آیا شما هم فرسایش مینای دندان دارید؟

در حالی که مینای دندان شما سخت ترین ماده در بدن شما است، برخی عادات شما و سبک زندگی، شرایط جسمانی و انتخاب های غذایی می تواند باعث فرسایش مینای دندان می شود.
ما در طول زندگی خود دندان های خود را تحت تأثیر قرار می دهیم، از جمله ساعاتی که صرف خوردن و نوشیدن می کنیم. سطوح دندان دائما در حال تغییر هستند. یکی از مواردی که گاهی اوقات هنگام انتخاب رژیم غذایی نادیده گرفته می شود، اسیدیته است که ممکن است باعث فرسایش مینای دندان های ما شود.
مینای دندان سخت‌ ترین ماده‌ای است که در بدن یافت می‌ شود. اگر این شرایط سخت به طور مکرر اتفاق بیافتد، لایه بالایی می تواند به مرور زمان فرسایش یابد.
3
نکات قابل توجه :
فرورفتگی‌ های نعلبکی شکل، از بین رفتن سطوح و لبه‌ های گزنده که ظاهری براق دارند.
مینای دندان یا عاج نازک تر که گاهی رنگ زرد یا قهوه ای تیره تری دارد.
این علائم بصری اغلب با حساسیت به محرک های گرم، سرد و شیرین همراه است.
سطح دندان نیز می تواند با زبان متفاوت باشد و معمولا زبرتر می شود.

علت ایجاد فرسایش مینای دندان:

 1. رفلاکس معده به مری یا رفلاکس اسید: این مشکل می تواند ناشی از غذا یا نوشیدنی، سیگار کشیدن، بارداری و شرایط پزشکی مانند فتق هیاتوس باشد.
 2. پرخوری عصبی یک اختلال از نوع خوردن است که باعث استفراغ مکرر برای کنترل مصرف غذایی می شود. این مشکل باعث می شود که مینای دندان با اسیدهای قوی معده در تماس باشد.
 3. مصرف زیاد الکل و اعتیاد به الکل نیز می تواند باعث استفراغ شود.

 

عوامل خارجی:

 1. غذاهایی که عبارتند از: میوه های اسیدی مانند مرکبات، سیب و گوجه فرنگی هستند.
 2. هر چیزی که ترشی شده یا در سرکه نگهداری شده باشد نیز خطر بالایی دارد.
 3. نوشیدنی هایی مانند نوشابه، الکل و آب میوه که همه ی ما از آن ها اطلاع داریم، اما خطرات پنهانی وجود دارد که مردم متوجه خطرات اسیدی آن نمی شوند. این خطرات ممکن است شما را غافلگیر کند.
 4. استفاده از یک برش لیمو در آب داغ.
 5. آب گازدار که اغلب نادیده گرفته می شود
 6. نوشیدنی های ورزشی و آب های طعم دار

2 2
برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان چه باید کرد:

 1. از مصرف منظم غذا و نوشیدنی اسیدی خودداری کنید. اگر چیزی می نوشید که اسیدی است، نوشیدن از طریق نی می تواند میزان تماس را کاهش دهد، قبل از قورت دادن، نوشیدنی های گازدار را در دهان خود نگه ندارید.
 2. دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید دو بار در روز به مدت 2 دقیقه با یک مسواک نرم یا مسواک برقی با کیفیت خوب، مسواک بزنید.
 3. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که 60 دقیقه پس از خوردن یا نوشیدن برای مسواک زدن دندان های خود صبر کنید زیرا این کار می تواند باعث شود مینای دندان نرم شده از بین برود. اما جویدن آدامس بدون قند نیز می تواند به این روند کمک کند.

برای اطمینان از سلامت دهان و دریافت نکات موثر و راهنمایی برای مراقبت در منزل و بهداشت دندان، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین برای هر یک از مسائلی که می تواند باعث فرسایش دندان شود، به دنبال راهنمایی پزشکی باشید.

آیا می توانید فرسایش مینای دندان را برطرف کنید؟

متأسفانه، هیچ راهی برای “بازسازی” مینای دندان وجود ندارد. مینای دندان سلول های زنده ای ندارد، به این معنی که هیچ راهی وجود ندارد که بتواند خود را ترمیم کند. هر آسیبی که به مینای دندان شما وارد شود دائمی است.

علائم فرسایش مینا چیست؟

 1. حساسیت برخی غذاها (شیرینی ها) و دمای غذاها (گرم یا سرد) ممکن است باعث ایجاد درد در مراحل اولیه فرسایش مینا شوند.
 2. تغییر رنگ
 3. ترک ها و تراشه ها
 4. سطوح صاف و براق روی دندان ها، نشانه از دست رفتن مواد معدنی است.
 5. حساسیت شدید و دردناک

فرسایش مینای دندان چگونه درمان می شود؟

رایج ترین گزینه های درمانی عبارتند از :

 1. پرکردن برای فرسایش و پوسیدگی جزئی مینا که اغلب در یک منطقه کوچک اعمال می شود.
 2. تاج
 3. کامپوزیت ونیر برای محافظت از سطوح دندان
 4. روکش برای محافظت دائمی بیشتر از چندین یا همه دندان ها

 

آیا می توانید مینای دندان را بازسازی کنید؟

هنگامی که مینای دندان آسیب می بیند، نمی توان آن را بازگرداند. با این حال، مینای ضعیف شده را می توان تا حدودی با بهبود محتوای معدنی آن ترمیم کرد. اگرچه خمیردندان ها و دهانشویه ها هرگز نمی توانند دندان ها را “بازسازی” کنند، اما می توانند در این فرآیند معدنی سازی مجدد نقش داشته باشند.

چگونه می توانم مینای دندان خود را به طور طبیعی بازسازی کنم؟

 1. مسواک بزنید.
 2. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 3. شکر را قطع کنید
 4. آدامس بدون قند بجوید.
 5. میوه و آب میوه را در حد اعتدال مصرف کنید.
 6. کلسیم و ویتامین بیشتری دریافت کنید.
 7. مصرف لبنیات را کاهش دهید.
 8. پروبیوتیک ها را در نظر بگیرید.

4 2

اگر مینای دندان شما از بین برود چه اتفاقی می افتد؟

فرسایش مینای دندان و از بین رفته، دندان های شما را بیشتر در معرض پوسیدگی و خراب شدن قرار می دهد. حفره های کوچک چیز مهمی نیستند، اما اگر رشد کنند و چرک کنند، می توانند منجر به عفونت هایی مانند آبسه دندان دردناک شوند. مینای فرسوده نیز بر ظاهر لبخند شما تأثیر می گذارد.

فرسایش مینای دندان

فلورایدتراپی در مطب دندانپزشک شما بسیار کاربردی است، جایی که دندانپزشک شما می تواند از ژل فلوراید استفاده کند که با مینای دندان شما واکنش نشان می دهد تا سطح آن را تقویت کند. همچنین می توانید با استفاده از خمیردندان فلوراید و دهانشویه فلوراید در دوزهای کمتر فلوراید را اعمال کنید. اگر مشکوک به فرسایش مینای دندان هستید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

فرسایش مینای دندان چگونه به نظر می رسد؟

همانطور که مینای دندان بیشتر فرسایش می یابد، دندان های شما ممکن است خاکستری یا زرد به نظر برسند. دندان های شما ممکن است گرد به نظر برسند، برجستگی ایجاد کنند و اغلب شکاف بین دندان ها بیشتر می شود. در نهایت، ممکن است متوجه ترک‌هایی در دندان شوید و از بین رفتن دندان را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا عبارت زیر را پاسخ دهید *

نوشته های مشابه