بدن است. اگر اختلالی در یکپارچگی آن ایجاد شود، عملکرد بدن برای تعدیل رژیم غذایی به هم می ریزد و مشکلاتی برای سایر ارگان ها پیش خواهد آمد.

اگرچه برای تأیید ارتباط میان از دست دادن دندان و سوءتغذیه نیاز به تحقیقات بیشتری است، اما نتایج این پژوهش یادآوری می کند که کلینیک های دندانپزشکی مکان های ایده آلی برای شناسایی افراد در معرض سوءتغذیه بوده و می توانند کمک زیادی در ارجاع بیماران به متخصصین تغذیه برای رفع مشکلات تغذیه ای نمایند.

نتایج پژوهش فوق اخیراً در Journal of Aging Research and Clinical Practice به چاپ رسیده است.

 

منبع :  دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه