ابتلای ۱۰درصد ایرانی‌ها به “آسم”/ چه عواملی باعث بروز آسم می‌شود؟

آسم

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت با اشاره به ابتلای ۱۰درصد جمعیت کشور به آسم، عوامل خطر ابتلا به این بیماری را تشریح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری اول دنت، مهدی نجمی به‌مناسبت سی‌امین سالگرد روز جهانی آسم گفت: هرساله “gina” که یک ائتلاف جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری آسم است، اولین سه‌شنبه ماه می را به‌عنوان روز جهانی آسم معرفی می‌کند و در این روز به کشورها پیشنهاد می‌دهد که برنامه‌هایی در راستای اطلاع‌رسانی و حساس‌سازی جامعه به این بیماری، عوامل خطرناک ایجادکننده این بیماری و راه‌های پیشگیری و کنترل طراحی کنند.

وی افزود: یکی از اهداف اصلی این روز، حساس کردن مسئولین و سیاست‌گذاران به‌ویژه در حوزه بهداشت است تا هم‌اندیشی برای پیشگیری و کنترل بیماری صورت گیرد.

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت درباره میانگین موارد بروز آسم در کشور اظهار کرد: مبتلایان به آسم معمولاً از طریق پیمایش‌ها شناسایی می‌شوند و بررسی تعداد بیماری‌هایی که شیوع بالایی در کشور دارند، به این گونه نیست که فرد به فرد بتوانیم بیماران را شناسایی کنیم؛ بنابراین بر اساس پیمایش‌هایی که انجام می‌دهیم، بر جمعیتی مشخص مطالعه انجام می‌شود و بر اساس آن به کل کشور تعمیم داده می‌شود.

وی گفت: بر اساس آخرین آمار، بروز آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان حدود 11 درصد و در جمعیت بالغین حدود 9 درصد برآورد می‌شود و به‌طور میانگین شیوع علائم آسم در کل جمعیت کشور 10 درصد است.

نجمی ادامه داد: شعار امسال روز جهانی آسم “مراقبت آسم برای همه” است و هدف از انتخاب این شعار این است که دسترسی به خدمات تشخیص، درمان و مراقبت بیماری آسم را برای همه جامعه بالاخص برای بیماران فراهم کنیم.

نجمی اظهار کرد: از آبان ماه سال 98 و به‌صورت پایلوت در 7 دانشگاه علوم پزشکی به‌صورت سطح‌بندی‌شده از بهورز، مراقب سلامت و سپس پزشک خانواده و در صورت نیاز ارجاع به سطوح تخصصی جهت کنترل بیماری آسم اقدام کردیم و توانستیم چرخه ارائه خدمات تشخیص، درمان و کنترل بیماری را انجام دهیم؛ در سال گذشته اقدامات صورت‌گرفته ارزشیابی شد که خوشبختانه اثربخشی برنامه ثابت شد و به این نتیجه رسیدیم که می‌توانیم بیماران آسم را شناسایی کنیم و با درمان مناسب و استاندارد، پیگیری و مراقبت از بیماران آسم را انجام دهیم.

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با اقدامات، ارزشیابی‌ها و نتایج به‌دست‌آمده از سال‌های گذشته، خوشبختانه در حال آماده‌سازی زیرساخت و خرید تجهیزات برای اجرای مرحله اول ادغام هستیم و به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است تا هر دانشگاه شهری با جمعیت بیش از 100 هزار را در مرحله اول انجام دهند و در مراحل بعد این طرح گسترش یابد.

عوامل خطر ابتلا به آسم چیست؟

نجمی درباره عوامل خطر بروز آسم بیان کرد: عوامل خطر این بیماری طیف گسترده‌ای دارد. فراموش نکنیم که ژنتیک نقش بسیار مهمی در بروز آسم دارد و کسانی که سابقه فردی یا خانوادگی آسم، آلرژی و اگزما داشته باشند، مستعد ابتلا به آسم هستند.

وی ادامه داد: برخی عوامل و شرایط محیطی هم زمینه را برای ظهور علائم آسم در فرد مستعد ابتلا ایجاد می‌کند که این عوامل خطر محیطی شامل بوهای تند مانند بوی رنگ و عطر، آلودگی هوا، دود اسپند، هیزم، قلیان، سیگار، کپک‌ها و قارچ‌ها، گرده‌های گل و گیاه، پَر، پوست یا موی حیوانات خانگی، سوسک حمام، چاقی، عدم دریافت شیر مادر در دو سال اول تولد، استفاده از فست‌فودها و سبک زندگی نادرست است.

وی گفت: همچنین بندپایان میکروسکوپی موجود در قالی‌ها و قالیچه‌ها و عروسک‌های پشمی می‌توانند در فعال شدن آسم فرد مؤثر باشند، برخی نیز به‌دلیل شرایط محیط کاری و در تماس بودن با آلاینده‌ای خاص در معرض خطر ابتلا به آسم هستند؛ به‌عنوان مثال شاغلان صنایع رنگ‌سازی، چوب‌بری و نانوایی در معرض خطر هستند.

وی درباره نقش آلودگی هوا در بروز آسم نیز گفت: آلودگی هوا هم می‌تواند تأثیراتی داشته باشد، اما در مورد بیماری آسم عنوان می‌شود که فرد باید استعداد ژنتیکی ابتلا هم داشته باشد، اما قرار گرفتن در معرض عوامل محرک می‌تواند باعث بروز بیماری یا در افراد بیمار، سبب تشدید بیماری شود.

نجمی به داروی بیماران آسم نیز اشاره کرد و گفت: برخی شرکت‌های ایرانی داروهای بیماران آسم را تولید می‌کنند که در این زمینه شاهد هستیم که روز به روز توانمندی شرکت‌های تولید داخل و میزان دسترسی به داروها افزایش پیدا کرده است ولی بعضاً با توجه به خللی که ایجاد می‌شود نیاز به واردات احساس شده است.

وی گفت: اسپری‌های تنفسی معمولاً تحت پوشش بیمه هستند ولی متأسفانه هنوز درصد زیادی از هزینه‌ها را بیماران پرداخت می‌کنند و در این زمینه امیدواریم با گسترش برنامه‌ها در کل کشور، بیمه‌ها همراهی بهتر و مناسبی را برای افزایش پوشش بیمه‌ای داروی بیماران آسم داشته باشند.

رئیس اداره بیماری‌های مزمن تنفسی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: امروز 12 اردیبهشت ماه و همزمان با سی‌امین سالگرد بزرگداشت روز جهانی آسم، همایشی با همکاری مرکز تحقیقات آسم و آلرژی دانشگاه تهران و انجمن آسم و آلرژی در محل مرکز طبی کودکان تهران و با حضور پزشکان خانواده و همچنین برنامه‌هایی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با موضوعات و عناوین مختلف از جمله چالش‌ها و تازه‌های بیماری آسم و همچنین سیاست‌های وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری از بیماری آسم برگزار خواهد شد.

 

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه