آیا هنگام بررسی تاریخچه سلامت بیماران سوالات درستی میپرسید؟

سلامت

بررسی سلامت بیمار بسیار مهم است. می دانیم که دهان با سایر نقاط بدن در ارتباط است. دانستن سابقه پزشکی بیمار نه تنها به جلوگیری از اورژانس های پزشکی کمک می کند بلکه باعث می شود دندانپزشک بتواند بهترین درمان ها را برای بیمار خود انجام دهد.

در ادامه در مورد موضوعاتی که باید ار بیمار درباره ان ها بپرسید صحبت می شود:

 

سلامت قلب و عروق:

سیستم قلب و عروق، بسیاری از بیماری ها در این دسته قرار می گیرند. مسائلی چون آنژین، انفرانکشن قلب یا مغز، فشار خون و آترواسکلروز بعضی از شایع ترین بیماری های قلب و عروق هستند. پرسیدن درباره ی این بیماری ها علاوه بر این که به جلوگیری از اورژانس ها کمک می کند باعث می شود دندانپزشک بتواند بر اساس شرایط سیستمیک بیمار تشخیص مناسبی در مورد سلامت وضعیت دهان او بدهد و در صورت لزوم ار داروهای مناسب استفاده کند. این مسائل می تواند اثر مستقیم بر انتخاب و دوز بی حسی موضعی و سایر دارو های تجویزی داشته باشد.

یک معاینه ساده که باید به طور روتین و در کنار پرسیدن درباره بیماری های قلب و عروق انجام شود، گرفتن فشارخون بیمار است. فشارخون به دندانپزشک کمک می کند تا توانایی بیمار را برای تحمل انواع مختلف درمان بسنجد. این معاینه می تواند تنها دفعه ای باشد که فشار خون بیمار توسط یک درمانگر اندازه گیری شده. یک جنبه مهم فشارخون که باید به یادداشت این است که فشار خون بالا عاملی برای سکته می باشد.

 

ضعف یا سرکوب سیستم ایمنی:

بیماری ها و مسائل سیستمیک که در این دسته قرار می گیرند شامل دیابت شیرین، درمان سرطان و آرتریت روماتوئیت می شوند. بحث زیادی راجع به ارتباط سلامت دهان و دیابت شده است. می دانیم که این بیماری ارتباط مستقیم با سلامت پریودنتال دارد. همچنین باید بدانیم که این بیماری و داروهای آن می تواند بر انتخاب بی حسی موضعی بیمار اثر بگذارد. اگر بیمار دیابت دارد باید سوالاتی چون نوع دیابت، آخرین سطح هموگلوبین A1c، آخرین زمان مصرف دارو و اینکه آیا قبل از مراجعه چیزی خورده است یا نه پرسیده شود.

بیماران با تاریخچه سرطان باید تحت معاینات دقیق تر داخل و خارج دهانی قرار بگیرند. چرا که در این بیماران ریسک سرطان های سر و گردن بالاست. بیمارانی که در حال حاضر تحت درمان سرطان هستند ممکن است به عفونت های فرصت طلب مثل کاندیدای دهانی مبتلا شوند و همچنین ریسک پوسیدگی به دلیل داروهای مصرفی و زروستومی در این بیماران بیشتر است.

 

 

سلامت مفاصل:

آرتریت و تعویض مفصل موارد مهمی در این دسته هستند. آرتریت بر کیفیت مراقبت دهانی توسط بیماران و همچنین مفصل فکی-گیجگاهی (TMJ) آن ها اثر بگذارد. تعویض مفصل اهمیت بیشتری دارد. پروتکل مراقبت از این بیماران در مورد پروفیلاکسی آنتی بیوتیک مدام تغییر می کند. پیشنهاد می شود که در این مورد با پزشک بیمار در ارتباط باشید تا ریسک ابتلا به عفونت های ثانویه مفصلی به خوبی سنجیده شود.

 

   

آلرژی:

آلرژی ها به داروها می تواند اولین چیزی باشد که به ذهن می رسد. اما آلرژی به فلزها و سایر مواد نیز باید در نظر گرفته شود. این مساله برای وضعیت ASA بیمار اثر می گذارد و حداقل بیمار را در دسته ASA II قرار می دهد. آسیب های بالقوه می تواند باعث واکنش آلرژی در بیمار شود که در بعضی موارد می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

داروها

دندانپزشک باید یداند که بیمار هر دارویی را به چه علت استفاده میکند و آن دارو چه اثری بر روی بدن او دارد. همانطور که می دانیم شایع ترین عارضه دارو ها خشکی دهان استکه تاثیر زیادی بر سلامت دهان دارد. دندانپزشک همچنین باید از تداخل نداشتن دارو های مصرفی بیمار و داروهایی که می خواهد تجویز کند و یا مواد بی حسی ای که تزریق می کند، اطمینان حاصل کند. پیشنهاد می شود که دندانپزشکان از منابع آنلاین دارویی برای چک کردن این تداخلات استفاده کنند.

 

   

سلامت دندانی

این مساله واضح به نظر می رسد. اما تعجب برانگیز است که تا چه حد فراموش می کنیم درباره تجربیات قبلی بیماران از درمان دندانپزشکی سوال کنیم.

کمی زمان بگذارید و فرم تاریخچه سلامت مطب خود را ارزیابی کنید. آیا این فرم مسائلی که در این متن به آن ها اشاره شد را پوشش می دهد؟ اگر این مسائل را در نظر بگیرید کیفیت درمانی که به بیمارتان ارائه می دهید بسیار بالاتر خواهد بود.

 

 

منبع : دندال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه