اطلاعات تماس

میدان تجریش، میدان قدس، خیابان شریعتی، بن بست محوی، پلاک ۲

پشتیبانی در روزهای کاری از ساعت 9 الی 18

آپنه خواب

 چگونه می‌توانیم با آپنه خواب مبارزه کنیم؟

اختلالات تنفسی وجود دارد که می تواند برای افراد خطرناک و جدی شود، یکی از این ناهنجاری‌ها آپنه خواب است. شما باید به این وضعیت توجه کنید، به خصوص اگر با صدای بلند خوروپف می کنید و حتی بعد از یک خواب کامل شبانه احساس خستگی می کنید.

اگر مشکوک به آپنه خواب هستید، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کنید، زیرا درمان سریع و مؤثر می‌تواند به جلوگیری از مشکلات قلبی و سایر عوارض بعدی کمک کند. در کلینیک اول دنت می‌خواهیم تمام پیامدهای ابتلا به این مشکل مربوط به خوروپف را بدانید.

آپنه خواب چیست؟

ما آپنه خواب را به عنوان اختلالی می‌شناسیم که باعث ایجاد وقفه‌های لحظه‌ای و بسیار مکرر در تنفس فرد در زمان خواب می‌شود.

این ناهنجاری عواقب بسیار منفی بر کیفیت خواب فرد مبتلا دارد و همچنین بر آرامش افرادی که در آن نزدیکی هستند نیز تأثیر می‌گذارد. یکی از شاخص‌ترین علائم آپنه خواب، خوروپف بلند است.

خبر خوب این است که این اختلال خواب راه حلی دارد و در این مقاله جزئیات بیشتری در مورد اتفاقاتی که برای افرادی که از آپنه خواب و سندرم هیپوپنه که SAHS نیز نامیده می‌شود، می‌افتد را به شما می‌دهیم.

تفاوت اصلی بین هر دو ناهنجاری این است که اولی شامل بسته شدن شدید راه‌های هوایی است، در حالی که دومی باعث بسته شدن نسبی می‌شود که چندان شدید نیست.

avaldent3 5

آپنه خواب چگونه طبقه بندی می‌شود؟

SAHS به دو نوع طبقه بندی می‌شود:

آپنه انسدادی خواب

این روش آپنه با نام اختصاری OSA شناخته می‌شود و شایع‌ترین نوع شناسی در این گروه از ناهنجاری‌ها است.

فردی که از آپنه شبانه رنج می‌برد، در هنگام خواب وقفه‌های مداومی را در فرآیند تنفس خود احساس می‌کند که حداقل 10 ثانیه طول می‌کشد. این امر به این دلیل رخ می‌دهد که راه‌های هوایی باریک یا کاملاً مسدود شده‌اند و رسیدن هوای لازم به مقدار کافی به ریه‌ها را دشوار می‌کند. این‌گونه است که اکسیژن کمی که وارد می‌شود این کار را با مشکل قابل توجهی انجام می‌دهد و باعث خوروپف می‌شود.

نقش عوامل اکلوزال در احتمال دندان قروچه یا دردهای فک و صورت
ادامه مطلب

همچنین زمانی که ریه‌ها هوای لازم برای کار را دریافت نمی‌کنند و غلظت اکسیژن کم است، فرد به طور ناخودآگاه از خواب بیدار می‌شود و نیاز به پاک‌سازی مجاری تنفسی به طور کلی با سرفه دارد. این تلاش ناامیدانه برای نفس کشیدن باعث ایجاد صدایی شبیه به صدایی می‌شود که فرد ممکن است هنگام خفه شدن در غذا تولید کند.

این دوره‌ها معمولاً زمانی رخ می‌دهند که فرد مبتلا در عمیق‌ترین مرحله خواب باشد. وقتی خواب سبک‌تر می‌شود، تنفس به حالت عادی برمی‌گردد، بنابراین چرخه تنفسی را دنبال می‌کند تا زمانی که دوره جدید آپنه با رسیدن به خواب عمیق تکرار شود.

آپنه خواب اصلی

در این نوع آپنه، اختلال از مغز منشأ می‌گیرد، زیرا دستورات مورد نیاز عضلات را برای ایجاد فرآیند تنفسی ارسال نمی‌کند. نتیجه این است که این آپنه به دلیل انسداد راه‌های هوایی ایجاد نمی‌شود. آپنه خواب مرکزی اغلب در بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، عفونت‌ها یا تومورهای مغزی تشخیص داده می‌شود.

چه کسانی بیشتر از آپنه خواب رنج می‌برند؟

بر اساس آمارهای پزشکی بر اساس مطالعات علمی از دانشگاه ناوارا، این بیماری به عنوان خواب مکرر طبقه بندی می‌شود و بخش مهمی از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد: مشاهده می‌کنیم که 6 درصد از مردان و 4 درصد از زنان در بزرگسالان متوسط ​​را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آنها همچنین می‌گویند که با افزایش سن افراد، آپنه بسیار شایع‌تر می‌شود، اگرچه نباید فراموش کنیم که آپنه در دوران کودکی نیز وجود دارد.

در افراد بالای 65 سال، آمار مبتلایان به آپنه به 25 درصد از جمعیت افزایش می‌یابد. آپنه نوزاد، هم در نوزادان و هم در کودکان، کمترین فراوانی را دارد و حداقل درصدی بین 1 تا 3 درصد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که آپنه نوزادی وجود دارد که باید با پزشک متخصص اطفال مشورت شود.

آپنه خواب چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تا چند سال پیش، تنها راه برای تشخیص آپنه، انجام یک مطالعه خواب بود که در واحد اختلالات خواب انجام شد. در حال حاضر قابل‌اعتمادترین تست پلی سومنوگرافی خواب است که شامل ثبت متغیرها در هنگام خواب، شناسایی وقفه‌ها و در نتیجه کشف کیفیت خواب فرد است.

همچنین می‌توان مطالعات اساسی‌تری را انجام داد، مانند پلی گرافی تنفسی که شامل ثبت و تجزیه و تحلیل متغیرهای تنفسی و قلبی است.

حرف های جالب متخصص فک و صورت و جراح لثه درباره دهان و دندان
ادامه مطلب

ارتباط بین آپنه خواب و سلامت دندان چیست؟

بسیاری از مطالعات پیش‌گامانه روشنگری بیشتری بر این موضوع انداخته‌اند. حتی ممکن است دندانپزشک اولین کسی باشد که این اختلال خواب را در یکی از بیماران خود تشخیص داده است، زیرا طبق مطالعات منتشر شده در مجلات پزشکی مشخص شده است که بین OSA و سایش دندان رابطه عمیقی وجود دارد.

پس از تجزیه و تحلیل خواب 30 بیمار، ارتباط آماری معنی داری بین نوع شدت آپنه و سایش دندان های بیماران وجود داشت.

بر اساس مطالعه بهداشت دهان و دندان در سال 2017 که توسط Sanitas تهیه شده است، این رابطه صمیمانه بین آپنه و سلامت دهان را تایید می‌کند و بیان می‌کند که ساییدگی قطعات دندانی، خشکی دهان به نام خشکی دهان و دندان قروچه با این اختلالات تنفسی شبانه مرتبط است.

avaldent4 5

علائم اصلی آپنه خواب چیست؟

بر کسی پوشیده نیست که همه اختلالات خواب باعث استراحت با کیفیت پایین می‌شود و به طور قابل توجهی به سلامت و زندگی ما آسیب می‌رساند. در نتیجه، OSA توسط پزشکان به عنوان یک اختلال مزمن طبقه بندی می‌شود.

علاوه بر خوروپف با صدای بلند ، آپنه خواب علائم مختلفی را نشان می‌دهد که باعث ایجاد مشکلات در خواب بیماران می‌شود:

  1. خستگی صبحگاهی: فرد تمایل دارد صبح‌ها خواب آلود از خواب بیدار شود، گویی در طول شب نخوابیده است.
  2. وقفه خواب: فرد مبتلا مکرراً دچار قطع خواب با احساس خفگی می‌شود.
  3. نوسانات خلقی و خواب‌آلودگی: معمولاً برای کسانی که از آن رنج می‌برند، بدخلقی در طول روز دارند، زیرا بدون دلیل احساس خستگی انباشته می‌کنند، علاوه بر این خواب‌آلودگی می‌تواند ناشی از ترس از آن احساس خفگی باشد.
  4. سردرد: اغلب اتفاق می افتد که میگرن ظاهر می‌شود، همچنین با لحظاتی از دست دادن حافظه کوتاه و عدم تمرکز همراه است.

عوامل خطر برای ایجاد آپنه خواب چیست؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، آپنه خواب عمدتاً به دلیل انسداد مجاری تنفسی ایجاد می‌شود. انسداد راه هوایی می‌تواند ناشی از لوزه‌ها و همچنین بافت چربی اضافی در گلو، لغزنده بودن یا شل شدن عضلات دهان باشد.

از جمله عوامل دیگری که می‌تواند علت آپنه خواب باشد، اضافه وزن و چاقی، داشتن سابقه خانوادگی با سابقه آپنه خواب، عادت به خوابیدن همیشه به پشت، مصرف داروهایی که باعث شل شدن عضلات می‌شوند را می‌یابیم.

نمی‌توان نادیده گرفت که برخی از ناهنجاری‌های تنفسی نیز می‌توانند باعث آپنه خواب شوند، مانند آلرژی، سینوزیت و انحراف سپتوم.

۴۰ درصد از تجهیزات پزشکی کشور تولید داخل است.
ادامه مطلب

avaldent1 5

چه درمان‌هایی برای آپنه خواب وجود دارد؟

در میان درمان‌های مختلف در برابر آپنه خواب، ما به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

ارتو آپنه

این شامل یک دستگاه داخل دهانی است که از دو آتل تشکیل شده است که با یک پیچ به هم وصل شده‌اند. این دستگاه به پیشروی فک بالا کمک می‌کند و عبور هوا را تسهیل می‌کند.

این چرخه تنفسی را عادی می‌کند و به کاهش خوروپف در شب کمک می‌کند. هدف از OrthoApnea تسهیل خواب با تطبیق با راحتی هر فرد، بدون ایجاد مشکل در حرکات نوشیدن آب و حتی صحبت کردن است.

فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP)

CPAP دستگاهی است که استفاده از آن برای شدیدترین موارد آپنه است.

اگر قطع تنفس در خواب فرد در هر دقیقه بسیار ثابت باشد، پزشک تشخیص می‌دهد که این روش لازم برای درمان این ناهنجاری است.

CPAP شبانه با اکسیژن رسانی مداوم به فرد عمل می‌کند و مجاری تنفسی را مجبور می‌کند باز بماند. استفاده از آن منحصراً در شب در ساعات خواب است.

زندگی سالمی داشته باشید

تغییر در عادات در روال روزانه شما نیز می‌تواند به آپنه خواب کمک کند و به آن کمک کند، مانند تمرین روزانه، اجتناب از نوشیدنی‌های الکلی و اجتناب از سیگار.

آیا آپنه خواب قابل رفع است؟

در برخی موارد، آپنه خواب می تواند در صورت بازگشت به وزن سالم برطرف شود، اما در صورت بازیابی وزن مجدد می تواند عود کند. ورزش. ورزش منظم می تواند به کاهش علائم آپنه انسدادی خواب حتی بدون کاهش وزن کمک کند.

علت اصلی آپنه خواب چیست؟

در بزرگسالان، شایع ترین علت آپنه انسدادی خواب، اضافه وزن و چاقی است که با بافت نرم دهان و گلو مرتبط است. در طول خواب، زمانی که ماهیچه‌های گلو و زبان آرام‌تر هستند، این بافت نرم می تواند باعث مسدود شدن راه هوایی شود.

آیا آپنه خواب هر شب اتفاق می‌افتد؟

آپنه خواب یک اختلال جدی خواب است. افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند، هر بار 10 تا 30 ثانیه در هنگام خواب تنفس متوقف می‌شوند. این توقف‌های کوتاه در تنفس می تواند تا 400 بار در هر شب اتفاق بیفتد.

چه غذاهایی باعث آپنه خواب می‌شوند؟

غذاهایی که می تواند آپنه خواب را بدتر کند

موز. موز سرشار از مواد مغذی مفید است و بسیار خوشمزه است.

کربوهیدرات‌های تصفیه شده غذاهای غلات کامل برای سلامتی شما عالی هستند زیرا حاوی مواد مغذی زیادی هستند و به سیری کمک می‌کنند.

لبنیات

گوشت‌های چرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه