آبسه دندان نشانه چیست؟ درمان با آنتی بیوتیک و روت کانال

آبسه

اگر قبلاً سابقه آبسه دندان داشته‌اید، احتمالاً آن را به خوبی بخاطر دارید. آبسه یک وضعیت بسیار ناخوشایند و دردناک است و اکثر مردم مدت‌ها آن را به یاد می‌آورند. به طور کلی آبسه فقط به این دلیل ایجاد می‌شود که یک بیماری درمان نشده است. بنابراین اگر بخواهید یک حفره عمیق را بدون هیچ‌گونه توجه و درمان رها کنید در نهایت به یک آبسه دردناک تبدیل می‌شود.

می‌توان گفت که آبسه دندان به تنهایی یک بیماری نسبتاً جدی است. اگر آبسه دندان دارید، تحت هیچ شرایطی نباید درمان را به تأخیر بیندازید. وضعیت به سرعت بدتر می‌شود و احتمالاً منجر به بیماری شدید می‌شود. در صورت درمان، آبسه به راحتی بهبود می‌یابد و لزوماً آسیبي باقی نمی‌گذارد. تنها در صورت پرهیز از درمان است که جای نگرانی است. ضروری است که درمان را بخاطر بسپارید.

آبسه دندان چرا و چگونه تشکیل می‌شود؟


آبسه دندان چیست

آبسه محدود به دهان نیست. این غده‌های عفونی می‌توانند در هرجایی که فرصت تجمع و تکثیر باکتری وجود داشته باشد، ایجاد شوند. با این حال آبسه‌های دندانی تقریباً همیشه نتیجه عفونت دندانی هستند. آبسه‌ها می‌توانند در اثر پارگی داخل دهان ایجاد شوند اما این مورد نادر است. بزاق دهان دارای خواص ضد باکتریایی ملایمی است بنابراین بریدگی‌ها و ضایعات در بافت دهان به راحتی تمیز می‌شوند.

مشکل عفونت دندان یا به طور دقیق عفونت ریشه دندان این است که در زیر خط لثه ایجاد می‌شود. آن‌ها از خاصیت پاک کنندگی بزاق بهره‌مند نیستند. در عوض اگر حفره‌ای در زیر دندان ایجاد شود از باکتری پر می‌شود و ریشه دندان آلوده می‌شود. در حالی که بافت لثه معمولاً سعی در تخلیه مایع آلوده دارد اما جایی جز زیر خط لثه وجود ندارد.

تنها روش واقعی برای از بین بردن عفونت دندان، عصب كشي ریشه دندان است. این روش شامل سوراخ کردن دندان آلوده از بالا است، به طوری که دندانپزشک بتواند ابزار خاصی را وارد آن کند. پس از ورود به داخل دندان، از یک دستگاه مکش برای بیرون کشیدن تمام پالپ و اعصاب آسیب دیده استفاده می‌شود و سپس دندان خالی می‌ماند. اما بعداً با ماده مصنوعی برای استحکام و محافظت در برابر عفونت بیشتر پر می‌شود.

تفاوت کمی بین آبسه ریشه و آبسه لثه وجود دارد. عفونت‌های ریشه به صورت آبسه شروع می‌شوند. و اگر سریع درمان شود، دیگر پیشرفت نمي‌كند. به محض تورم دردناک صورت باید بدانید که عفونت گسترش پیدا کرده است.

علائم


علائم آبسه دندان

جدا از درد، چند علائم دیگر نیز برای آبسه دندان وجود دارد. اگر فکر می‌کنید ممکن است دچار آبسه شوید، مراقب این موارد باشید. دندانی که داراي آلودگی باشد معمولاً رنگ آن تیره می‌شود. این تغییر رنگ به دلیل نفوذ بافت پالپ نکروتیک (مرده) به قسمت‌های متخلخل دندان ایجاد می‌شود. اگر به طور محسوسی دندان در دهانتان تیره است با دندانپزشک مشورت کنید.

ممکن است در بافت لثه و اطراف دندان آلوده یک برآمدگی مایل به صورتی ایجاد شود. این برآمدگی به صورت یک لکه یا جوش به نظر می‌رسد. پر از چرک است و باید توسط یک متخصص تخلیه شود. فیستول نوعی از این برآمدگی‌هاست و زمانی ایجاد می‌شود که بدن شما سعی دارد از شر عفونت خلاص شود که معمولاً با مزه بد دهان و بوی بد دهان همراه است.

ممکن است یک دندان به شدت آلوده شود و هیچ دردی برای نشان دادن این مسئله وجود نداشته باشد. معنای آن این است که دندان از بین رفته است و دیگر نمی‌تواند سیگنال‌های درد ارسال کند و احتمالاً باید کشیده شود. با این حال اگر دردی ندارید، به این معنی است که عفونت به بافت لثه و استخوان فک شما گسترش نیافته است. قبل از اینکه آبسه واقعاً تند و زننده شود، هنوز فرصتی برای مبارزه با باکتری‌ها دارید.

این نوع دندان آلوده از طریق معاینات معمول مشخص می‌شود، بنابراین می‌توانید به دندانپزشک خود اعتماد کنید تا علائم را تشخیص داده و مطابق آن روش درمانی مناسب را برای شما انجام دهد. اگر شما به طور منظم توسط پزشک معاینه شوید، بسیار بعید است که آبسه دندان شما پیشرفت کند. این همان چیزی است که متخصصان برای شناسایی و درمان آن آموزش می‌بینند. اگر دندانپزشک شما مشکوک به وجود مشکلی باشد، برای تشخیص بهتر اشعه ایکس را پیشنهاد می‌دهد.

درمان توصیه شده برای آبسه


تسکین درد و تسکین علائم در خانه

در بیشتر موارد درمان‌های خانگی برای کاهش درد آبسه کار چندانی نمی‌کنند. آن‌ها قطعاً نمی‌توانند به تنهایی آبسه را درمان کنند. با این حال ممکن است کمی درد را کاهش دهند. بنابراین اگر منتظر درمان اصلی هستید ارزش یک بار امتحان را دارد. بهترین توصیه این است که محلول آب نمک را به آرامی چند بار در روز غرغره کنید. آب نمک یک ضد عفونی کننده ملایم است و به تمیز نگه داشتن دهان کمک می‌کند.

شاید عجیب به نظر برسد، اما قرار دادن یک کیسه مرطوب بر روی ناحیه آلوده می‌تواند به تسکین درد کمک کند. ممکن است بتوانید مسکن‌های قوی‌تری را برای کنترل شدت علائم خود مصرف کنید اما ابتدا باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

معمولاً مواردی مانند آسپرین کاملاً ممنوع است، زیرا خون را رقیق می‌کند. این امر باعث می‌شود که دندانپزشک درمان‌های روی دندان را دشوارتر انجام دهد. معمولاً زمان زیادی برای انتظار قبل از درمان کانال ریشه یا تخلیه نخواهید داشت. در این موارد مدت انتظار نباید زیاد باشد زیرا باید درد را به طور مستقل کنترل کنید.

آنتی‌بیوتیک

آنتی بیوتیک

برای درمان عفونت‌های دندانی یک رویکرد دو طرفه وجود دارد. اولین قدم آنتی‌بیوتیک است. آنتی‌بیوتیک به شما اطمینان می‌دهد که عفونت تشدید نمی‌شود. دندانپزشکان احتمالاً برای کاهش علائم و کنترل مجدد تب فوراً آنتی‌بیوتیک برای شما تجویز می‌کنند.

همچنین برخی از داروهای مسکن برای شما تجویز می‌شود. استفاده از این داروها در زمانی که باید منتظر درمان باشید، به شما کمک می‌کند تا درد را راحت‌تر تحمل کنید. اینکه دندان عفونی نجات یابد یا خیر کاملاً به میزان آسیب وارد شده بستگی دارد.

هرچه زودتر به دنبال درمان آبسه دندان باشید، احتمال نجات آن بیشتر است. اگر به طور منظم در معاینات دندانپزشکی شرکت کنید، بعید به نظر می‌رسد که آبسه تشکیل شود.

درمان ریشه

درمان ریشه

روش دوم درمان شامل درمان با خود دندان است. دندان باید تخلیه شود و از باکتری‌های تند و زننده پاک شود. در ابتدا تمرکز اصلی بر کنترل علائم است و استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها راه حل کلیدی هستند.

در بزرگسالان از درمان کانال ریشه استفاده می‌شود. این روش معمولاً باید با نصب تاج مصنوعی، ایمپلنت یا بریج پیگیری شود. دندان تا زمان از بین بردن باکتری و عفونت در معرض خطر است. دندان خالی (پاک شده از عفونت) با ماده‌ای پر می‌شود که مانند یک سد عمل می‌کند و مانع از ادامه عفونت می‌شود.

برای نوزادان درمان کانال ریشه مناسب نیست. این روش بافت عصبی زنده داخل دندان را از بین می‌برد. دندان‌های شیرخوار برای ادامه رشد به این ماده نیاز دارند. حتی اگر دندان آلوده یک دندان شیری باشد، بیرون آوردن ریشه و اعصاب ممکن است باعث آسیب رساندن به دندان‌های بالغ در حال رشد در زیر آن شود. خبر خوب این است که دندان‌های شیری می‌توانند با خیال راحت کشیده شوند.

به هر حال بعداً با دندان‌های بالغ جایگزین خواهند شد. بسیار مهم است که از این روش به عنوان دلیل جلوگیری از درمان و مراقبت از دندان استفاده نشود. از آن‌جا که آبسه بسیار دردناک است، کودکان در هر سنی نیاز به معاینه و درمان توسط متخصص دارند. پس از برقراری سلامت دهان، والدین باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که وضعیت دندان دوباره خراب نمی‌شود.

عواقب عفونت برای بیماران با سیستم ایمنی ضعیف‌تر جدی‌تر است. به عنوان مثال نوزادان، کودکان، افراد مسن و بیمارانی که شرایط سلامتی زمینه‌ای دارند. اگر در دوران بارداری به عفونت دندان مبتلا شدند، باید خیلی سریع به دنبال معالجه باشند زیرا این شرایط برای کودک خطرناک است. هر کسی که در هر یک از این گروه‌های در معرض خطر قرار دارد، احتمال بروز عفونت دندانی در او بیشتر خواهد بود.

کشیدن دندان

کشیدن دندان

اگر معلوم شود که شما به کشیدن دندان خراب نیاز دارید، دندان‌پزشک یک عمل روتین را انجام می‌دهد. این کار با بی حسی انجام می‌شود، بنابراین شما چیزی احساس نمی‌کنید. آن‌ها بافت لثه اطراف دندان خراب را با دقت برش خواهند داد. سپس پس از نمايان شدن ریشه، ريشه دندان را کاملاً از بین می‌برند. گاهی این کار به صورت یکجا انجام می‌شود و گاهی نیز به صورت چند مرحله انجام می‌شود.

پس از کشیدن ريشه دندان، دندانپزشک بافت لثه را به هم بخیه می‌زند. سپس از بیمار خواسته می‌شود که یک قطعه گاز پزشکی را گاز بگیرد. این کار باعث آغاز روند لخته شدن خون می‌شود. لخته شدن خون زخم امری حیاتی است زیرا برای جلوگیری از خونریزی و جلوگیری از ورود باکتری‌ها به جاي خالي دندان مانعی نیاز است. بسیار مهم است که در طول روند بهبودی گاز را از محل خود خارج نکنید.

برای نگهداری آن با دقت زیاد اطراف جای خالی دندان را مسواک بزنید. دو بار در روز با محلول آب نمک غرغره کنید و تحت هیچ شرایطی با زخم بازی نکنید و آن را فشار ندهید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا حساسیت و تورم کاهش یابد، بنابراین بهتر است مصرف مسکن‌های مجاز را ادامه دهید. اگر درد بیش از حد شدید است و به داروی قوی‌تری نیاز دارید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

حدود سه تا چهار هفته طول می‌کشد تا جای زخم کاملا بهبود یابد. برای 2-3 روز اول به شما توصیه می‌شود که غذاهای نرم مصرف کنید و از مصرف سیگار و الکل کاملاً خودداری کنید. حداقل برای مدت بیست و چهار ساعت پس از عمل هیچ کار سنگین یا کار دستی انجام ندهید. در صورت بروز هرگونه عارضه یا مشکل فراموش نکنید که به دندانپزشک مراجعه کنید.

بهبودی آبسه دندان


در نهایت بهبودی آبسه شما کاملاً به خود شما بستگی دارد. هرچه  دستورالعمل‌های مراقبت‌های ویژه را بيشتر دنبال کنید و به بهبودی وضعیت دهان خود اهمیت بدهید، بهبودي سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود. در طولانی مدت، درمان همیشه درد دندان را کاهش می‌دهد یا به طور کامل ریشه‌کن می‌کند.

اگر سریع به دنبال درمان آبسه خود باشید بیماري جدی نخواهد شد. تعداد مواردی که در آن عفونت منجر به مرگ شده باشد بسیار کم است، اما شرایط به گونه‌ای نیست که آن را به شانس واگذار کنید. به طور معمول عفونت‌های ریشه زود حل می‌شوند و بهبود می‌یابند و آسیب کمتری برجای می‌گذارند. در صورت كشيدن دندان به یاد داشته باشید که بعداً می‌توان جاي خالی را با کاشت، قطعه بریج یا رستوریشن مصنوعی دیگر پر کرد.

چگونه می‌توان از ایجاد آبسه دندان جلوگیری کرد؟


بهترین راه برای پیشگیری از آبسه دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر دندان‌های خود را سالم و بدون حفره نگه دارید، هرگز به عفونت مبتلا نخواهید شد. بنابراین دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و از خوردن میان وعده‌های شیرین زیاد خودداری کنید و با پزشک متخصص دندانپزشکی خود در ارتباط باشید.

هرچه به طور مرتب توسط پزشک معاینه شوید، فرصت بیشتری به دندانپزشک خود می‌دهید تا علائم بیماری را تشخیص دهد. در صورت تراشیدن یا شکستن دندان درمان را به تأخیر نیندازید. بلافاصله از دندانپزشک مشاوره بگیرید، حتی اگر هیچ دردی ندارید. هرچه زودتر با آن کنار بیایید، ترمیم و ذخیره دندان راحت‌تر خواهد بود.

 

 

منبع : دانیال روژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه