آیا ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی امکان پذیر است؟

اغلب کسانی که مشکل خاصی در خصوص عدم هماهنگی یا عدم تراز دندان های خود دارند معمولا نیاز به درمان ارتودنسی دندان دارند. در این میان برخی ها مشکلات جدی دارند که نیازمند توجه ویژه و فوری هستند. این افراد کسانی هستند که با انواع مال اکلوژن و مشکل متوسط تا شدید نامنظمی دندانی دچار هستند و علاوه بر زیبایی فک، دهان و لبخندشان با مشکل عملکردی مواجه است. و برخی نیز هستند که تنها مشکل جزئی در تنها یکی از فک های خود دارند. ما می خواهیم در این مقاله به بررسی امکان ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی بپردازیم. اگر شما هم، چنین مشکلی دارید حتما این مقاله را بخوانید.

جدول محتوای این صفحه پنهان
همین که به فکر درمان افتاده اید بسیار ارزشمند است
نظر بهترین متخصصان ارتودنسی در خصوص درمان ارتودنسی برای فک بالا یا پایین به تنهایی چیست؟
آیا برای همه روش های ارتودنسی باید هر دو فکر را ارتودنسی کرد؟
چرا باید هر دو فک را با هم ارتودنسی کرد؟
لزوم ارتودنسی هر دو فک با یک مثال ساده
ارتودنسی علم هماهنگی تمام دندان ها و دو فک با هم است
اگر بخواهیم تنها یک فک خود را ارتودنسی کنیم چه می شود؟
آیا برای بستن فاصله بین دندان ها نیز هر دو فک باید ارتودنسی شوند
بهترین روش ارتودنسی یک یا چند دندان کج با نامنظمی خفیف چیست؟
جمع‌بندی کلی درباره امکان ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی
می خواهید ارتودنسی کنید؟

همین که به فکر درمان افتاده اید بسیار ارزشمند است

صرف نظر از اینکه مشکل ارتودنسی شدید، متوسط یا جزئی دارید اما همین که وارد این صفحه شده اید قابل تقدیر هستید. زیرا نشان داده اید که به فکر سلامتی و تا حدودی زیبایی لبخند خودتان هستید و این یعنی شما سلامتی عمومی خود را دوست دارید و انسان هدفمندی هستید. ما در این مقاله تنها روی سخنمان با مراجعانی است که مشکل جزئی یا متوسط در یکی از فک های بالا و پایین خود دارند و می خواهیم به آن ها توضیح دهیم که نحوه درمان ارتودنسی برای آن ها به چه شکل خواهد بود. پس ادامه مقاله را بخوانید.

آیا برای همه روش های ارتودنسی باید هر دو فکر را ارتودنسی کرد؟

ما با روش های مختلفی اقدام به تراز کردن دندان ها و فک شما می کنیم. در همه روش های زیر که از مهمترین روش های ارتودنسی هستند، شما بهتر است که هر دو فک را همزمان با هم درمان کنید:

  • ارتودنسی ثابت معمولی
  • ارتودنسی نامرئی با اینوزیلاین
  • ارتودنسی دیمون
  • ارتودنسی فانکشنال
  • ارتودنسی لینگوال

چرا باید هر دو فک را با هم ارتودنسی کرد؟

خیلی ساده  است، فک های شما دو عضو اصلی صورت شما هستند و مانند اغلب اعضای بدن که جفتی هستند، فک ها نیز جفت هم به شمار میروند. از این رو هر تغییر و یا اصلاح عمده ای که انجام می دهیم بهتر است که در هر جفت عضو مشابه نیز انجام دهیم. بیایید طور دیگری به قضیه نگاه کنیم.

لزوم ارتودنسی هر دو فک با یک مثال ساده

فکر کنید شما میخواهید یکی از چشم های خود را عمل کنید که از دیگری ضعیف تر است. با انجام یک عمل خوب، چشم شما به بینایی عالی میرسد اما دیگری همچنان کمی ضعیف است. شما در هر صورت باید باز هم عینک بزنید زیرا هنوز یک چشم شما کاملا سالم نیست و این موضوع می تواند کم کم دوباره چشمی که عمل کرده اید را مستعد ضعیف شدن کند.

در خصوص ارتودنسی فک بالا و پایین نیز چنین چیزی صادق است. این دو با هم هماهنگند و کاملا با هم زوج هستند. اگر یکی از فک ها را تنهایی ارتودنسی کنید بعد ها و به مرور زمان مشکل فکی که ارتودنسی کرده اید بازخواهد گشت و هزینه ارتودنسی شما بی ثمر خواهد بود.

ارتودنسی علم هماهنگی تمام دندان ها و دو فک با هم است

اصولا وقتی ما مشکلات ارتودنسی مانند کراودینگ، کجی، وجود فاصله بین دندان ها و …. را بررسی می کنیم به فکر هماهنگی تمام اجزای لخند شما هستنم. یعنی اگر حس کنیم این مشکلات روی هماهنگی اجزای کل صورت و دهان شما تاثیر می گذارند درمان را طوری انتخاب می کنیم که همه چیز تراز و هماهنگ شود. برای همین است که در اغلب اوقات ما متخصصان ارتودنسی اصرار داریم که هر دو فک شما تحت درمان قرار بگیرد.

اگر بخواهیم تنها یک فک خود را ارتودنسی کنیم چه می شود؟

اکنون بیایید تصور کنید که شما تنها با فک پایین خوودتان مشکل دارید و نوعی ناهماهنگی دندانی در این فک دارید اما فک بالای شما مشکلی ندارد. شما اصرار دارید که فک بالای شما نیازی به درمان ندارد و بنابراین  تنها فک به فکر ارتودنسی فک پایین خود هستید. اگر فک بالا را رها کنید تاثیرات برای هر دو فک بالا و پایین پیش خواهد آمد. به عبارتی نه تنها ارتودنسی فک پایین شما به تنهایی اثر نخواهد کرد بلکه ممکن است دوباره بازگشته و بدتر نیز شود.

آیا برای بستن فاصله بین دندان ها نیز هر دو فک باید ارتودنسی شوند

بله. در ساده ترین حالت پاسخ شما بله خواهد بود و باز هم برای برطرف کردن این مشکل جزئی باید هر دو فکر را ارتودنسی کنید. یکی از ساده ترین دلایل می تواند این باشد که دستگاه های ارتودنسی مانند کش الاستیک ها، اسپرینگ ها و … ممکن است نیاز باشد که با کمک دندان های بالا فاصله بین دندانی شما را برطرف کنند. و از همه مهمتر شاید مشکل فاصله بین دندان های فک پایین شما به خاطر موقعیت دندان های فک بالای شما باشد.

بهترین روش ارتودنسی یک یا چند دندان کج با نامنظمی خفیف چیست؟

اگر نامنظمی دندانی شما در یک فک جزئی تا متوسط است می تواند ارتودنسی نامرئی با الاینرها یا پلاک های متحرک انجام دهید. در این روش هیچ نیازی به سیم و براکت نیست و در مدت کوتاهی نامنظمی برطرف خواهد شد. در این درمان نیز شما باید فک بالا و پایین را با هم مرتب کنید.

جمع‌بندی کلی درباره امکان ارتودنسی فک پایین یا بالا به تنهایی

اگر می خواهید دندان های خود را صاف کنید، باید هر دو قوس فکی را تنظیم و ارتودنسی کنید. تمام هدف انجام درمان ارتودنسی فک پایین یا بالا با هم این است که  شما به دندان هایی یکدست برسید که تا سالیان سال همچنان صاف و هماهنگ باشند. اما اگر میخواهید برای یک مدت کوتاه دندان هایتان صاف باشد می توانید تنها یک فک را درمان کنید که آن هم تنها برای یک مدت کوتاه اثر خواهد کرد.

می خواهید ارتودنسی کنید؟

چه بخواهید ارتودنسی فک پایین یا بالای خود را به تنهایی انجام دهید چه با هم، در هر صورت فرقی نمی کند، شما می توانید برای انجام  درمان خود به یکی از 4 مطب دکتر درویش پور در تهران و کرج مراجعه کنید و در محیطی آرام با کادر حرفه ای اینکار را انجام دهید. اگر میخواهید به زودی اقدام به  ارتودنسی کنید میتوانید با کلیک روی دریافت نوبت آنلاین از 5 درصد تخفیف ارتودنسی بهره مند شوید.

ارتودنسی

 

منبع : دکتر درویش پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه