آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟

آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟

به گزارش از دندانه : آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟

آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟ سوال: بسیاری از خانم‌های باردار در مورد خطر تزریق بی‌حسی و احتمال اثر سوء آن برای جنین نگرانند؟ آیا این نگرانی درست است یا بی‌مورد؟ با توجه به وجود دو نوع بی‌حسی همراه آدرنالین و بدون آدرنالین، برای بی‌حسی دندان خانم‌های باردار کدام نوع بی‌حسی توصیه می‌شود و چرا؟

آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟ پاسخ از دکتر آرش منصوریان*: مصرف دارو در مادران باردار به خاطر تغییرات هورمونی و بیولوژیک و احتمال خطر به چند دسته طبقه بندی شده: A،B،C،X. داروهایی که در این طبقه‌بندی در دسته X قرار می‌گیرند خطرناکترین و آنهایی که در طبقه‌بندی A وB قرار دارند، بی‌خطرترین داروها محسوب می‌شوند. استفاده از داروهای گروه C که در صورت ضرورت موردی ندارد.
بی‌حسی‌های دندان‌پزشکی هم یک نوع دارو محسوب می‌شوند؛ پس در این طبقه‌بندی جای می‌گیرند. به‌طور خلاصه در دوران بارداری می‌توانیم از تمام انواع داروهای بی‌حسی، به مقدار لازم و ضروری (و نه زیاد)، استفاده کنیم؛ چراکه تمام بی‌حسی‌ها در رده B و C طبقه‌بندی می‌شوند. در میان داروهای بی‌حسی دندان‌پزشکی که در طبقه B قرار می‌گیرند می‌توان به لیدوکایین اشاره کرد. از انواعی که در گروه C جای می گیرند می‌توان پریلوکایین و بوپی‌واکایین و مپی‌واکایین را برشمرد. بر این اساس تزریق لیدوکایین که استفاده از آنها برای مادران باردار کم‌خطرتر است توصیه می‌شود.

آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟از میان داروهای بی‌حسی مرسوم در ایران، استفاده از دو دارو، پریلوکایین (که با نام تجاری سیتانست شناخته می‌شود) و آرتی‌کایین (که با نام تجاری یا آرتی‌نیبسا شناخته می‌شود)، در زنان باردار ممنوع است. تزریق این دو دارو به زنان باردار ممکن است منجر به اسپاسم عضلات صاف و در نتیجه زایمان زودرس شود. پس توصیه می‌شود در این بیماران حتما از لیدوکایین استفاده شود.آیا تزریق بی‌حسی دندان‌پزشکی برای خانم‌های باردار و جنین خطرناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه